Hizmetli Kadrosunda Çalışanlar ; Döner Sermayelerini Riskli Birimden Alacak.

TÜM SAĞLIK SEN

Hizmetli Kadrosunda Çalışanlar ; Döner Sermayelerini Riskli Birimden Alacak.
30 Kasım 2015 Pazartesi 15:07

Kadrosunda bulunanlar, riskli birimlerde çalışarak ve nöbet tutarak yaptığı görevlere ilişkin döner sermaye ek ödemesinden faydalanacak.

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay ERÖZGÜN, Acil servislerde çalışan hizmetli kadrosunda bulunanların döner sermayelerini riskli birimlerden alacağını belirtti.

Tüm Sağlık-Sen; acil serviste çalışan Hizmetli Kadrosunda ki üyelerinin Döner Sermaye ödemelerinin, özellik arz eden birimler katsayısından yararlandırılmadığı için, bu durumun Anayasa’nın eşitlik ve ücrette adalet ilkelerine aykırılık teşkil ettiği gerekçesiyle; Hukuk büromuz tarafından Kayseri 2. İdare Mahkemesinde  açtığı davayı kazandı.

Konu hakkında bilgi veren ERÖZGÜN, Kayseri ili Felâhiye Entegre Devlet Hastanesinde hizmetli kadrosunda çalışan  üyemiz özellik arz eden riskli birimlerde fiilen çalışarak ve nöbet tutarak yaptığı görevlere ilişkin riskli birim olan Acil serviste  belirlenen döner sermaye ek ödeme katsayısından faydalandırılmadığı için; Kayseri 2. İdare Mahkemesinde açmış oldukları davayı kazandıklarını açıkladı

ERÖZGÜN, Mahkeme kararında, döner sermaye ek ödemelerinin niteliği itibariyle personelin fiilen çalışarak katkıda bulunduğu hizmetler karşılığında ödenmesi gereken tutarlar olduğuna vurgu yaparak, “Hastanede acil olarak sevk edilen hastalara acil serviste ve nöbet tutmak suretiyle  hizmetli kadrosundakiler  fiilen yapılan hizmetlerin karşılığı olarak bu hizmetler için belirlenen kat sayı üzerinden ek ödeme yapılması gerektiği sonucuna varıldığından, aksi yönde tesis edilen işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı kanaatine varılmıştır” şeklinde görüş belirttiğini açıkladı.

ERÖZGÜN, “acil serviste görev yapan hizmetli kadrosunda bulunanlar,   bu birimler için belirlenen ek ödeme katsayısından faydalanmamasının büyük bir haksızlık olduğunu belirterek, Yargının bu konudaki kararı nettir. Daha önce yine sendikamızın farklı illerde açtığı davalarda yargı, yaşanan hukuksuzluğu tespit etmiş ve bu hukuksuzluğa neden olan işlemleri iptal etmiştir. İdarenin yargı kararlarını dikkate almasını ve benzer hukuksuzlukların yaşanmasının önüne geçecek bir düzenleme yapmasını bekliyoruz “ dedi. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.