İcap Nöbeti Tutanların Nöbet Ücreti

İcap Nöbeti Tutanların Nöbet Ücreti

İcap Nöbeti Tutanların Nöbet Ücreti
07 Temmuz 2014 Pazartesi 12:55

Bakanlıktan İcap Nöbeti Tutanların Nöbet Ücreti konusunda açıklama

Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliğinde, “İcapçı nöbeti (Ev nöbeti): Uzman adedi nöbet tutacak miktarlardan az. fakat birden fazla olan kurumlarda uzmanlar sırayla evnöbetini tutarlar. Bunun için aylık ev nöbet listeleri hazırlanır. Ev nöbetçisı’ mesai saatleri dışında kunımun idari ve tıbbi her türlü gereklerinden sorumludur. Ev näbetçılsi akşam vı’zitlerinı` yapmaya. mesai dışında bulunduğu yeri bildirmeye. kuruma her davette gelmeye mecburdur. ” şeklinde tanımlanmıştır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun Ek 33 üncü maddesinin birinci fıkrasında yataklı tedavi kurumlan, seyyar hastaneler, ağız ve diş sağlığı merkezleri ve 112 acil sağlık hizmetlerinde haftalık çalışma süresi dışında nonnal, acil veya branş nöbeti tutarak, tuttukları nöbet karşılığında kurumunca izin kullanmasına müsaade edilmeyen memurlar ile sözleşmeli personele, izin suretiyle karşılanamayan her bir nöbet saati için ödenecek ‘nöbet ücreti belirlenmiş, ayrıca “Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollama Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2014 ve 2015 Yıllarını Kapsayan 2. Döneın Toplu Sözleşme ile yoğun bakım, diyaliz, ameliyathane, acil servis ve 112 acil sağlık hizmetlerinde tutulan nöbetler için ödenen nöbet ücretlerinin %50 artırırnlı ödeneceği düzenlenmiştir. Yine 657 sayılı Kanunun Ek 33 üncü maddesinin üçüncü fikrasmda icap nöbeti tutanve bu nöbet karşılığında kurumunca izin kullanmasına müsaade edilmeyen memurlar ile sözleşmeli personele, izin suretiyle karşılanamayan her bir icap nöbeti saati için, icap nöbetisüresi kesintisiz 12 saatten az olmamak üzere, yukarıda nöbet ücreti için belirleneıı ücretin yüzde 40′ı tutarında icap nöbet ücreti ödeneceği hükme bağlanmıştır.

Kanun metninden de anlaşılacağı üzere icap nöbetleri için müstakil bir nöbet ücretibelirlerımemiş, ödenecek ücret, normal acil veya branş nöbeti için ödenen ücretlerin belli biryüzdelik oranına bağlanarak hesaplama yoltma gidílmiştir.

Yukarıda yer alan mevzuat hükümlerinden anlaşılacağı üzere, yoğun bakım, diyaliz, ameliyathane, acil servis ve 112 acil saglık hizmetlerine özgü olarak tutulan icap nöbetleri için de nöbet ücretinin%50 artırımlı ödenmesi gerekmektedir. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.