İşte Sağlık Çalışanlarının Talepleri

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci 13 Martta yapılan Eylemde şu sözlerle sağlık çalışanlarının taleplerini sıraladı:

İşte Sağlık Çalışanlarının Talepleri
14 Mart 2014 Cuma 09:32

 Sıralayacağım şu talepler bir an önce yerine getirilmezse, korkarım ki sağlık çalışanları hizmet veremeyecek hale gelir. Çalışma barışı, iş huzuru bir daha gelmemek üzere sağlık kurumlarından gider.

Her ay bin sağlık çalışanı şiddete, uğruyor.  Bir kamu spotu bile yapılmıyor. Göstermelik düzenlemeler sadece kağıt üzerinde kalıyor.  Bu sorun en aza indirilmeli, toplum bilinçlendirilmeli, şiddet uygulayanların belli süre ücretli sağlık hizmeti gibi uygulamalar getirilmelidir.

Döner sermayelerdeki adaletsizlik sonlandırılmalıdır. Üniversite hastanelerinde de olmak üzere  3,5 TL gibi komik performans ücretleri kabul edilemezdir. Buna bir son verilmelidir.

Çalışanlar sabit ek ödemeye mahkum edilmemelidir. Emeğinin karşılığı ödenmeli, döner sermayeler arttırılmalıdır.

Tüm Sağlık çalışanlarının ek göstergeleri yükseltilmeli ve ücretleri arttırılmalıdır.

Tüm sağlık çalışanlarının, döner sermaye ek ödeme tavan oranları  ve unvan katsayıları yükseltilmelidir.

Döner sermayeler payları arasındaki uçurum kapatılmalı ve izah edilebilir bir seviyeye çekilmelidir.

Sağlık çalışanları emeklilikte açlığa ve sefalete mahkum edilmemeli, tüm mali ödemeler emekli aylığı ve emekli ikramiyesine dahil edilmelidir.

Sağlık çalışanlarının, haklı talebi olan; “fiili hizmet zammı(yıpranma payı) en kısa zamanda yasalaşmalı ve uygulamaya geçirilmedir.

Fiilen memurluk görevi yapan, ancak halen kadrosu hizmetli olan tüm çalışanlar memur yapılmalıdır.

İdareci kadroları, ehliyet ve liyakat yoksunu tetikçi yandaşlarla görevlendirme şeklinde işgal edilmemeli, en kısa zamanda objektif ve adil bir görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları yapılmalıdır.

Aşırı iş yükü ve nöbet parası ödememek için, vardiya sistemi çalışmalar, rutin uygulama haline getirilmemelidir.

Nöbet ücretleri tüm çalışanları kapsayacak şekilde artırılmalı, 8 saatlik bir nöbet ücreti;  maaş+maaşla birlikte ödenen sabit ek ödeme toplamının otuzda biri kadar olmalıdır.

Tüm kamu çalışanlarına yönelik servis hizmeti ve servis ücreti ödemesi için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır.

Sağlıkta, her hangi bir kıstasla ötekileştirme ve ayrımcılık, yandaşa kıyak uygulamalarına son verilmelidir.

Hastaneler: kar-zarar hesabına göre çalışan ticarethane, yöneticiler ceo, hastalar müşteri, sağlık çalışanları da hizmet üretiminde kullanılan bir sermaye girdisi olarak değerlendirilmemelidir.

        Aile Hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının iş yükü hafifletilmeli, nöbet uygulamasına son verilmelidir.

Devletin hizmetinde olan fakat kadrosunun çok görüldüğü 4C’lilerin, Kamu dışı aile sağlığı çalışanlarının ve vekil ebe hemşirelerin kadro istekleri yerine getirilmelidir.

Atama bekleyen; sağlık eğitim almış  yüz binlerce gencin sesine kulak verilmelidir. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.