İşe Girişte Alınan Sağlık Raporuna Artık 50 Tl Ödenecek

Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun ocak ayından itibaren yürürlüğe girmesiyle birlikte çalışma hayatında gözle görülür değişiklikler gözlenmeye başladı.

İşe Girişte Alınan Sağlık Raporuna Artık 50 Tl Ödenecek
07 Şubat 2013 Perşembe 14:59

 Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun ocak ayından itibaren yürürlüğe girmesiyle birlikte çalışma hayatında gözle görülür değişiklikler gözlenmeye başladı.

İnsan Kaynakları Yöneticileri Derneği (İKAYDER) Başkanı Bülent Öz, işe başlamak için istenen sağlık raporu için bundan böyle para ödeceğini söyledi.

Öz, yaptığı yazılı açıklamada, şu bilgileri verdi: "Maden ve inşaat gibi tehlikeli alanlarda çalışmak isteyenler, daha önce ücretsiz olan sağlık raporu için en az 50 TL muayene ücreti verecek. Birçok sektörde iş başvurusu esnasında istenen, birinci basamak başta olmak üzere, tüm sağlık kurumlarından ücretsiz olarak alınabilen sağlık raporları artık ocak ayından itibaren ücretli hale getirildi. 20 Haziran 2012 tarih ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle, işe giriş sağlık raporları sadece yetkilendirilmiş sağlık güvenlik birimlerinden ücreti ödenerek alınabiliyor."

Öz, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanun'unun 15. maddesinde, "İşveren, çalışanları işe girişlerinde, iş değişikliğinde, iş kazası-sağlık nedeniyle işten uzaklaştırılmalarından sonra işe dönüşlerinde, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışacaklarda yapacakları işe uygun olduklarını belirten sağlık raporu almadan işe başlatılamaz.", 3. fıkrasında ise, "Bu kanun kapsamında alınması gereken sağlık raporları, işyeri sağlıkta güvenlik biriminde veya hizmet alınan ortak sağlık ve güvenlik biriminde görevli olan işyeri hekiminden alınır..." ifadesine yer verildiğini belirtti. Öz, "Tehlikeli işler" arasında madencilik, inşaat, balıkçılık, dokuma, seramikçilik, alkol imalatı, torna-tesviye, otomotiv gibi yüksek istihdam yaratan sektörler bulunduğuna dikkat çekti.

İl Sağlık Müdürlükleri'nce yazılan talimata göre, işe giriş sağlık raporları işyeri hekimlerinden, Çalışma Bakanlığı'nca yetkilendirilen sağlık kurumları ile Sağlık Bakanlığı'na bağlı çalışan sağlığı birimlerinden alınabileceğini kaydeden Öz, "Sağlık Bakanlığı'na bağlı kurumlara müracaat edenlerin Ziraat Bankası'ndaki ilgili hesaba 50 TL yatırması isteniyor. Ancak bu para yatırılıp, dekontu alındıktan sonra ilgili kişinin muayenesi yapılıp, sağlık raporu veriliyor." dedi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.