İlaç Yolsuzluğunu E-reçete Önleyecek

Devletin milyonlarca lira zarara uğratan bu yolsuzluğun önüne geçmek için "e-reçete" uygulaması 1 Temmmuz'da yürürlüğe konacak.

İlaç Yolsuzluğunu E-reçete Önleyecek
19 Şubat 2012 Pazar 18:37

 Devletin milyonlarca lira zarara uğratan bu yolsuzluğun önüne geçmek için "e-reçete" uygulaması 1 Temmmuz'da yürürlüğe konacak. 

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) denetimlerinde bazı eczanelerde doktor imzalarının bulunduğu boş reçeteler ele geçirildi. Bu eczanelerin boş reçeteleri doldurarak SGK'ya fatura ettikleri, böylece "hayali hasta ve ilaçla" devletten para aldıkları belirlendi. Kurum, söz konusu suiistimali önlemek için e-reçete uygulamasının yürürlük tarihini 1 Temmuz 2012'ye çekti. Sağlık Bakanlığı ve hastanelere e-reçete çalışmalarını hızlandırın mektubu gönderen kurum, bu tarihten itibaren elektronik ortama kayıtlı olmayan hekimlerin reçetelerini kabul etmeyecek. 

Sağlık harcamalarının 35 milyar lirayı aşmasından en büyük paya sahip ilaç giderlerini dizginlemek için yeni düzenlemeler gelmeye devam ediyor. 16 milyar liralık ilaç bütçesinin her yıl aşılması üzerine Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda alınan bir dizi tedbire elektronik reçetenin hızlandırılması kararı da eklendi. Söz konusu kararda müfettiş ve sosyal güvenlik kontrol memurlarının 'sahte doktor kaşeli reçeteleri yakalamasının etkisi oldu. Sağlık karnelerinin kalkmasıyla hekimlerin isminin yer aldığı kağıt reçetelere, hastaneye hiç gitmeyen vatandaşların ismine ilaçlar yazıldığı belirlendi. SGK'dan üst düzey bir yetkili, bu konuda yapılan yolsuzluğunun boyutunu, "Eczanelerde doktorun adı kaşe ve imzası var içi boş reçeteler bulunuyor. İçini eczacı dolduruyor. Hastane hekim eczacı hatta bazen vatandaş anlaşıp sahte reçete hazırlanıyor" sözleriyle ortaya koydu. 

YILDA 340 MİLYON REÇETE 

Yılda 340 milyon reçetenin yazıldığını ifade eden aynı yetkilinin verdiği bilgiye göre burada yaşanan yolsuzluğun önlenmesi için e-reçete hayati önem taşıyor. Bu sayede hekimlerin yazdığı reçeteler ilaçlar daha iyi şekilde takip edilecek. Kağıt reçetenin yerini hastane ve MEDULA'nın ürettiği numara alacak. Sağlık Bakanlığı Doktor Bilgi Bankası ile eşleştirilen bu sistemde numara hastanın vatandaşlık numarasıyla eşleştirilerek onun üzerinden takip yapılacak. Kişi hastaneye gitmediği halde reçete düzenlenemeyecek. e-reçete yazabilecek hekimlerin sisteme kaydı gerekecek. Şu ana kadar 120 bin hekim sistemde kayıtlı bulunuyor. Kaydı olmayanların ilaçlarını devlet ödemeyecek. 

TAHSİLAT İŞİ KOLAYLAŞACAK

Kağıt ortamında giren reçetelerin tarih olması memurları da rahatlatacak. Her yıl yüzlerce TIR dolusu kağıt reçetenin arşivlenmesi gibi bir iş yükündün kurtulacak. Kurum'da arşiv parası ödemekten kurtulacak. Kağıt reçeteye son veren uygulama çerçevesinde özel hastanelerde şu an testler uygulanırken, e-reçeteyle eczacıların tahsilat işini kolaylaştıracak. Bu sayede reçete bedellerinin ödenmesindeki gecikmelerin sona ermesi bekleniyor
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.