İran Sağlık Ve Tıbbi Eğitim Bakanlığı Teknik İnceleme Heyeti Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğünü Ziyaret Etti.

İran Sağlık ve Tıbbi Eğitim Bakanlığı Teknik İnceleme Heyeti Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğünü Ziyaret Etti.

İran Sağlık Ve Tıbbi Eğitim Bakanlığı Teknik İnceleme Heyeti Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğünü Ziyaret Etti.
 İran Sağlık ve Tıbbi Eğitim Bakanlığı Heyeti, 18 ve 19 Eylül 2014 tarihlerinde teknik inceleme gezisi kapsamında Genel Müdürlüğümüzü ziyaret etti. Ülkemizin sağlık bilgi sistemleri altyapısını incelemek ve İran'ın içinde bulunduğu sağlık reformu sürecinde iyi uygulama örneği olan Türkiye'nin tecrübelerinden faydalanmak amacıyla gelen İran Uluslararası İşler Genel Müdürü Dr. Esadi LARİ’nin başkanlığındaki heyete İran'ın Ankara Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşarı Sayın CABBARİ de eşlik etti.

Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürü Dr. Mahir ÜLGÜ’nün açılış konuşmasıyla başlayan toplantıya Bakanlığımızdan Sağlık.NET, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) ve Çekirdek Kaynak Yönetim Sistemi (ÇKYS) teknik ekibi ve danışmanlar yer aldı. Toplantının ilk bölümünde MHRS Projesinin kapsamı ve işleyişi hakkında sunum yapıldı. Katılımcılardan gelen soruların yanıtlanmasının ardından ÇKYS ve alt bileşenleri hakkında teknik bilgilendirmelerde bulunuldu.

Toplantının ikinci bölümünde, Bakanlığımızın yürütmekte olduğu Sağlık-Net Projesi ile ilgili bir sunum yapıldı. Sunumda, Sağlık-NET ve Karar Destek Sistemleri, Sağlık Kodlama Referans Sunucusu, Ulusal Sağlık Veri Sözlüğü başta olmak üzere ülkemizin sağlık bilgi sistemini oluşturan bileşenler hakkında istatistiki bilgiler ve sistemin işleyişi ile ilgili teknik değerlendirmelere yer verildi.

Kapanış bölümünde ise katılımcılar, iki ülke arasında bilgi sistemleri yönetimi ve sağlık bilişimi uygulamaları alanında ortak çalışmaların sürdürülmesi yönünde temennilerde bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER