İş Sağlığı Ve Güvenliği Konseyi Toplandı...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda gerçekleştirilen Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Konseyi toplantısına Türkiye Kamu-Sen adına Genel Başkanımız Önder Kahveci katıldı.

 İş Sağlığı Ve Güvenliği Konseyi Toplandı...
25 Aralık 2013 Çarşamba 21:23

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda gerçekleştirilen Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Konseyi toplantısına Türkiye Kamu-Sen adına Genel Başkanımız Önder Kahveci katıldı.

Genel Başkanımız Önder Kahveci burada İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası, kamuda uygulanması ve yeni dönem hedefleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Genel Başkanımız konuşmasında torba yasa ile kamuda iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirilmesi ile ilgili düzenlemenin 2016'ya ertelenmesinin yanlış olduğunu dile getirdi.

Genel Başkanımız " İş sağlığı ve güvenliği uzmanı, işyeri hekimi, ve diğer sağlık personeli istihdamındaki yetersizlik bahane edilerek yapılan bu erteleme yanlıştır. Kamu çalışanları arasından bu ihtiyaç kolaylıkla karşılanabilirdi. TBMM'de görüşülmekte olan Tam gün Yasa tasarısı ile kamuda görevli hekimlerimizin işyeri hekimi olarak çalışabilmelerinin önü açılıyor. Diğer sağlık çalışanları içinde bu yapılabilir. Daha fazla meslek grubu dahil edilebilir. Lisans mezunu olup sağlık hizmetleri sınıfında sayılanlarda İş güvenliği uzmanlığı yapabilmeli, teknik öğretmenlerin dahil olduğu gruba da sağlık meslek lisesi öğretmenleri eklenmelidir. Kamu kendi içinde bu istihdam sorunun kolayca çözebilecekken ötelemek doğru bir yaklaşım olmamıştır" dedi.

Kamu İçin Rehber Hazırlanıyor
Türkiye Kamu-Sen olarak broşürler hazırlayıp, kamu kurum ve kuruluşlarında dağıttıklarını belirten Önder Kahveci " İş sağlığı ve güvenliği hakkında ne yazık ki kamu kuruluşları yeterli bilgi sahibi değil. Kurum yöneticileri ve çalışanlar ne yapacaklarını bilmiyorlar. Öncelikle kamudaki bilgilendirmenin tam ve eksiksiz yapılması ve devletin bu işe öncü olması gerekir. Kamu çalışanlarının maruz kaldıkları iş kazalarının envanteri yok. Bu konuda bir çalışma da yok. Kamu çalışanlarının meslek hastalıkları ile ilgilide aynı durum söz konusu. Bunlarla ilgili çalışma yapmak gereklidir. 3. Dönem hedefleri arasında kamu mutlaka konulmalıdır. " dedi.

Genel Başkanımızın açıklamaları üzerine Müsteşar yardımcısı Erhan BATUR kamuda uygulanması ile ilgili bir rehber hazırladıklarını ifade ederek, kısa zamanda tamamlayıp kamu kurum ve kuruluşlarına göndereceklerini belirtti.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.