İntörn Öğrencilerine De 1 Yıl Boyunca Aylık Verilecek...

İntörn Öğrencilerine de 1 Yıl Boyunca Aylık Verilecek

İntörn Öğrencilerine De 1 Yıl Boyunca Aylık Verilecek...
25 Eylül 2012 Salı 12:12

İntörn Öğrencilere İlişkin Belirlenen Usul ve Esaslar
İntörn Öğrencilerine de 1 Yıl Boyunca Aylık Verilecek

12/7/2012 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6353 sayılı Kanunun 35 inci maddesi ile 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununa eklenen ek 29 uncu maddede; Türk vatandaşı olup, üniversitelerin (Gülhane Askeri Tıp Akademisi dahil) tıp fakültelerinin beşinci yılını tamamlayıp altıncı yıla geçen öğrencilerine intörn eğitimi döneminde öğretim üyesi rehberliğinde yaptıkları uygulama çalışmaları karşılığında ilgili kurumların bütçesinden oniki ay süreyle 4.350 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda aylık ücret ödenecektir.
Ödenen Aylıklarıda GSS,Emeklilik ve Analık Hakkından Faydalanamayacaklar

Bu şekilde ücret ödenmiş olmasının 4857 sayılı İş Kanunu hükümlerinin uygulanmasını gerektirmeyeceği gibi bu çalışma sebebiyle uzun vadeli sigorta kolları ve genel sağlık sigortası ile analık sigortası açısından sigortalılık ilişkisinin kurulamayacağı, bu ödemeden damga vergisi hariç herhangi bir vergi kesilmeyeceği ve ödemelere ilişkin usul ve esasların, Maliye Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulunca müştereken belirleneceği hüküm altına alınmıştır.

Uygulamanın usul ve esasları Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu tarafından müştereken belirlenmiş olup, buna ilişkin “Tıp Fakültesi Öğrencilerine İntörn Eğitimi Döneminde Uygulama Çalışmaları Karşılığında Ödenecek Ücrete İlişkin Usul Ve Esaslar” ekte yer almaktadır.

Buna göre, gerek 6353 sayılı Kanunun 35 inci maddesi ile 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununa ilave edilen ek 29 uncu madde hükmü uyarınca gerekse 5510 sayılı Kanun hükümleri doğrultusunda intörn öğrencilere ilişkin üniversiteler ve SGK tarafından yürütülecek işlemler aşağıda açıklanmıştır.

İntörn Öğrencilerin Sigortalılığına İlişkin İşlemler

2547 sayılı Kanunun ek 29 uncu maddesi gereğince, üniversitelerin (Gülhane Askeri Tıp Akademisi dahil) tıp fakültelerinin altıncı yıl müfredat programları çerçevesinde uygulama eğitimine başlamaya hak kazanmış Türk vatandaşı olan öğrencileri 5510 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin (b) bendi kapsamındaki sigortalılar gibi değerlendirilecek, bunlar hakkında iş kazası ve meslek hastalığı ile hastalık sigortası hükümleri uygulanacaktır.
Uygulamaya ilk defa Devlet ve vakıf üniversitelerinin (Gülhane Askeri Tıp Akademisi dahil) tıp fakültelerinde 2012-2013 öğretim yılında intörn eğitimi gören öğrenciler için 15/9/2012 tarihinden itibaren başlanacaktır. İntörn öğrenciler 5510 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin (b) bendine tabi sigortalılar gibi sayılacaklarından bunların bildirimleri sigortalı işe giriş bildirgesi ile e- sigorta yoluyla yapılacaktır. Sigortalı işe giriş bildirgesinin verilmesinde sigortalılık kodu “24- İntörn öğrenci” olarak seçilecektir.

2012-2013 öğretim yılında intörn eğitimi gören öğrencilerine ait sigortalı işe giriş bildirgesinin 15/9/2012 tarihinden önce Kuruma verilmesi gerekmektedir.

İşveren İşlemleri Yönünden Yapılacak İşlemler

İlgili kurumlarca belirlenen usul ve esaslar kapsamında ücret ödenen intörn öğrencilerin; 5510 sayılı Kanunun iş kazası ve meslek hastalığı ile hastalık sigortası hükümlerine tabi olacağı, sigorta prim oranının % 1 olduğu, bu primin tamamının ücret ödemesini yapan ilgili kurum bütçesinden tıp fakültelerince karşılanacağı, intörnlerin aylık prime esas kazanç tutarının 5510 sayılı Kanunun 82 nci maddesine göre belirlenen günlük prime esas kazanç alt sınırının otuz katı olacağı öngörülmüştür. Bilindiği üzere, 5510 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında bulunan öğrencilerden sadece kısa vadeli sigorta kollarına tabi olan ve bakmakla yükümlü olunan öğrencilerin Kurumumuza bildirimleri, “MEB işyeri” olarak tanımlanmış işverenler tarafından 22 nolu belge türü ile yapıldığından, intörn öğrencilerin iş kazası, meslek hastalıkları ve hastalık sigortası yönünden sigortalı sayılmaları ve sigorta prim oranlarının % 1 olması nedeniyle, bu öğrencilerin Kurumumuza bildirimlerinin de işverenleri tarafından (üniversitelerce) 22 nolu belge türü ile yapılması gerekmektedir. Bu bağlamda, uygulamaya ilişkin usul ve esaslarda intörn öğrencilerin ücretlerinin üniversitelerin tıp fakültelerince karşılanacağı öngörüldüğünden, bu öğrencilerin bildirimleri üniversitelerin Kurumumuzda kayıtlı bulunan tıp fakültelerine ait işyeri dosyaları üzerinden yapılacaktır.
Ancak, üniversitelerin tıp fakültelerinin intörn öğrencilerini Kurumumuza 22 nolu belge türü ile bildirebilmeleri için öncelikle bildirimin yapılacağı işyeri dosyalarının “MEB işyeri” olarak tanımlanması gerektiğinden, bu nitelikte bildirim yapacak olan üniversitelerin (tıp fakültelerinin) aylık prim ve hizmet belgesinin Kurumumuza bildirilmesi gereken süreden önce ilgili sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezine yazılı olarak
başvuruda bulunmaları ve işlem gören işyeri dosyalarını “MEB işyeri” olarak tanımlatmaları gerekmektedir.
İntörn öğrencileri Kurumumuza bildirecek olan üniversitelerin tıp fakülteleri adına Kurumumuzda kayıtlı işyeri dosyalarının bulunmaması halinde ise üniversitelerin 5510 sayılı Kanunun 11 inci maddesi kapsamında en geç intörn öğrencilerin uygulama çalışmalarına başlatıldığı tarihe kadar işyeri bildirimlerini yapmaları gerekmektedir. Diğer taraftan, bu sigortalıların prime esas kazanç tutarında, 5510 sayılı Kanunun 82 nci maddesine göre belirlenen günlük prime esas kazanç alt sınırının otuz katı esas alınacaktır.

Said ÇAKIR 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.