İstanbul Ve Trabzon'da 2 Doktora Dayak

TSS

İstanbul Ve Trabzon'da 2 Doktora Dayak
10 Mayıs 2016 Salı 05:23

 TSS AÇIKLAMASI:

Sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet rutin bir hal aldı. Sağlık Kuruluşları olan hastanelerimizde gün geçmiyor ki bir şiddet yaşanmasın. İnsanlara sağlık hizmeti sunan sağlık çalışanları güvenliksiz ortamlarda hemen hergün fiili şiddete uğramaktadır.
Son olarak Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis Hekimi üyemiz Dr. Zübeyde Kahveci, İstanbul Taksim İlk Yardım Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Taksim İl Yardım Hastanesi'nde görevli üyemiz Doktor Abdulkadir Polat görevleri başında şiddete uğradılar.
Dr. Zübeyde Kahveci'nin görev yaptığı hastanenin Acil Servisinde nöbetçi olduğu günü bir hasta yakını tarafından muayene odasında darp edildiğini kaydeden Türk Sağlık-Sen Trabzon Şubesi Başkanı Mustafa Serdar sağlıkta şiddetin önüne geçilmesi için bir öneri sunmak istediklerini ifade ederek "Sağlık Bakanlığına ve Hükümete bir öneri sunmak istiyoruz. Umarım ki, önerimizi dikkate alırlar; "Nasıl ki mevcut hükümet bir kanun çıkararak Sporda teşvik ve şikenin yapılmasını önlemeye başladı ise, nasıl ki pozitif ayırımcılık gereği kadınlarımıza şiddet uygulayanlara elektronik kelepçe uygulamasını tartışıyor ve kanun yapılması isteniyor ise artık sağlık çalışanlarının da sabrının sonuna gelinmiştir. Bizim de talebimiz, sağlık çalışanlarına ve hekimlere şiddet uygulayan veya uygulamaya yeltenenlerin de caydırılması adına ivedilikle kanun çıkarılmalı ve hemen uygulamaya konulmalıdır" Zira mevcut ceza kanunuyla anlaşılıyor ki şiddetin önü alınamıyor. " dedi.
İstanbul Taksim İlk Yardım Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaşanan olayda ise Dr. Abdülkadir Polat bir grup hasta yakını tarafından şiddete uğradı. Yaşanan bu şiddet olayı hastane çalışanları tarafından protesto edildi. Hastane bahçesinde toplanarak iş bırakan çalışanlar, yetkilileri önlem almaya çağırdı.
Sağlıkta şiddetin önlenmesi için Sağlık Bakanlığı'nın acilen harekete geçmesini gerektiğini kaydeden Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci "İstanbul'da ve Trabzon'da doktorlarımız hizmet üretirken, şifa dağıtırken saldırıya uğruyorlar. Sağlıkta şiddete çözüm için adım atılmaması nedeniyle bugün sağlık çalışanları can güvenliklerinden yoksun bir şekilde adeta sıranın kendilerine gelmesini bekleyerek hizmet üretmektedirler. Yaşanan son şiddet olaylarında bayan bir doktorun darp edilmesi, bir diğer doktorumuza bir grubun saldırması sağlıkta şiddetin ulaştığı vahameti anlatmaya yeterlidir. Sağlık bakanlığı artık harekete geçmeli sağlıkta şiddete çözüm aramalıdır. Türk Sağlık-Sen olarak şiddete uğrayan doktor arkadaşlarımıza geçmiş olsun diyor, Doktorlarımıza saldıranların bir an önce mahkemelerde gerekli cezaya çarptırılmasını temenni ediyoruz." dedi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.