Hpv Numune Alımı Hizmetiçi Eğitimi

HPV Numune Alımı Hizmetiçi Eğitimi

Hpv Numune Alımı Hizmetiçi Eğitimi
25 Kasım 2014 Salı 16:01

 Kadın kanserleri arasında önemli bir orana sahip olan serviks kanseri için smear tarama programları gelişmiş ülkelerde yaygın bir biçimde uygulamaya konulmasından sonra ciddi oranlarda düşüşüne paralel olarak, tüm gelişmiş ülkelerde tarama programları sağlık politikalarının temelini oluşturmaya başlamış ve vazgeçilmez koruyucu hekimlik uygulamaları arasına girmiştir.
      Ülkemizdeki 30-65 yaş grubu kadın nüfusunun serviks kanseri tarama programlarının desteklenmesi, HPV (insan papilloma virüs) sıklığının ve genotiplerinin ortaya konması için Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığınca beş yıllık HPV taraması hizmet alımı yapılmış olup, 1 Ağustos 2014 tarihinden itibaren 81 ilde HPV numune alımına başlanmıştır.İlimizdeki numune alımları belirtilen tarihten itibaren sadece KETEM'de alınırken ,10-11-2014 tarihinden itibaren Gülşehir Toplum Sağlığı Merkezinde de alınmaya başlanmıştır. İlerleyen tarihlerde de bütün   Toplum Sağlığı Merkezlerimizde uygulamaya başlanılacaktır.        
          Bu kapsamda; ilimizde görev yapmakta olan Toplum Sağlığı Merkezi sorumlu hekimlerinin ve Toplum Sağlığı Merkezi Kanser Biriminde görev yapan ebe ve hemşirelerin “HPV-DNA Smear Numune Alımı, Numune Alımı ile İlgili Sorunlar, Onam Formlarının Doldurulması, Sonuç pozitif (+) çıkan kişilerin sevk işlemleri, KETEM (Kanser Erken Teşhis,Tarama ve Eğitim Merkezi) çalışmaları, HSBS (Halk Sağlığı Bilgi Sistemi) çalışmaları” konusunda  bilgilendirilmeleri amacıyla Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şubesi Kanser Birimince hazırlanan 19.11.2014 tarihinde saat 14:00’de teorik eğitim yapılmıştır. 
        Halk Sağlığı Müdürlüğü Toplantı Salonunda  yapılan eğitime Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Hakan ÖCAL,Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şubesi Şube Müdürü Dr.Fethinaz ÖZTÜRK, Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şubesi Kanser Biriminde görevli Dr. Fatma OĞUZ KORAL,KETEM Sorumlu Hekimi Dr.Neslihan ÇINAR ÖZSOY, KETEM'de görevli Dr. Esin YILMAZ, Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şubesi Kanser Birimi çalışanları katılmışlardır. Ayrıca  KETEM’de Toplum Sağlığı Merkezi Kanser Biriminde görev yapan ebe ve hemşirelerin “HPV-DNA Smear Numune Alımı” ile ilgili uygulamalı eğitimleri devam etmektedir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.