İzmir Milletvekili Güven, Ameliyatta Kırılan İğnenin Hesabını Sordu..

İzmir Milletvekili Güven, ameliyatta kırılan iğnenin hesabını sordu..

 İzmir Milletvekili Güven, Ameliyatta Kırılan İğnenin Hesabını Sordu..
01 Mart 2014 Cumartesi 22:20

İzmir Milletvekili Hülya Güven, Kamu Hastane Birlikleri’nin kurulmasıyla ‘tıbbi sarf malzemesinden tasarruf edeceğiz’ denilerek kalitesiz ve standart dışı alınan ve hastalar üzerinde veya cerrahide kullanılırken kırılan, bozulan, parçalan malzemelerin hasta sağlığına ve kamuya yarattığı ‘zararı’ Meclis’e taşıdı.

Sağlık Bakanı’nın cevaplaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi veren Güven, “Kalitesiz malzemelerle hastaya verilen zarar dolayısıyla yapılacak müdahale sayısının artmasının, aynı zamanda çeşitli komplikasyon risklerini de beraberinde getireceği muhakkaktır. Bu nedenle kamu hastanelerinde hasta sağlığının doğrudan tehdit altında olduğu Bakanlığınızca düşünülmekte midir?” diye sordu.

En düşük fiyatı veren firmaların ihaleleri kazandıkları için ‘fiyat unsurunun kalite unsuruna’ tercih edildiğine dikkat çeken Güven, hekimlerin de malzeme seçiminde söz haklarının kalmadığını belirtti.

Güven, “Ameliyatta dikiş atarken kırılan iğneler, kopan iplikler, laparoskopide karın içinde parçalanan trokarlar, damar içinde kopan kemoterapi portları, anjiyo telleri, hasta ağız ve diş sağlığı merkezinden çıkmadan düşen diş dolguları gibi örnekler, kalitesiz malzemelerin yarattığı sıkıntılardan sadece birkaçı. Bu kalitesiz malzemeler nedeniyle çıkan sorunları düzeltmek devlete maddi ve manevi daha fazla yük getirmektedir. Ayrıca ucuz olduğu için alınan tıbbi ürünlerin ülkemiz medikal sanayisinde haksız rekabete neden olduğu, ürün ihtiyacının neredeyse yüzde 85-90’ının ithalatla karşılandığı biliniyor” dedi.

Durumun, üretici açısından da büyük sıkıntılar yarattığını anlatan Güven, “İhaleleri en düşük fiyatı veren firmalar aldıkları için yüzlerce merdiven altı şirketin ortaya çıktığı hatta Çin malı ürünlerin piyasaya sürüldüğü edindiğim bilgiler arasında. Ülkemizde tıbbi malzeme kalitesini kontrol edecek laboratuvar bulunmadığı için Bakanlığın şartname hazırlanmasından başlayarak, kalite kontrollerinin yapılmasına kadar eğitim dahil çeşitli önlemler alması  gerekmektedir. Sağlık Bakanlığı, hastanelerin satın aldığı tıbbi sarf malzemelerinin kalite kontrolünü ve denetimini yeterli yapmadığı için yurttaşların sağlığını tehlikeye atmaktadır. Bakanlık “Sağlıkta Dönüşüm” politikası ile sınıfta kalmıştır” dedi.

-Açıklanması gereken hususlar-

İzmir Milletvekili Hülya Güven, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na şu soruları yöneltti: – Kamu hastanelerinde kalitesiz ve standart dışı tıbbi sarf malzemelerin satın alınması ihale şartnamesi hazırlamakla görevli memurların tıbbi ürünlerin taşıması gereken özellikleri bilmediği için ihale şartnamesine yazmamasından ileri geliyorsa, şartnameler neden ilgili malzemeyi kullanan uzman hekimler ve piyasa gözetimi ve denetimiyle görevli personelden oluşan heyetlere hazırlattırılıp tek tip şartname haline getirilmemektedir?

-‘Tıbbi sarf malzemesinden tasarruf edeceğiz’ denilerek kalitesiz ve standart dışı alınan ve hastalar üzerinde veya cerrahide kullanılırken kırılan, bozulan, parçalanan malzeme nedeniyle ortaya çıkan komplikasyonların düzeltilmesinin kamu hastanelerine 2012 ve 2013 yılında getirdiği ek maliyet nedir?

- Malzemelerin hastaya verdiği zarar nedeniyle 2012 ve 2013 yılında kaç hastanın hastanede yatış süresi artmıştır?

-Kalitesiz malzeme nedeniyle hastaya verilen zararın yapılan müdahale sayısını artırması çeşitli komplikasyon risklerini de artırdığı için kamu hastanelerinde hasta sağlığının doğrudan tehdit altında olduğu Bakanlığınızca düşünülmekte midir?

-Ülkemizde üretilen tıbbi ürünlerin kamu hastanelerinde çok daha fazla tercih edilmesini sağlamak için tıbbi ürün sanayinde faaliyet gösteren kuruluşlarla görüşmeleriniz oluyor mu?

-Yerli tıbbi ürünlerinin kamu hastanelerinde alımının teşvik edilmesi için bugüne kadar ne gibi ortak politikalar belirlenmiştir?

-Ülkemizde “merdiven altı” faaliyet gösterdiği öne sürülen ithalatçı bazı şirketlerin piyasaya kalitesiz ve standart dışı tıbbi sarf malzemesi sürmelerinin önlenmesi için Bakanlığınızca ne gibi önlemler alınması düşünülmüştür?

-Bu konuda herhangi bir bakanlıkla ortak yürütülen çalışmanız var mıdır?

http://www.chp.org.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.