Hükümet Sözleşmelilere Yemek Yardımını Kabul Etti

Hükümet'ten Memurlara 16 Maddelik Teklif

Hükümet Sözleşmelilere Yemek Yardımını Kabul Etti
15 Mayıs 2012 Salı 08:09

 Hükümet'ten Memurlara 16 Maddelik Teklif
Kamu İşveren Heyeti'nin, 2012-2013 yıllarına ilişkin Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti'ne sunduğu toplu sözleşme teklifinde, hizmet kollarına ilişkin 16 madde yer alıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından Kamu Görevlileri Sendikaları heyetine sunulan “Kamu İşveren Heyeti'nin 2012-2013 Yıllarına İlişkin Toplu Sözleşme Teklifi”nde, kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarının iyileştirilmesi ve hak ettikleri yaşam standartlarına kavuşturulmasının AK Parti hükümetlerinin en önemli önceliklerinden olduğu belirtildi.

2003-2012 yılları arasında, kamu görevlilerinin mali durumunun 2002 yılına göre iyileştirildiği ve gelirlerde önemli artışlar meydana geldiği ifade edilerek, bu dönemde aile yardımı dahil ortalama memur maaşı yüzde 227,8 oranında artarken TÜFE'nin yüzde 135,3 oranında gerçekleştiği vurgulandı.

2012 ve 2013 yıllarını kapsayan toplu sözleşme görüşmelerine yönelik Kamu İşveren Heyeti'nin ortaya koyacağı yaklaşımı belirleyen temel belgelerin 2012-2017 yıllarını kapsayan ''Orta Vadeli Program'' ve ''Orta Vadeli Mali Plan'' olduğuna dikkat çekildi.

Son bir kaç yıllık dönemde, dünya ekonomisinde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki ayrışmanın belirginleştiği, küresel ölçekte makro ekonomik ve finansal belirsizliklerin devam ettiği bir süreç yaşandığı belirtilerek, dünya ekonomisinde artan belirsizlik ve olumsuzluklar neticesinde küresel büyüme beklentilerinin aşağı yönlü revize edildiği vurgulandı. Bu gelişmede, özellikle bazı AB ülkelerinin borçlarının sürdürülebilirliğine ve bunun finans sektörüne olası etkilerini dair artan kaygıların etkili olduğu anlatıldı.

Enflasyon Farkı Verilecek

Sağlam makro ekonomik temeller ve güçlü bir orta vadeli programla belirsizliklerin azaltılması, sermaye girişinin devam etmesi, faiz oranlarının düşük seviyelerde kalması sonucunda Türkiye ekonomisinin 2010 ve 2011 yıllarında yüksek bir büyüme performansı yakaladığına dikkat çekilen teklifte, şunlar kaydedildi:

''Maliye politikasının uygulanmasında mali disiplinden taviz verilmemesi orta vadeli programın temel öncelikleri arasındadır. Bu çerçevede merkezi yönetim bütçe açığının sürekli bir azalma trendi içerisinde 2012 yılında yüzde 1,5, 2013 yılında yüzde 1,4 ve 2014 yılında yüzde 1 seviyesinde gerçekleşmesi hedeflenmektedir.

2012-2014 dönemini kapsayan orta vadeli mali planda personel giderlerine ilişkin ödenek tahsisinde kamu personeline mali imkanlar ve hedefler göz önünde bulundurularak maaş ve ücret artışı sağlanacağı ve kamuda yeni personel istihdam edilmesi ile ilgili olarak merkez yönetim bütçe kanunlarında sınırlamalar konulmaya devam edileceği varsayılmıştır. Ortaya konulan makro ekonomik hedefler ve mali plan çerçevesinde kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarının hesaplanmasında kullanılan aylık katsayı, taban aylık katsayısı ve yan ödeme katsayısı ile sözleşme ücretlerinin 2012 yılı ocak ve temmuz aylarında yüzde 3 artı 3 oranında artırılması, 2013 Ocak ve Temmuz aylarında yüzde 2 artı 3 oranında artırılması, ilgili yılların her bir yarısı için gerçekleşen enflasyon oranının anılan dönemlerde yapılan artış oranını aşması halinde gerçekleşen enflasyon oranı ile söz konusu artış arasındaki farkın, söz konusu 6 aylık dönemi izleyen 6 aylık dönemin başından geçerli olacak şekilde kamu görevlilerin aylık ve ücretlerine enflasyon farkı olarak yansıtılması teklif edilmiştir.''

Hükümet'in  Sağlık Kollarına İlişkin Teklifleri


-Yatklı tedavi kurumları ile yatılı sosyal hizmet kuruluşlarında görev yapan sözleşmeli personelin de yemek servislerinden ücret ödemeksizin yararlanması.

-Asli görevinin yanında sürekli ambulans şoförlüğü yapan sağlık teknikeri ve sağlık memuru unvanlı personele ilave performans puanı verilmesi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.