İki Üniversiteden İki Büyük Başarı..

Üniversitelerimiz sağlık alanında dünya çapında başarılara ve projelere imza atıyor. Bunlardan Yeditepe ve İnönü için bugün önemli bir gün. Yeditepe, Kök Hücre ve Gen Tedavi Mükemmeliyet Merkezi projesinin tanıtımını yaparken, İnönü de 1000. karaciğer naklini gerçekleştirecek.

İki Üniversiteden İki Büyük Başarı..
25 Nisan 2013 Perşembe 08:51


Yeditepe ve İnönü üniversiteleri bugün önemli başarılarını kamuoyuyla paylaşıyorlar. Yeditepe Üniversitesi Kök Hücre ve Gen Tedavi Mükemmeliyet Merkezi Projesi’ni hayata geçiriyor. Sağlık alanında önemli hizmetlerde bulunan İnönü Üniversitesi’nde de bugün 1000. karaciğer nakli ödül töreni düzenleniyor.


Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nurcan Baç, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle yürütmeye başladıkları proje kapsamında kanser, nerodegeneratif, kas ve kemik hastalıklarına ilaveten infertilite (kısırlık) ya da yaşlanmaya bağlı görülen diğer fizyolojik hastalıkların tedavisinde klinik protokollerin araştırılması, geliştirilmesi ve uygulanmasına yönelik çalışmaların yapılmasının hedeflendiğini söyledi. Yine hücre ve gen tedavi protokollerinin geliştirilmesi ve üretilmesi, materyallerin hücre ve doku mühendisliği alanlarında uygulanmaya koyulması da hedefler arasında.

Tanınırlığımızı artıracak
Merkezde kurumsal olarak Ar-Ge çalışmaları yürütülmesiyle dünya çapında mükemmeliyet merkezlerinin oluşturduğu ağa dahil olunarak, uluslararası alanda oluşturulan konsorsiyumlara katılım sağlanacağını kaydeden Prof. Baç, Yeditepe Üniversitesi aracılığıyla bölgenin ve ülkenin tanınırlığını da olumlu yönde etkileyeceğine dikkat çekti. Rektör Baç, projeyle ilgili şu bilgileri de verdi:
“Alınacak ileri teknolojik makine ekipmanla mükemmeliyet merkezinin fiziksel altyapısı güncel ihtiyaçlara göre hazırlanacak, proje sonrasında istihdam edilecek araştırmacılarla bölgede kök hücre ve gen tedavisi konusunda araştırmaların artmasına katkı sağlanacak. Kurulacak olan mükemmeliyet merkezi, üniversite mensupları dışında kamu ve özel sektör aktörlerinin kullanımına da açık olacak. Böylece üniversite-kamu-özel sektör arasındaki iletişimin gelişmesine katkıda bulunacak.”

Yılda 1000 nakil
İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi de bünyesindeki Karaciğer Nakli Enstitüsü’nde 1000. karaciğer naklini gerçekleştirecek. Türkiye’nin ve Avrupa’nın ilk, dünyanın ise en iyi ilk iki karaciğer nakil merkezinden biri olan enstitüdeki bu nakille İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, Türkiye’de ilk kez bu sayıya ulaşan hastane olacak.
Hastane bünyesinde 2002 yılından beri karaciğer nakli yapılıyor. Karaciğer Nakli Enstitüsü ise 2011’de kuruldu. Önceki yıllarda yılda 150 karaciğer nakli yapan enstitü, bu yıl 300 nakil yapmayı hedefliyor.
İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, 2015’te 500; 2018-2020 arasında ise yılda 1000 karaciğer nakli yaparak bir rekora imza atmak istediklerini kaydetti.

Nakil hastanesi kuruluyor
Merkezlerinde üç karaciğer naklini aynı anda yapabildiklerine dikkat çeken Çelik, hastanelerinin aynı anda 5 karaciğer nakli yapabilecek performansa sahip olduğunu kaydetti. 2012’de Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’a Karaciğer Nakli Hastanesi projesini sunduklarını ve projenin onaylandığını belirten Çelik hastaneyle ilgili şu bilgileri verdi: “Bakanlık hastane için 15 milyon TL ödenek verdi. Teçhizatıyla birlikte yaklaşık 50 milyon TL bize destek verildi. 30 Nisan’da dünyada yine bir ilk olacak Karaciğer Nakli Hastanesi’nin inşaatının ihalesine yapacağız. 1,5-2 ay içinde de inşaatına başlayacağız.”
Karaciğer Nakli Enstitüsü’nün Almanya, Polonya, Azerbaycan, Türk Cumhuriyetleri, Balkanlar gibi pek çok ülkeden hastası bulunduğunu belirten Çelik, sadece karaciğer değil böbrek naklinde de aynı hedefte olduklarını açıklıyor ve ekliyor:
“Türkiye’de üniversite hastaneleri gelir anlamında düşüşteyken, biz son 4 yıl içinde üniversite hastanesinin gelirini 4’e katladık. Yatak kapasitemiz 700’den 1200’e çıktı ve yüzde 90 dolulukla hizmet veriyoruz. Organ nakli, kemik iliği, böbrek nakli önümüzdeki yıllarda akciğer nakli ve kalp naklinde de merkezimizin adından söz ettireceğiz. Tabii girişimsel radyolojide, göz ve kornea naklinde de iddialıyız.  Ayrıca Turgut Özal Tıp Merkezi, en büyük yanık merkezlerinden birine de sahip.”

Milliyet

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.