Hipokrat Yemini Ortalığı Fena Karıştırdı.

Türk Tabipleri Birliği, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Haydar Şahinoğlu'nun mezun olan hekimlere yeminlerinin sonunda '' Allah Huzurunda Yemin Ederim'' cümlesini eklemesine tepki gösterip dekanı Gerici olarak gösterdi.

Hipokrat Yemini Ortalığı Fena Karıştırdı.
28 Haziran 2014 Cumartesi 17:50

Türk Tabipleri Birliği,  Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Haydar Şahinoğlu'nun mezun olan hekimlere yeminlerinin sonunda '' Allah Huzurunda Yemin Ederim'' cümlesini eklemesine tepki gösterip dekanı Gerici olarak gösterdi.

TTB'nin Açıklaması;

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Haydar Şahinoğlu'nun tıp fakültesi mezuniyetinde öğrencilere Hipokrat Andı'nı değiştirerek okuttuğunu basındaki haber ve haberi belgeleyen videolardan öğrenmiş bulunuyoruz. 

Evrensel hekimlik değerlerine bağlılık yemini olarak içilen Hipokrat Andı, hekimlerin meslek hayatları boyunca tabi kaldıkları etik değerler bütününün bir simgesidir. Mesleki değerlerine sahip çıkan hekimlerin yargılandığı ülkemizde en yüksek sesle söylenmesi gereken cümle, yani "Din, Milliyet, Irk, siyasi eğilim ya da toplumsal sınıf ayrımlarının görevimle hastam arasına girmesine izin vermeyeceğime” cümlesi anddan çıkarılmış ve "şerefim üzerine yemin ederim" bitiriş cümlesi “Allah’ın huzurunda yemin ederim” diye değiştirilmiştir. 

Hekimlik üzerine hem yasal düzenlemelerle hem de pratik dayatmalarla uygulanan gerici saldırılar yoğunlaşmış, dinin hekimlik değerleri arasına girmesi için müdahaleler ciddi boyuta ulaşmıştır. 

Üzücü olan bilim ve aydınlanmanın yuvası olarak bilinen üniversite bünyesinde de bu saldırıların görünür olmasıdır ve hatta bizzat bir hekim tarafından yapılmasıdır. 

Her ne olursa olsun hekimlik mesleği, bilimsellikten asla taviz vermeyecek, gerici saldırılara boyun eğmeyecek, etik değerlerine her koşulda sahip çıkacaktır. 

Hastalarımızı, birileri andı değiştirmeye çalışsa da, "din, millet, ırk, siyasi eğilim ya da toplumsal sınıf ayrımlarını" gözetmeksizin eşit göreceğimize ve öyle davranacağımıza bir kez daha şerefimiz üzerine and içeriz. 

Saygılarımızla

Türk Tabipleri Birliği
Merkez Konseyi
-----------

Sitemizin açıklaması: Nufusunun & 99'u müslüman olan, görevlerini yaparken maddi değerlerin yanında manevi değerleride düşünen ve işlerini Allah rızası için yapan Müslüman Türk Hekimlerine saygılarımızı sunarız. TTB'nin marksist-leninist düşüncede olduğunu, milli ve dini değerlerden çok uzak olduğunu herkesin bilmesini istiyoruz.  
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.