İdareci Görevlendirmelerinde Torpil Ve Kayırma Var Mı?

Sağlık Bakanlığımızın 01/01/2015 yılında itibaren Kamu Hastaneleri Birliklerinde tecrübe, yazılı sınav, sözlü sınav vb.belirli kriterler gözetilmeden genel sekreter, daire başkanları, uzmanlar, hastane yöneticileri, başhekimler, idari mali hizmet müdürleri, hasta bakım hizmetleri müdürleri ile sözleşme imzalanması, aynı şekilde sağlık müdürlükleri ve halk sağlığı müdürlüklerinde, müdür yardımcısı, şube müdürleri görevlendirmeleri ile ilgili Sağlık Bakanımıza belirli kaygılar içerisinde kamuoyunu bilgilendirmek üzere sorularımız olacaktır. Amacımız sağlık çalışanlarının hep konuştukları, hafızalarında önemli yer tutan soru işaretlerini aydınlatmak adına Sayın Bakanımızın cevaplandırması üzerine bir dizi sorularımız olacaktır.

İdareci Görevlendirmelerinde Torpil Ve Kayırma Var Mı?
17 Aralık 2014 Çarşamba 10:56

 Nepotizm, yani iltimas, imtiyaz, ayrıcalık, dayıcılık, torpil veya adam kayırmacılığı her ne kadar bütün ülkelerde görünse de gelişmekte olan ülkelerde daha çok yaygındır. Genel anlamda nepotizm, yargı-eğitim-istihdam-siyaset-terfi ve vazife dağıtımı gibi değişik alanlarda bazı torpilli-imtiyazlı kişileri daha fazla koruma, diğerlerini (dürüst ve ehil olanları) görmezlikten gelme veya ihmal ederek, sosyal adaletten, şuurlu ve kastî olarak uzaklaşmadır. (Alıntı; Ömer Faruk EJDER, Rehber Dergisi)


Sosyal hayatımızın düzenini ve sağlıklı çalışma ilişkilerini tahrip eden bütün olumsuz gelişmeler haddizatında ahır zaman ve kıyamet alametlerinden sayılabilir. Güven, emniyet ve barış ortamını tehdit eden unsurların başında işin ehline verilmemesi ve buna bağlı olarak da kayırmacılığın yapılması gelmektedir. Peygamber Efendimiz ashabıyla sohbet ederken yanına bir gün bir bedevi gelir ve “Kıyamet ne zaman?” diye sorar. Allah’ın Rasulü, konuşmasını bitirdiğinde o kişiye şöyle cevap verir: “Emanetin zayi edildiğinde kıyameti bekle.” Emanetin zayi olması nasıldır diye sorunca, “İşi ehli olmayana verilince kıyamete bekle” buyurarak, ehliyetsizliğin toplumun her yanını sarmasının kıyamet alametlerinden birisi olduğunu haber verir (Buhârî, İlim; 2). Bunun dışında kendisinden idarî bir görev talep eden bir kişiye Peygamberimiz: ”Sizler benden sonra kayırmacılıkla karışılacaksınız. Bana kavuşuncaya kadar sabredin” buyurur. (Buhârî; Fiten 2) Görüldüğü gibi Peygamberimiz gerek tecrübesiz ve bilgisiz kişilerin ehliyet isteyen kadrolara alınmalarını, gerekse buna bağlı olarak ehliyetsiz kişilere “torpil” yapılmasını hiçbir surette tasvip etmemiştir. O halde fitne, kargaşa ve kaos yerine huzur ve emniyet içinde sağlıklı bir toplumsal gelişme istiyorsak bütün işlerimizde adalet, ahlak, performans ve ehliyet ilkelerine bağlı tutum ve davranışlarda bulunmamız gerekmektedir. (Alıntı; Prof. Dr. Ali Seyyar, Rehber Dergisi)

Kariyer ve Liyakat ilkesinin temelinde objektif kurallar çerçevesinde işin ehline verilmesi ve hak etme kavramı yatmakta olup, işin ehline verilmesi ve hak etme durumunun mutlak anlamda sağlanabilmesi ancak kriterleri objektif olarak belirlenmiş ölçme ve değerlendirme tekniklerinin kullanılması, kamu yararı ve eşitlik ilkesine uyulması ile mümkün olabilecektir.

Sayın Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'na soruyoruz;

01/01/2015 yılında itibaren Kamu Hastaneleri Birliklerinde tecrübe, yazılı sınav, sözlü sınav vb.belirli kriterler gözetilmeden genel sekreter, daire başkanları, uzmanlar, hastane yöneticileri, başhekimler, idari mali hizmet müdürleri, hasta bakım hizmetleri müdürleri ile sözleşme imzalanması, aynı şekilde sağlık müdürlükleri ve halk sağlığı müdürlüklerinde, müdür yardımcısı, şube müdürleri görevlendirmelerinde herhangi bir objektif kriter gözetilmeden görevlendirmeler yapılacağı söylemleri kulaktan kulağa dolaşmaktadır.

1-Yapılacak idareci ve uzman görevlendirmelerinde sınav vb objektif belirleyici bir kriter olmadan hangi kriterleri gözeteceksiniz?

2-Özellikle kamu hastaneleri birliklerinde idareci ve uzman görevlendirmelerinde sağlık sektörü ile alakası olmayan, sağlık teşkilatını tanımayan, esnaf, çaycı, kasap, gibi serbest meslek çalışanlar ile sağlıkla alakalı olmayan sağlık sektörü tecrübesi olmayan diğer kamu kurum ve kuruluşları personellerinden görevlendirilme yapılması düşünülüyor mu?

3-Alınan duyumlar üzerine bu duyumların gerçek olup olmadığının netleşmesi açısından, yapılacak yeni görevlendirmelerde yönetici ve uzman görevlendirmelerinde Sağlık-Sen yöneticisi, temsilcisi ve üyelerinin büyük çoğunluk olarak bu görevlere getirilmesi düşünülüyor mu? Bu görevlere gelebilmek için Sağlık-Sen mensubu olma gibi bir algı oluştuğundan diğer sendikaların mensupları veya sendikasız olan sağlık çalışanlarının da bu görevlere getirilmesi düşünülüyor mu?

4-Bu görevlendirmelerde aranacak şartlardan, partilerden önemli referansla beraber Sağlık-Sen üyesi olma gibi referans sistemi oluşturularak bir görevlendirme zinciri oluşacak mı?

5-Görevlendirmelerin sonrasında idareci ve uzmanların sendikalara göre dağılımını gösteren bir istatistiki veri kamuoyu ile paylaşılacak mı?

6-Objektif kriter olmadan yapılacak olan görevlerin hakkaniyetli olduğunu düşünüyor musunuz? Sizce bu şekilde görevlendirmeler torpil veya kayırma olarak değerlendirilebilir mi?

7-Sağlık çalışanlarının tabiri ile gizli, kapalı kapılar arkasında (Şeffaflık olmadan) yapılacak görevlendirmelerde işin ehline verileceğini düşünüyor musunuz?

8-Bu görevlendirmeler siyasıi, sendikal, eş dost akraba gibi kriterler içerinde mi oluşmaktadır.

Sağlık Bakanımıza daha önce ek ödemelerin adil olup olmadığı konusunda sorular sorulmasına rağmen herhangi bir cevap alınamamıştır. Umarız sağlık çalışanlarını fazlasıyla meşgul eden bu konu hakkında gerekli basın açıklamaları yapılır. Sağlık çalışanlarının merakı yapılacak idareci ve uzman görevlendirmelerinde Sağlık Bakanlığının hangi kriterleri gözettiğidir. Sayın bakanımızdan gerekli açıklamalar beklenmektedir.Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.