İşte Bedellinin Bedeli Ve Yaş Sınırı

İŞTE BEDELLİNİN BEDELİ VE YAŞ SINIRI

İşte Bedellinin Bedeli Ve Yaş Sınırı
22 Kasım 2011 Salı 13:25

 Bedelli askerlikte yaş sınırı 30, bedel 30 bin TL. Ücret 6 aylık iki taksitte ödenebilecek. 21 gün temel askerlik eğitimi yok.

Bedelliden elde edilecek gelir şehit yakınlarına ve gazilere verilecek. Erdoğan, bedelli askerliğe ilişkin kanun tasarısının bugün itibariyle TBMM Başkanlığına teslim edileceğini açıkladı.

Dövizli askerlikte ise yaş sınırı kalktı, bedel 10 bin euro. 21 gün temel askerlik eğitimi yok.

 

AK Parti Grup Toplantısı'nda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bedelli askerlik düzenlemesinin Meclis'e sevk edildiğini açıkladı. Bedelliyle ilgili açıklamasını konuşmasının sonuna saklayan Erdoğan, "Bedelliye girmeden önce şunları söyleyeceğim. Heyecanlanıyorsunuz" deyince salondakiler ve Erdoğan güldü. 

Bedelli askerliğin, ilgili kurumlarla istişaresini yaptıklarını, asker sayısını, asker potansiyelini dikkate aldıklarını kaydeden Erdoğan, "Bakaya sayısındaki artış, yaptırdığımız anketler, kamuoyu yoklamaları, bedelli için uygun şartların oluştuğunu gösterdi. Adımı attık. 1987, 92 ve 99 yıllarında çıkarılan kanunlarla bedelli mümkün hale geldi. 1987 ve 1992 yılındaki bedelliler bakayayı azaltmak için, 1999 bedelli askerlik Marmara depreminin zararlarının giderilmesi için çıkarıldı. Biz bunları değil, bedelli askerlikle iki önemli hedef gözetiyoruz. Bakaya kalanların sayısının arttığını görüyoruz. Bunun azalmasını amaçlıyoruz. İkincisi, Bedelli Askerlik Kanunu'yla çok önemli sosyal bazı hizmetleri gerçekleştirmeyi hedefliyoruz" dedi. 

KAYNAK ŞEHİT AİLELERİNE, ÖZÜRLÜLERE, MALÜLLERE GİDECEK

Kanun tasarısına koyulan bir maddeyle bedelliden elde edilecek geliri şehit yakınlarına, gazilere, özürlülere, muhtaç erbaş ve er aileleriyle jandarma, emniyet hizmetleri sınıfına mensup vazife malüllerinin sosyal hizmetlerini karşılamaya ayıracaklarını aktaran Erdoğan, "Öngördüğümüz yaş sınırıyla askerliğin aksamasına asla mahal vermiyoruz. Terörle mücadelenin zaafa uğramasına fırsat vermiyoruz" dedi. 

DÖVİZLİ ASKERLİKTE YAŞ SINIRI YOK

Aynı düzenlemeyle dövizli askerliği de değiştirdiklerini kaydeden Erdoğan, şunları söyledi: "Toplam en az 3 yıl süreyle fiilen yabancı ülkede bulunanlar 38 yaşın sonuna kadar 5 bin 112 karşılığı dövizle askerlik hizmetini yerine getiriyorlardı. 38 yaşına kadar başvurmayanlar ise 7 bin 668Euroaskerliği yapıyorlardı. 21 gün temel askerlik yapıyorlardı. Şimdi 38 yaş sınırı gözetilmeksizin 10 bin Euro bedelle askerlik görevini ifa etme hakkı getiriyoruz. Ayrıca, 21 gün askerlik temel eğitimini tamamen kaldırıyoruz. Dövizli askerlik yapmak isteyenler 10 bin Euro ödemek suretiyle yaşları ne olursa olsun bu görevi yapmış olacaklar. Sadece parayı ödeyip askerlik yapmış sayılacaklar."

BEDELLİDE 30 BİN LİRA İKİ TAKSİTLE ÖDENECEK

Bedellinin de şartlarını açıklayan Erdoğan şu bilgileri verdi: "Her ne sebeple olursa olsun fiili askerlik hizmetini yapmamış ve 30 yaşından gün almış olanlar, bu kanun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bedelliden yararlanacaklar. Resmi Gazete'de yayınlandığında, başvurduklarında 30 bin lirayı peşin verebilecekleri gibi yarısını başvuru sırasında diğer yarısını da 6 ay içinde ödeyerek, temel askerlik eğitimi almayacaklar. 21 gün temel eğitime katılmayacaklar. Tasarıyı bugün TBMM'ye sevk ettik." 

VİCDANİ RET GÜNDEMİMİZDE HİÇ OLMADI

Vicdani ret olarak adlandırılan düzenlemenin hükümetin gündeminde asla yer almadığını aktaran Erdoğan, "Bu konuya ilişkin haberler spekülasyondur. Askerlik bu topraklar için en kutsal vazifelerden biri olarak kabul edilmiştir. Biz askerliği 'Peygamber Ocağı' olarak görmüşüzdür" diye konuştu.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.