İstem Dışı Tayinler Mahkemeye Taşınacak...

İstem Dışı Tayinler Mahkemeye Taşınacak

İstem Dışı Tayinler Mahkemeye Taşınacak...
21 Aralık 2012 Cuma 13:13

20 Aralık 2012 tarihi itibariyle binlerce sağlık çalışanının haberleri olmadan tayinleri çıkarıldı.
Halk Sağlığı Kurumu ile İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı olarak görev yapan bazı Tıbbi Sekreter, Sağlık Memuru, Tıbbi Teknolog, Ebe, hemşire arkadaşlarımızın istek dışı tayinleri yapılmış ve kurumlar arası geçişle, hastanelere görevlendirildiler.

İl Sağlık Müdürlüğü’nde çalışanlar Halk Sağlığı Müdürlüğüne verildiler. Yıllardır kurumlarında çalışanlar sabah mesaiye gittiklerinde artık orada çalışmadıklarını öğrenmişlerdir.

İstek dışı bu tayinlerle kimin neye hizmet ettiğini anlamak gerçekten zordur. Kurumlar arasında gerçekleştirilen bu nakiller hukuka alenen aykırıdır. Bu istek dışı kabul edilemez tayinler bir günde oldu bittiye getirilmiştir. Tamamıyla haksız ve hukuksuz olan bu işlemde zahmet edip çalışanlara haber bile verilmemiştir. Ne talepleri alınmıştır. Ne de tayin edileceksiniz denilmiştir. Sabah gittikleri kurumlarında artık oranın çalışanı olmadıklarını öğrenmişlerdir.

Bu çalışanlar bir hukuksuzluk yapmamışlardır. Herhangi bir kusurları da yoktur. İstek dışı tayine maruz bırakılacak davranışları da olmamıştır. Ama resen tayine maruz bırakılmışlardır. Çalışanın isteği ve iradesi dışında yapılan bu tayinlere imza atanlar büyük bir vebal altına da girmişlerdir.

Neresinden tutsanız elinizde kalacak böyle bir yönetim tarzını eleştirmeye kelimeler cümleler yetersiz kalmaktadır.

Biz istediğimizi yaparız, biz yaptık oldu, buna uyacaksınız diye düşünen bir zihniyetin uygulaması da ancak böyle olurdu diye düşünüyoruz. Adaletten, demokrasiden, hukuktan kul hakkından bi haber olanlar ancak böyle bir işe imza atabilirler.

Sağlık çalışanlarını böyle bir kölelik düzeni altında baskıcı bir yöntemle zorlamak hiç kimsenin hakkı ve haddi değildir. Burası Muz Cumhuriyeti de değildir. Hiç kimse kafasına estiği gibi çalışanın hakkıyla hukuku ile oynayamaz. Sağlık çalışanlarına keyfe keder yaptırımlarla çile çektirmeye hiç kimsenin hakkı yoktur.

Türk Sağlık-Sen olarak muhatabımız kim olursa olsun haksızlık karşısında suskun kalmayacağız. Vatandaşımızın Sağlık Hakkını da çalışanlarımızın haklarını da sonuna kadar korumaya ve geliştirmeye devam edeceğiz.

Her şeyle rağmen doğru bildiğimiz yolda yürümeye ve çalışanlara hizmete devam edeceğiz. Bu yanlıştan dönülmesi içinde bugün çağrımızı yapıyoruz. Konuyu mahkemelere taşımaktan asla çekinmeyeceğiz.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.