İşte Bakanın Bahsettiği 112 Düzenlemesi

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Van’da rahatsızlanan 1,5 yaşındaki Muharrem’in hayatını kaybetmesinden sonra 112 Acil Servis çağrı merkezlerinde yeni bir düzenlemeye gittiklerini söyledi

İşte Bakanın Bahsettiği 112 Düzenlemesi
28 Şubat 2014 Cuma 11:52

 Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Van’da rahatsızlanan 1,5 yaşındaki Muharrem’in hayatını kaybetmesinden sonra 112 Acil Servis çağrı merkezlerinde yeni bir düzenlemeye gittiklerini söyledi

İŞTE O DÜZENLEME SADECE www.personelsaglikhaber.net'te

 112 İl Ambulans Servisi Komuta Kontrol Merkezi’ne gelen acil yardım taleplerinde, coğrafi konum ve iklim şartları nedeni ile ulaşılma güçlüğü çekilen vakaların yönetimi ile ilgili yapılması gerekenler aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır;

 

1.      112 İl Ambulans Servisi Komuta Kontrol Merkezine çağrı geldiği andan itibaren coğrafi konum ve olumsuz kış şartları nedeni ile kent merkezinde 10 dakika ve kırsalda 30 dakika içinde ulaşılamayan vakalar ile ilgili olarak Komuta Kontrol Merkezi Sorumlusu tarafından, İl Sağlık Müdürlüğü düzeyinde sıralı amirler bilgilendirilecektir.

2.      112 İl Ambulans Servisi Komuta Kontrol Merkezine çağrı geldiği andan itibaren 112 Acil Sağlık Hizmetleri Yönetimi Yazılımında vaka formu oluşturulup, sürecin yazılım üzerinden Bakanlık Merkezinden de izlenebilmesi içinanlık veri girişi sağlanacaktır. Olağan Dışı Durum Formu; vaka sayısına bakılmaksızın hemen açılacak, vaka ile ilgili bilgi güncellemesi oldukça Valilik Kriz Merkezi ile Bakanlığımız Sağlık Afet Koordinasyon Merkezi’ne (SAKOM) gönderilmesi temin edilecektir.

3.      Kış şartları nedeni ile vakaya ulaşılmasında güçlük yaşanan durumlarda, İl Sağlık Müdürü tarafından,  İl Mülki Amiri bilgilendirilerek, ivedilikle Valilikte Kriz Masasının toplanması sağlanacaktır. Bu aşamadan itibaren vakanın olay yerinden alınıp, uygun bir sağlık merkezine kabulü sağlanana kadar geçen süreç içerisinde, ilgili tüm kurumlar ile ortak çalışma sürdürülecek ve Olağan Dışı Durum Yönetimi (ODDY) Valilik Kriz Merkezi tarafından yürütülecektir.

4.      Paletli ambulanslar, kış sezonu boyunca bakımları tam yaptırılmış, paletleri takılı biçimde göreve hazır bekletileceklerdir.

5.      Tüm acil araçlarının GPS ve telsiz bağlantıları eksiksiz çalışır biçimde tutulacak, iletişim kurulması sorunlu olan bölgelerde görev yapan ekiplere GSM hatlı telefonlar tahsis edilecektir.

6.      Komuta Merkezlerinde kullanılmakta olan 112 Acil Sağlık Hizmetleri Yönetimi Yazılımının tüm modüllerinin eksiksiz çalıştırılması sağlanacak, Bakanlık ile bağlantısındaki eksiklikler ivedi olarak giderilecektir. Program üzerinden gerçekleştirilen duyurular il acil sağlık hizmetleri yöneticileri ve komuta merkezi sorumluları tarafından sürekli takip edilecek ve anında cevaplanacaktır.

7.      Kar yağışı olan bölgelerde Valiliklerle temasa geçilerek ambulans helikopter iniş yerleri 24 saat iniş kalkışa hazır tutulacaktır.

8.      Gün doğumu ve gün batımı saatleri dışında ya da Bakanlığımız ambulans helikopterlerinin iniş yapamadığı bölgelerde askeri helikopter temin edilmesi gereken durumlarda talep il sağlık müdürlükleri ve mülki idare üzerinden Bakanlığımıza iletilecektir.

9.      Karayolu ve köy yollarının durumu her gün saat 09:00’da ekipler tarafından komuta merkezlerine raporlanacak, Komuta Merkezleri kapalı yolların açılması için gerekli başvurularını en geç saat 10:00’da tamamlamış olacaktır.

10.  Hizmetin ulaştırılmasında güçlük yaşanan vakalarda vaka başvurusu yapılan numaraya geri dönüş yapılarak, bilgilendirmede bulunulacak ve telefonla destek hizmeti verilecektir.

11.  İl genelindeki tüm acil sağlık araçları her an göreve hazır biçimde tutulacaktır.

12.  Bakanlığımız web sitesinde yayımlanan 10.01.2013 tarih ve 99050341/301.01/208 sayılı yazı ekinde gönderilmiş bulunan “Kış Dönemi Ambulans Bakım Talimatı” ilgili tüm personele tebliğ edilerek, eksiklikler ivedilikle giderilecektir.

13.  İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda, İlde hizmet veren tüm tedavi kurumlarında, artan acil sağlık hizmeti talebini karşılamaya yönelik gerektiğinde ilave personel görevlendirilmesinin yapılması sağlanacaktır.

14.  Acil sağlık hizmetleri için gerekli tıbbi malzeme ihtiyaçları tedarik edilecektir.

15.  Bakanlığımızın “Misafir Anne Projesi” örneğinde alınan tedbirlerin, riskli vaka grupları için de uygulanabilmesi amacıyla gerekli çalışmalar il sağlık müdürlükleri tarafından ivedilikle başlatılacaktır.

16.  Kış koşullarından dolayı ulaşılamayan vakaların uygun sağlık merkezine sağlanana kadar mülki idare ve Bakanlığımız ile koordineli olarak çalışmalar yürütülecektir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.