İdareci Olamayan İdareciler...

İdareci Olamayan İdareciler

İdareci Olamayan İdareciler...
06 Aralık 2012 Perşembe 08:34

İşi ehline veriniz” Ne kadar da doğru bir söz. Sağlık Bakanlığının son zamanlardaki atamalarında bu söze çok ihtiyacımız var.

Devlet Hastaneleri, çalışanıyla, vatandaşıyla bizim hastanelerimiz. Başhekim başhekimliğini, Doktor doktorluğunu, hemşire hemşireliğini, teknisyen teknisyenliğini yapacak. Yani herkes görevini tam ve layıkıyla yapacak.

Bir işi çalmadan, çırpmadan, en iyi kim yapıyorsa o yapacak.

Sadece birileri istiyor diye idareciler, personelin yerini değiştirmeyecek. Eğer kanunlara genelgelere uygun değil ise, hiç değiştirmeyecek, değiştiremeyecek. Bu kurumlarda adalet olacak, eşitlik olacak, öyle a sendikasının talebi, b siyasetçisinin talebi diye işini yapan çalışan personelle uğraşılmayacak. Personel huzursuz edilmeyecek. Bu kurumlar kimsenin babasının çiftliği değildir.

17 Röntgen teknisyeninin çalışması gereken hastanede, 5 Eksikle 12 Teknisyenin çalıştığı, işlerin aksamaması için yasa ve yönetmeliklere uymadan günlük 7 Saatlik çalışma sınırlarını da aşarak, özveriyle çalışmalarına rağmen, Teknisyen arkadaşımızın genel çoğunluğunun taleplerini göz önüne almayan, ben yaptım oldu mantığıyla hareket eden idarecilere karşı yasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağız…

Hastanemizde yani, Alsancak Devlet Hastanesi’nde röntgen bölümünde sorumlu teknisyenlik görevi yapan İş Yeri Temsilcimiz Kemal YILMAZ’ın görevden alınmaya çalışılması üzerine, idarecilerle defalarca görüşmemize rağmen, maalesef engel olamadık.

Bir personel görevden alınabilir mi? Hatası, kusuru, eksiği varsa elbette alınabilir, elbette görev yeri değiştirilebilir. Ancak sadece sendikasından dolayı görev yeri değiştiriliyorsa, o zaman bunun adaleti sorgulanır sorgulanmalıdır.

İşini gücünü bırakıp Hastanedeki bir memurun yerinin değiştirilmesi için başhekime baskı yapan siyasileri ve baskıcılara direnemeyen idarecileri, asli görevlerini yapmaya davet ediyoruz. Yaşanan adaletsizliği, adaletli olduğuna inandığımız, Kamu Hastane Birliği Kuzey Genel Sekreterimiz Sayın Osman Nuri Dilek’e ve Sayın Sağlık Bakanımız Recep Akdağ’a iletiyoruz.

4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları yasası. İlgili Başbakanlık genelgeleri ve TCK’nın (Türk Ceza Kanunu) 118.Maddesi çerçevesinde yürüttüğümüz sendikal faaliyetlerimizi engellemeye çalışmak kimsenin haddine değildir.

İdareciliğin mektebi yoktur.

İdareci olmak öncelikle adaletli olmayı gerektirir, basiretli olmayı gerektirir. Güler yüz, müsamaha ve sabırlı olmayı gerektirir.

Ahmet DOĞRUYOL
Türk Sağlık Sen İzmir 1 Şb. Bşk.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.