İü Tıp Fakültesi Sağlık Emekçileri Her Gün İş Bırakıyor...

İÜ Tıp Fakültesi sağlık emekçileri her gün iş bırakıyor

İü Tıp Fakültesi Sağlık Emekçileri Her Gün İş Bırakıyor...
30 Mayıs 2012 Çarşamba 15:46

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi sağlık emekçileri, performans sisteminin yarattığı adaletsizliğe ve performans ücretlerinden yapılan kesintilere karşı her sabah iki saat iş bırakma eylemi yapıyor. Sağlık emekçileri performans sistemine karşı eşitlik talebinde bulunuyor.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Çapa ve Cerrahpaşa hastanelerinde çalışanlar arasında eşitsizliği derinleştiren, “Performansa Dayalı Döner Sermaye Sistemi” sonucu performans ödemelerinde oldukça fark bulunmasına ve performans ücretlerinden yaklaşık 300-350 TL’ye kadar kesintilerin yapılmasına karşı sağlık emekçileri her gün iki saatlik iş bırakma eylemi yapıyor.

“Performans sisteminden vazgeçilsin”
Sağlık çalışanları yaptıkları eylemle, sağlık hizmetinde tedavinin başarısını değil, kurumun kazanacağı parayı hedefleyen, hastayı müşteri sağlığı mal gören performans sisteminden vazgeçilmesi gerektiğini vurguladı.

Performans sistemine karşı fakültede ortak havuz oluşturularak adil bir dağıtım yapılmasını isteyen sağlık emekçileri, üniversite yönetimine de eksik yatırılan döner sermaye paylarını derhal ödeyerek yaşatılan mağduriyeti giderene dek iş bırakma eylemlerine devam edeceğini duyurdu.

Her sabah iki saat iş bırakma eylemi
Pazartesi gününden bu yana her sabah 08.00-10.00 arası İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi monoblok önünde bir araya gelen sağlık emekçileri, “Dekanlık uyuma çalışana sahip çık”, “Eşitlik, adalet istiyoruz”, “Sefalet zammını kabul etmiyoruz” sloganlarıyla Dekanlık binasına doğru yürüyüş gerçekleştirdi.

“Performans sistemi, sağlıkta özelleştirme”
Dekanlık binası önünde iş bırakan sağlık emekçileri adına SES İstanbul Aksaray Şubesi yaptığı açıklamada, performans sisteminin sağlıkta özelleştirmenin bir ayağı olduğunu, hastanelerin ticarethaneye dönüştürüleceğini ve sağlık çalışanlarının ticarethanelerde güvencesiz, esnek ve angarya çalıştırılmasının istendiğini vurguladı.

“Maaşlar insanca yaşayacak düzeye çıkarılmalı”
Kamu emekçilerine verilen 4+4 maaş zammı hakkında da yapılan açıklamada, “Toplu sözleşme yapacağız diye yapılmayan maaş zamlarının elektriğe ve doğalgaza yapılan zamlar oranında yapılmasını, her türlü ek ödemelerin ve döner sermayenin maaşlara eklenerek emekliliğe yansıtılmasını ve temel maaşlarımızın insanca yaşayacak düzeye çıkarılmasını istiyoruz” denildi.

Açıklamanın ardından sağlık emekçileri, performans adaletsizliğine son verilene dek eylemlerin daha da güçlenerek devam edeceğini ve sağlık hizmeti üretiminden gelen güçlerini kullanmaktan çekinmeyeceklerini ilan ettiler.


İş bırakan sağlık emekçileri soL’a konuştu
Herkese eşit, ücretsiz, nitelikli ve ulaşılabilir sağlık hizmetinin mümkün olduğunu, sağlığa bütçeden daha fazla kaynak aktarılmasını ve sağlıkta dönüşüm programından vazgeçilmesini isteyen sağlık emekçileri neden iş bıraktıklarını ve tepkilerini soL’a anlattı.

SES İstanbul Aksaray Şubes Başkanı Ersoy Adıgüzel: İstanbul Üniversitesi’nde performans sistemine geçildikten sonra çalışanlar arasında rekabet teşvik edilmeye çalışıldı. Bu rekabet sonucunda angarya iş gücü arttı, iş barışı bozuldu. İş barışı tesis edilmelidir. Performans sistemi güvencesiz gelirdir, üniversitenin gelirlerinin düştüğünü iddia eden yönetim çalışanlardan kesinti yaptı. Hükümet de grev hakkını yok sayan yasayla kamu emekçilerini oyaladı. 4+4 sefalet zammını kabul etmeyeceğiz. Her gün yaptığımız iş bırakma eyleminin gerekçeleri bunlar olmakla birlikte emekçilerin 23 Mayıs grevi gibi yarattığı bir dinamiğin devamının gelmesi, hak ve çıkarlar için süresiz grevlere gidilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Yeni doğan yoğun bakım hemşiresi Gülçin Gümüş: Bize para kazanılmadığı, zararda olunduğu bu yüzden ek ödeme yapılmayacağı söylendi. Biz aynı sayıda hatta daha fazla hasta bakıyoruz. Ben yoğun bakımdayım, 23 haftalık bebek büyütüyoruz. Şu an büyüten çok az yer var. Bizim sayımızda düşüş yokken ne döner sermaye, ne de yoğun bakım farkı alıyorum. Ben 750 lira alırken 7000 lira alanlarla çalışıyorum. Kamu emekçilerine 4+4 zammı açlık sınırının altında olduğumuz bir ülkede komiktir. Biz gece uyumuyoruz, 16 saat ayakta oluyoruz. Sadece eşitlik istiyoruz.

Yeni doğan yoğun bakım hemşiresi Huriye Üzümcü: Emeğimizin karşılığını almak için iş bırakıyoruz. Performans sistemine karşıyız. Adil bir dağıtım istiyoruz. Kendi vekillerine yüzde 200 zam yaparken emek üretenlerin maaşlarına yüzde 4+4 zam yaparak dalga geçtiklerini düşünüyoruz. Biz her gün burada 2 saatlik iş bırakma eylemleri yapacağız. Daha büyük eylemlere dönüşmesi için örgütlenmemiz gerektiğini, sendikaya sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyorum.

solportal
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.