İş Kazaları Çalışanların Kaderi Olamaz‏

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, son yıllarda en önemli halk sağlığı sorunu haline gelen iş kazaları ile ilgili yaptığı açıklamada bu cinayetler durdurulsun dedi.

İş Kazaları Çalışanların Kaderi Olamaz‏
18 Temmuz 2012 Çarşamba 15:01

İş Kazaları açısından Avrupa da birinci Dünyada üçüncü sırada yer almamıza tepki gösteren Erözgün, İş kazaları kaderimiz değildir. Maalesef ülkemizde 100 çalışanın 17 si iş kazası sonucunda hayatını kaybediyor. Son on yılda iş kazası ile ölen çalışan sayısı on binin üzerinde. Son on yılda terörden bu kadar kayıp vermedik. İnsan hayatının bu kadar ucuz olacağı başka bir ülke sanırım yok, çünkü Avrupa ülkelerinde ilk sıradayız dedi.

İşçi sendikaları bu ülkede ne iş yapar, Hükümet bu kadar iş kazası meydana gelirken istatistikleri açıklamaktan başka bir şey yapmaz mı diyen Erözgün, İnsanlarımız ekmek parası peşinde koştururken uğradıkları iş kazaları ile sapır sapır ölürken gerekli tedbirleri almayan iş yeri sahipleri rahat yataklarında vicdanları rahat nasıl uyuyabiliyorlar? Bu kadar önemli bir Toplum Sağlığı sorunu konusunda Sağlık Bakanlığı ne iş yapmaktadır? Neden İş sağlığı ve güvenliği bilincini oluşturacak politikalar üretilmemektedir diye sordu.  

Türkiye’de iş sağlığı ve güvenliği bilincinin her şeyden önce zihinlerde oluşması gerektiğini belirten Erözgün, güvenli davranmayı bir yaşam tarzı olarak benimseyen çalışanlara, yöneticilere ve bu ortamı hazırlayan işyerlerine ihtiyaç vardır. İş kazalarının azaltılmasında kalıcı çözüm için; çalışma şart ve ortamında yapılacak iyileştirmelere paralel olarak, güvenli yaşam kültürünün geliştirilmesi gerekir. Öyleyse yapılması gereken, toplumun iş sağlığı ve güvenliği hakkındaki farkındalığının artırılması, kültür çerçevesinde olgunlaşmış bilinçli insanlar ile taraflar arası sorumluluk paylaşımı gerçekleştirilerek iş kazaları yoluyla meydana gelen cinayetlerin durdurulması gerekmekte olduğunu vurguladı.  

İş yeri sahipleri kıdem tazminatlarını ödememek yada geç ödemek için verdikleri uğraşın çok cüzi bir kısmını işyerlerinde iş kazalarına karşı tedbir alarak geçirsinler diyen Erözgün, Mecliste bekleyen iş yasasının işverenlerin karşı duruşları ile geciktirildiğini siyasi iradenin patronların taleplerine boyun eğdiğini çalışanları dikkate almadığını bu nedenle toplu sözleşme yapılamadığını toplu sözleşmelerle işçi sağlığı yönünden hüküm altına alınacak yaptırımların yapılamadığını iş kazaları ve meslek hastalıklarının bu başıboşlukta daha da artacağını görmemek mümkün değil dedi. 

Herhalde işsizlik her türlü kötülüğün anası ise sağlıksız çalışma ortamı da çalışanlar açısından her türlü ölüm ve sakatlıkların babası konumundadır diyen Erözgün, İşsizlik ve iş kazları ve meslek hastalıkları bu ülke insanının asla kaderi olamaz. Suni gündemler yerine gerçek gündemleri lütfen ilgili ve yetkililer önlerine koysunlar ve çalışanların sorunlarına çözüm üretsinler. Birçok ihtilalin arkasında ki gerçeğin açlık işsizlik ve kötü şartlarda olan çalışma hayatının olduğunu unutmamak gerekir. Değişim politikaları bu sorunlara çözüm üretemiyor ve sosyal adaleti sağlayamıyorsa vahşi kapitalizmin çarkları aynı dönüyorsa ortada bir değişimden bahsetmek mümkün değildir dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.