Huzurevlerine Sağlık Personeli Şartı Geliyor

Özel huzurevleri ile yaşlı bakım merkezlerinde bir hemşire/sağlık memuru veya bu personelin sorumluluğunda tam zamanlı olarak teknisyen unvanı almış bir sağlık personeli görev yapacak.

Huzurevlerine Sağlık Personeli Şartı Geliyor
13 Nisan 2016 Çarşamba 05:17

Özel huzurevleri ile yaşlı bakım merkezlerinde her 30 ve üzeri kapasitede bir hemşire/sağlık memuru veya bu personelin sorumluluğunda tam zamanlı olarak teknisyen unvanı almış bir sağlık personeli görev yapacak.

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğünce (SHÇEK) hazırlanan "Özel Huzurevleri ile Huzurevi Yaşlı Bakım Merkezleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Değişiklikle, huzurevi ve/veya yaşlı bakım merkezlerinde fizyoterapist, diyetisyen ve teknisyen unvanı almış sağlık personeli tam veya yarı zamanlı olarak çalıştırılabilecek. Her kuruluşta tam veya yarı zamanlı bir tabip çalıştırılması zorunlu olacak. Sorumlu müdürün tabip olması durumunda 50 kişi kapasiteye kadar olan kuruluşlarda ayrıca tabip çalıştırılmayabilecek.

Yaşlı bakım merkezlerinde ayrıca bir psikiyatri uzmanı tabip tam veya yarı zamanlı olarak çalıştırılacak. Her huzurevi/yaşlı bakım merkezinde her 30 ve üzeri kapasitede bir hemşire/sağlık memuru veya bu personelin sorumluluğunda tam zamanlı olarak teknisyen unvanı almış bir sağlık personeli görev yapacak.

Kuruluşlarda 8'er saatlik vardiyalar halinde bir bakım elemanı çalıştırılması zorunlu olacak. Huzurevlerinde kapasitenin 40'ı aşması halinde gündüz vardiyalarında görevlendirilmek üzere her 15 yaşlı için bir bakım elemanı, özel bakım üniteleriyle yaşlı bakım merkezlerinde kapasitenin 24'ü aşması halinde her 10 yaşlı için bir yaşlı bakım elemanı çalıştırılacak. Bakım elemanlarının çalışma sistemi kuruluşun iç hizmet yönergesinde ayrıntılı olarak belirtilecek.

Kuruluş, girişi ve çıkışıyla işleyişi yönünden bağımsız olan bir binada hizmete açılacak. Binanın tümünde yalnızca yaşlılara yönelik hizmet verilmesi zorunlu olacak. Binanın şehir merkezinde veya şehir merkezine yakın bir yerinde yaşlıların gezip dolaşabilecekleri ve dinlenebilecekleri yeterli bir alana sahip bahçesinin olmasına özen gösterilecek. Bitişiğinde yanıcı veya patlayıcı madde satılan ya da imal edilen binalarda açılamayacak.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.