İşimiz İmamlara Kaldı..

Şiddete karşı hutbe!

İşimiz İmamlara Kaldı..
07 Ekim 2013 Pazartesi 10:54

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının önlenebilmesi için inanç ve dini kurum temsilcilerinin, halkı "sağlıkta şiddet" konusunda bilinçlendirmesi gerektiğini talep eden çok sayıda sendika ve meslek örgütü temsilcisi, "Diyanet İşleri Başkanlığınca Cuma hutbelerinde sağlık personeline şiddetin önlenmesine yönelik hutbe verilmesi" talebinde bulundu.

Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Derneği Genel Başkanı Yaşar Gökbayrak, her geçen gün sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının arttığını, bu durumun sağlık hizmeti sunanlarda tedirginlik yarattığını söyledi.
Sağlıkçıların, özveri ile çalıştıklarını, hızlı ve kaliteli sağlık hizmeti vermek için uğraştıklarını belirten Gökbayrak, "Çoğu zaman yaşam kurtarmak için kendi hayatlarını tehlikeye atan sağlık çalışanlarına yapılan şiddet, artık tehlikeli boyutlara ulaşmıştır. Kimi, büyük özveriyle çalışan bu insanlara ağır hakaretlerde bulunmakta, kimi ise fiziksel şiddet uygulamaktadır" dedi.

Sağlıkta yaşanan şiddet olaylarının önlenebilmesi için sivil toplum kuruluşlarına çağrıda bulunan Gökbayrak, "Bu sistemde, doktor, hemşire, ebe, sağlık memuru, acil tıp teknisyeni, paramedik, radyoloji teknisyeni, laborant gibi unvanları ne olursa olsun, her türlü görüş ve ayrılıklar bir kenara bırakılarak şiddettin son bulması için güç birliği yapmalıyız. Sağlık çalışanları adına tek yürek olunmalıdır" dedi.
"Sağlıkta Şiddete Karşı Tek Yürek" başlıklı toplantı sonrasında sonuç bildirgesi hazırlandığını dile getiren Gökbayrak, bildirgede dizi ve sinemalarda, sağlık personeline yönelik şiddetle ilgili tema ve canlandırmaların kullanılmamasını istediklerini söyledi. Bunun dışında, okul müfredatlarına sağlıkta şiddetin engellenmesi ile ilgili konuların eklenmesini talep ettiklerini ifade eden Gökbayrak, diğer taleplerden bazılarını şöyle sıraladı:
"Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanların almış oldukları cezalar ulusal basında ele alınmalı. Diyanet İşleri Başkanlığınca Cuma hutbelerinde sağlık personeline şiddetin önlenmesine yönelik hutbe verilmeli. İnanç ve dini kurum temsilcileri halkı 'sağlıkta şiddet' konusunda bilinçlendirmeli.Yazılı ve görsel medyada sağlıkta şiddetin engellenmesi ile ilgili kısa film ve spotlar yayınlanmalı. Mobbingin önlenmesi için özellikle idarecilere yönelik eğitim ve gerekli yönetmeliklerin çıkarılmalı.

HT Gazete
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.