İran Konusunda Türkiye İle Çalışmak İsteriz

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns, Türkiye ile gerek İran gerek iki ülkeyi yakından ilgilendiren diğer konularda birlikte çalışmak istediklerini söyleyerek, "Türkiye güçlü bir demokrasi ve ekonomi inşa etmiş, bölgenin daha...

İran Konusunda Türkiye İle Çalışmak İsteriz
10 Ocak 2012 Salı 14:20

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns, Türkiye ile gerek İran gerek iki ülkeyi yakından ilgilendiren diğer konularda birlikte çalışmak istediklerini söyleyerek, "Türkiye güçlü bir demokrasi ve ekonomi inşa etmiş, bölgenin daha istikrarlı olmasına katkıda bulunan bir ülke olarak bölge için çok önemli bir model" diye konuştu.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile önemli görüşmeler yapan Burns, Ankara'dan ayrılmadan önce temaslarını AA'ya değerlendirdi.
Ziyaretinin Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun İran ziyaretinin hemen ardından gerçekleştiğine işaret edilerek, görüşmelerde İran konusunun nasıl gündeme geldiğinin ve Ankara'ya İran'a uygulanan yaptırımlarla ilgili yeni bir mesaj iletip iletmediğinin sorulması üzerine Burns, İran'ın görüşmelerin gündeminin önemli bir maddesi olduğunu söyleyerek, "ABD ve Türkiye, İran'ın nükleer programı ile ilgili olarak ortak bir endişeyi ve İran'ın nükleer bir silah üretmemesi ortak çıkarını paylaşıyor" diye konuştu.
Burns, iki ülkenin bu çerçevede birlikte çalıştığını ifade ederek, gerek BM Güvenlik Konseyi tarafından ya da bir grup ülke tarafından alınmış olsun yaptırımların başlı başına bir amaç olmadığını, ancak İran yönetiminin uluslararası yükümlülüklerine uymasını sağlama gibi bir amaca hizmet ettiğini belirtti. İran'ın uluslararası sorumluluk ve yükümlüklerine uymak istememesinin sonuçları olacağını belirten Burns, ABD Başkanı Barack Obama'nın da dediği gibi, sorunun İran'ın barışçıl amaçlarla nükleer enerjiye sahip olup olamayacağı değil, sorumluluklarına uymak istememesi olduğunu ve ABD'nin bu nedenle uluslararası toplumla birlikte çalışmak istediğini kaydetti. Burns, "Bu çerçevede diğer ortaklarımızla olduğu gibi Türkiye ile de birlikte çalışmak isteriz" diye konuştu.
İran'ın nükleer programı ve İran'ın bir tehdit olup olmadığı konularında Türkiye ile ABD'nin politikalarının ne kadar örtüştüğünün sorulması üzerine de Burns, İran'ın nükleer silah üretme ihtimaline dair genel anlamda paylaşılan stratejik bir endişe bulunduğuna inandığını belirterek, "Her iki ülke de böyle bir gelişmenin çok tehlikeli olduğu ve bütün bölgeyi istikrarsızlaştıracağı konusunda tam anlamıyla hemfikir" dedi.
Türkiye'nin bu endişesine dair özel detaylar hakkında kendi görüşlerini paylaşmasının normal olduğunu, ancak genel anlamda aynı endişeyi paylaştıklarını söyleyen Burns, "Zaman zaman yöntemlerde farklılık gösterebiliriz, ancak aynı stratejik amacı paylaşıyoruz, önemli olan da bu" diye konuştu.

-Bölgede kutuplaşma-

Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun ve çoğu kesimin bölgede artan bir kutuplaşmaya dikkati çektiğinin hatırlatılması ve bu görüşlere katılıp katılmadığının sorulması üzerine Burns, etnik ya da dini hangi nedenle olursa olsun bölgede bir kutuplaşma olmasından herkesin endişeli olduğunu söyleyerek, "Türkiye güçlü bir demokrasi ve ekonomi inşa etmiş, bölgenin daha istikrarlı olmasına katkıda bulunan bir ülke olarak bölge için çok önemli bir model" diye konuştu.
Burns, bu nedenle Arap dünyasındaki ülkelerin dönüşümü için Türkiye ile birlikte çalışmalarının kendileri için çok önemli olduğunu söyleyerek, Türkiye'nin son dönemdeki başarılarıyla bu ülkeler için bir model ülke rolünde olduğunu, özellikle de Suriye gibi ülkelerin hızlı siyasi dönüşümünde olumlu rol oynadığını kaydetti.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.