İşte Teşkilat Yasasının Son Hali ( 18 Ekim 2011)

İşte Teşkilat Yasasının Son Hali ( 18 EKİM 2011)

İşte Teşkilat Yasasının Son Hali ( 18 Ekim 2011)
18 Ekim 2011 Salı 21:38

 Sağlık Bakanlığı teşkilat yasasını 4 kişilik bir ekiple Sağlık Bakanlığı ek binasında gizlice hazırlayıp son halini verdi. Daha önce yayınladığımız teşkilat yasası Başbakan yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten veto yedi. Zira kapanan genel müdürlüklerin yeri oluşturulacak KURUL lar ile kamu hastane birlikleri maliyeye ciddi yük getirmekteydi. 

Bakanlık bünyesindeki Genel Müdürlükler birleştiriliyor, Kurum ve daire başkanlıkları geliyor. 
a) Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığı.
b) Sağlığın Geliştirilmesi ve İletişimi Kurumu
c) Sağlık Bilgi Sistemleri Kurumu
ç) Sağlık Araştırmaları Enstitüsü Kurumu
d) Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Birliği Başkanlığ
e) Kamu Özel Ortaklığı Kurumu
f) Hukuk, Rehberlik ve Denetim Başkanlığı.
g) Mali Hizmetler Kurumu
ğ) Destek Hizmetleri Kurumu

Ayrıca;

Daha Önceki taslakta var olan Sağlık Politikaları Kurulu bu taslaktada mevcut

MADDE x  (1) Sağlık Politikaları Kurulu, Bakanlığın sağlık sistemi yönetimi ve politika belirleme ile ilgili temel görevlerini yerine getirmek üzere görevlendirilen 11 üye ile Müsteşar ve müsteşar yardımcılarından meydana gelir. 
- bu kurula ayrıca 657'li kadrolu personel istihdamı sağlanacak. 

Yabancı doktor ve hemşire maddesi yerini koruyor

25/2/1954 tarihli ve 6283 sayılı Hemşirelik Kanununun 3 üncü maddesi “Bu Kanun hükümlerine göre hemşire unvanı kazanmış olanların dışında hiç kimse Türkiye’de hemşirelik mesleğini  icra edemez.” şeklinde değiştirilmiştir. Bu madde yabancı hemşireliğin önünü açıyor.

11/4/1928 tarihli ve 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı San'atlarının Tarzı İcrasına Dair Kanunun 1 inci maddesi “Türkiye Cumhuriyeti dahilinde tababet icra ve her hangi surette olursa olsun hasta tedavi edebilmek için tıp fakültesinden diploma sahibi olmak şarttır.” şeklinde ve 4 üncü maddesinin birinci cümlesindeki “Türk hekimlerinin” ibaresi “hekimlerin” olarak değiştirilmiş ve aynı Kanuna aşağıdaki madde eklenmiştir

VEKİL EBE HEMŞİRELER 4/B KADROSUNA ALINIYOR

Sağlık Bakanlığının merkez ve taşra teşkilatı ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlarında, 86 ncı maddeye göre vekil ebe ve hemşire olarak çalışmakta olan ve 48 inci maddede belirtilen genel şartları taşıyanlardan otuz gün içinde yazılı olarak başvuranlar, çalıştığı pozisyon unvanıyla 4 üncü maddenin (B) fıkrası kapsamında sözleşmeli personel pozisyonlarına geçirilir.
(2) Bu madde hükümlerine göre sözleşmeli personel pozisyonlarına geçirilenlerin vekil olarak çalıştıkları hizmet süreleri kıdemlerinde değerlendirilir.
(3) 6/4/2011 tarihi itibariyle diş hekimliği fakültelerinde doktora eğitimine başlamış veya doktora eğitimi kontenjanına yerleşmiş olanlardan isteyenler 6n nci madde çerçevesinde eğitimlerine devam edebilir.

KAMU HASTANE BİRLİKLERİ

Kamu hastane birlikleri GENEL SEKRETERLİK şeklinde olmayıp mevcut hastane yönetimi ve bakanlık kordinasyonu ile oluşacak. Kamu hastane birliklerine ayrıca KADRO AYRILMIYOR. 

Kamu hastane birlikleri KHK ile çıkmama durumuda mevcut. 

Taşra Teşkilatı Yapısında ise kadro karşılığı sözleşmeli mi yoksa mevcut yönetimle devam gibi konularda Maliyeden haber bekleniyor. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.