İsrail 'den Hastane İnşaatına Engel..

Türkiye'nin Gazze'de yaptırdığı 180 yataklı hastane, ambargo yüzünden zor şartlarda inşa ediliyor. İsrail'in 'silah yaparlar' korkusuyla izin vermemesi nedeniyle malzemeler Gazze'ye sokulamıyor.

İsrail 'den Hastane İnşaatına  Engel..
Türkiye'nin TİKA aracılığıyla Gazze'de yaptırdığı 180 yataklı tam teşekküllü hastane, Gazze'ye uygulanan ambargo yüzünden zor şartlarda inşa ediliyor. Hastanenin kaba inşaatında kullanılan malzemelerin tamamı tünellerden inşaat malzemesi geçiren Gazzelilerden temin edilmiş. İnşaatın su, elektrik tesisatı gibi ince işçiliğinde kullanılacak malzemeler ise İsrail'in izin vermemesi nedeniyle Gazze'ye sokulamıyor.

TÜNELDEN GEÇTİ

Aker İnşaat adına hastane projesinin koordinatörlüğünü yürüten Cahit Ababay, hastanenin kaba inşaatında kullanılan malzemelerin hiç biri için Gazze'ye giriş izni alamadıklarını söyledi.KEYFİ BEKLETME

Kaba inşaatın bitirilmesinin ardından tesisata sıra geldiğinde ambargo engelleriyle karşılaştıklarını ifade eden Ababay 'İsrail, inşaatta kullanacağımız her cihaza korkuyla yaklaşıyor. Su tesisatında kullanacağımız çelik borulara 5 cm çapından büyük oldukları için izin verilmedi. Bu boruların silah yapımında kullanılacağından korkuyorlar. Biz de Almanya'dan elyaf karışımlı plastik borular getirttik. Ancak şimdi de bu boruları kaynatacağımız makineler 2 aydır keyfi olarak bekletiliyor' diye konuştu.

Erdoğan'a Gazze'de karşılama sürprizi

Başbakanlık Türk İşbirliği Kalkınma İdaresi (TİKA) tarafından Gazze İslam Üniversitesi bünyesinde hayata geçirilen İrade Meslek Eğitimi Merkezi'nde marangozluk, ciltçilik, elektronik ürün tamiri, el nakışı, seramik işlemeciliği gibi eğitim alan öğrenciler Başbakan Erdoğan'a karşılama sürprizi hazırlıyor. Öğrenciler Erdoğan'ı karşılamak için tamamen el işçiliği ile özel bir karşılama salonu inşa ettiler. Tamamen el ürünü ahşap malzemelerle yapılan salonun kapısı ilk kez Erdoğan tarafından açılacak.

YenişafakYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması