İzmir Sağlık Müdürü Adam Kayırmaca Yapıyor İddası

İzmir Sağlık Müdürü Adam Kayırmaca Yapıyor

İzmir Sağlık Müdürü Adam Kayırmaca Yapıyor İddası
05 Mayıs 2016 Perşembe 03:08

 Sağlık camiasında uzun süredir devam eden sendikalar arasındaki mücadele Ankara’ya taşındı. Hükümete yakınlığı ile bilinen Sağlık-Sen’in İzmir Şubesi, İl Sağlık Müdürü Op.Dr. Mehmet Özkan ve ekibini Sağlık Bakanlığı’na şikayet etti. Ankara’ya giderek Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nihat Tosun’u ziyaret eden Atçı, İl Sağlık Müdürü Dr. Özkan ve yönetimin Türk-Sağlık-Sen’e hizmet ettiğini öne sürdü.Yaklaşık 2 saat boyunca İzmir’de yaşanan problemleri anlatan Atçı, gerekenin yapılmasını istedi. Sağlık Bakanlığı Müşteşarı Nihat Tosun’a Sağlık Sen’in çalışmalarının İzmir’de Sağlık Müdürlüğü tarafından engellendiğini anlatan Atçı, üyelerine baskı yapıldığını, çalışmalarının engellendiğini dile getirdi. Atçı ayrıca müsteşara İzmir ile ilgili bir dosya da verirken bakanlık ziyaretinin ardından sorunu Ankara da AK Parti milletvekilleri Nesrin Ulema, Ali Aşlık ve İlhan İşgören ile de paylaştı. Atçı’nın konuyu Ankara’ya taşımasının ardından Müdür Özkan’a yakınlığı ile bilinen bir diğer Milletvekili Mehmet Tekelioğlu’na sıkıntının aktarıldığı ve gereğinin yapılması gerektiği bildirildi. İki sendikanın müdürlük üzerinden yürüyen rekabeti İzmir’i de karıştırdı.
HUSUMET VAR
Sağlık Bakanlığı Müşteşarı Nihat Tosun a İzmir deki Sağlık Sen in sıkıntılarını anlattığını ifade eden Atçı, “Sağlık Sen Türkiye de yetkili ve etkili sendikadır. İzmir de Sağlık Sen istediği yerde olmayışının sebeplerini ve sendikamıza İzmir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından alınan pozisyonu izah ettim. İzmir de Sağlık Sen, Sağlık Müdürlüğü tarafından bloke ediliyor. Biz yeni yönetim olarak hiçbir zaman sürekli iletişime açık, diğer kurumlarla da seviyeli bir iletişim içinde olduk. Sağlık Müdürlüğü nde Sağlık Sen e hala bir blokaj, olumsuz tavır devam ediyor. Ben bunu müşteşara açık açık ilettim. İl Sağlık Müdürlüğü Türkiye nin yetkili bir sendikasını muhatap almıyor. Sendikamıza karşı eskiden olan husumetini devam ettiriyor. Tarafını belli etmiş bir sağlık müdürü istemiyoruz.” diye konuştu.
HERKES İŞİNİ YAPACAK
Sağlık Müdürlüğü’nün artık tarafını belli ettiğini ve alenen belli bir sendikaya yönelik çalışmalar yaptığını anlatan Atçı, “Maalesef Sağlık Müdürlüğü belli bir sendika lehine örgütlenmiş pozisyonda. Yani Sağlık Müdürlüğü taraf olmuştur. İzmir sağlık camiası içerisindeki bir sendikanın kalesi konumuna gelmiştir. Burada bir tarafsızlık görmüyoruz. Tüm tercihler o sendika lehine kullanılıyor. Müsteşar Bey de bu konunun ciddi olduğunu, birebir ilgileneceğini söyledi. Bu durum İzmir de ciddi bir problem. Müdürlük müdürlüğünü, sendikacılar sendikacılığını yapacak. Müdüre sorduğumuzda herkesin likayatına göre görevlendirildiğini söylüyor ama bunların hiçbirisi doğru değil.”dedi.
SÜRGÜN GİBİ TAYİN İDDİASI
Özürlü yakını olan sağlık çalışanlarına günde 2 saat izin hakkı verildiğini anlatan Atçı, sadece kendi sendikalarına üye olduğu için bir sağlık çalışanının mağdur edildiğini ifade etti. Yaşanan olayı anlatan Atçı, “Gaziemir deki Toplum Sağlığı Merkezi nde çalışan bir hemşirenin özürlü bir kardeşi var. Bu hemşireyi Gaziemir den alıp başka bir bölgeye vermek istediler. Hemşire Hanım, İl Sağlık Müdürlüğü ile görüşüp, kardeşinin durumu nedeniyle hiç olmazsa Yeşilyurt veya Bozyaka hastanelerinde görevlendirmesini istedi. Ancak müdürlük engelli kardeşi olan hemşireyi Alsancak taki Dr. Behçet Uz Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi ne görevlendirdi. Defalarca uyarmamamıza ve yardım istememize rağmen bizi dinlemediler. Kadının iki saatlik izni yolda geçiyor. Engelli kardeşini eve kapatıp hastaneye geliyor. Buna insanlık mı denir. İl Sağlık Müdürü’nün yaptıklarına anlam veremiyoruz” diye konuştu. Atçı ayrıca Türk Sağlık-Sen genel merkezinden hastane başhekimliklerine gönderilen resmi olmayan bir yazının ardından iki kişinin arşive kapatılarak kendi sendika üyelerinin kontrol ettirildiğini iddia etti. Atçı, “Bu yazı tüm illere gitti fakat sadece Yozgat ve İzmir’de bizim kayıtlarımızı incelemeye aldılar. Buna da izin veren il sağlık müdürünün kendisidir” diyerek duruma tepki gösterdi.
TÜRKAV’A İNCELEME
Öte yandan Ankara’ya götürülen en önemli konular arasında Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı’nın (TÜRKAV) İzmir yapılanması oldu. Türkav’ın İzmir temsilciliğini yapan İl Sağlık Müdür Yardımcısı Şenol Sarıavcı da Ankara’da incelenen kişiler arasında yer aldı. TÜRKAV’ın başkan yardımcısı olan İl Sağlık Müdürlüğü Personel Şube Müdürü Tuncer Arı da Ankaya taşınan isimler arasında yer alıyor. TÜRKAV İzmir Şubesi’nin WEB sitesinde yer alan “Türk Büyükleri” bölümü ise dikkat çekiyor. Bu bölümde sırasıyla Atatürk, Alparslan Türkeş, Devlet Bahçeli ve Fatih Sultan Mehmet’in isimlerinin geçmesi dikkatlerden kaçmıyor. Kaynak: www.egedesonsoz.com 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.