Hizmet Süresinin Az Ya Da Fazla Olması Maaşı Nasıl Etkiliyor?

Devlet memurlarının aylık ücretleri ile emekli aylık ve ikramiye tutarları, hizmet sürelerine bağlı olarak da değişiklik gösterebilmektedir.

Hizmet Süresinin Az Ya Da Fazla Olması Maaşı Nasıl Etkiliyor?
20 Ağustos 2014 Çarşamba 20:17

 Devlet memurlarının aylık ücretleri ile emekli aylık ve ikramiye tutarları, hizmet sürelerine bağlı olarak da değişiklik gösterebilmektedir.

Aylık ücretleri ile emekli aylık ve ikramiyeleri hizmet sürelerine bağlı olarak değişen memurlar için, hizmet süresinin az veya çok olması önem taşımakla birlikte, hizmet süresinin bu ödeme miktarlarına etkisi belli sınırlarda kalmaktadır.

Devlet memurları için, memuriyette geçen ve geçmiş sayılan süreler kıdem aylığına esas hizmet süresi olarak değerlendirilirken; memuriyetten sayılmamakla birlikte sosyal güvenlik bakımından değerlendirilen süreler ise emekli aylık ve ikramiyesine ilişkin hesaplamalarda göz önünde bulundurulmaktadır.

Aylık ücrete etki eden hizmet süresi

Devlet Memurları Kanununa göre aylık alan memurların ücretlerine; kazanılmış hak aylık derecelerinin tespitinde göz önünde bulundurulan hizmet sürelerinin (memuriyette geçen ve geçmiş sayılan hizmet süreleri) her bir yılının, kıdem aylık göstergesi ve aylık katsayısıyla çarpımıyla ulaşılan “kıdem aylığı” da eklenmektedir.

Kıdem aylığı hesaplanırken, Devlet memurluğunda geçen ya da geçmiş sayılan sürelerin en çok 25 yılına göre hesaplama yapılmakta ve bu süreden fazlası değerlendirilmemektedir. Ayrıca, kıdem aylığının hesabında, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede düzenlenen ve Bakanlar Kurulu Kararıyla “20” olarak belirlenmiş olan “kıdem aylığı göstergesi” kullanılmaktadır.

Buna göre, kıdem aylığının brüt miktarına; “kazanılmış hak aylığında değerlendirilen hizmet süresi X 20 X aylık katsayısı” sonucuna göre ulaşılmaktadır. Bu şekilde belirlenen brüt kıdem aylığı tutarı üzerinden; Gelir Vergisi, Damga Vergisi ve emekli (sosyal güvenlik) kesintileri yapılmaktadır.

Öte yandan, memurların kadro dereceleri, unvanları, ek göstergeleri, makam ve görev/temsil tazminatları ne olursa olsun, aynı hizmet yılındaki tüm memurlar için kıdem aylığı miktarı aynı seviyededir.

Emekli aylık ve ikramiyesine etki eden hizmet süresi

Devlet memurlarının emeklilik hakları, sadece memuriyet hizmet sürelerine göre değil, memuriyet dışında geçen ve sosyal güvenlik açısından değerlendirilen (yıpranma zammı dahil) hizmet süreleri de esas alınarak belirlenmektedir.

Ancak, emekli ikramiyesi bakımından değerlendirilebilecek hizmet süresi en fazla 30 yıl olabilirken, emekli aylığı bakımından değerlendirilebilecek hizmet süresi ise 50 yıl bile olabilmektedir.

Hizmet süresinin emekli aylık ve ikramiyesi üzerindeki etkisi, ilgili memurun emekliliğe esas haklarına göre farklı miktarlarda olmaktadır. Ek gösterge, makam, temsil/görev tazminatı gibi unsurlar, hizmet süresinin emekli maaş ve ikramiyesine olan etkisini de değiştirmektedir.
memurunyeri
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.