Hıdırellez ne zaman

hıdırellez ne zaman

Hıdırellez ne zaman
05 Mayıs 2016 Perşembe 16:02

Ülkemizde bugünlerde Hıdırellez heyecanı yaşanıyor. Hızır ile İlyas'ın yeryüzünde buluştukları günü kutlamak isteyen vatandaşlar, bir yandan da bugünün önemini merak ediyor. Bu konu hakkında en çok merak edilen sorular; 'Hıdırellez nedir, Hıdırellez ne zaman başlıyor, bugünde neler yapılır' oldu. Kültürümüzde önemli kabul edilen günlerden Hıdırellez, sadece ülkemizde değil, çevre kültürlerde de büyük bir önemle kutlanmaktadır. Anadolu'nun yanı sıra, İran, Balkanlar ve  

Doğu Avrupa ülkelerinde yeri olan Hıdırellez'de istenilen dileklerin yerine geldiği, bolluk ve bereket getirdiği gibi inançlar vardır. Hıdırellez nedir, Hıdırellez ne zaman, neler yapılır gibi merak edilen soruların detaylarını haberimizin devamından okuyabilirsiniz.

HIDIRELLEZ NEDİR?

Türk dünyasında kutlanan mevsimlik bayramlardan biri olan Hıdırellez, Hızır ve İlyas'ın yeryüzünde buluştukları gün olarak kabul edilmektedir. Hıdırellez'de 6 Mayıs'tan başlayıp 4 Kasım'a kadar olan süre Hızır Günleri adıyla yaz mevsimini, 8 Kasım'dan 5 Mayıs'a kadar olan süre ise Kasım Günleri adıyla kış mevsimini oluşturur. Bu nedenle 5 Mayıs kış mevsiminin bitişi olarak görülür ve Hıdırellez ile yazın gelişi kutlanır. Bahar aylarıyla birlikte toprağın bereketlenmesi, insan açısından oldukça önemlidir. Özellikle tarım toplumları için bahar ayının gelişi beraberinde bereketi de getirir ve üretilen üründe artış yaşanır. Bu açıdan Hıdırellez'den beklenen bereket de idrak edilmektedir. Öte yandan Hıdırellez'in kökeni tartışmalıdır. Bazıları Hıdırellez'in Mezopotamya ile Anadolu kültürlerine dayandırırken, kimileri ise Orta Asya Türk kültürü ve inançlarına kadar dayandığı yönünde görüş belirtmektedir. Bütün buna rağmen geniş bir coğrafyayı etkileyen Hıdırellez'i tek bir kültüre mal etmek doğru olmayacaktır. Anadolu'da, Orta Doğu'da, İran'da, Balkanlar'da ve Doğu Avrupa ülkelerinde bu çeşit kutlamalar yapılmaktadır. Bunun kültür beyaz perdeye de konu olmuştur. En güzel örneklerinden biri de ünlü yönetmen Emir Kusturica'nın Time of The Gypsies filmidir. Hıdırellez'deki inanca göre; Hızır, ab-ı hayat (yaşam suyu) içer ve ölümsüzlüğe ulaşır. Bahar geldiğinde insanların arasında dolaşır ve bolluk, sağlık dağıtır.

HIZIR'IN ÖZELLİKLERİ

Ölümsüzlüğün sırrını çözen Hızır'ın bolluk ve bereket dağıttığına inanılır. Ülkemizde Hızır'ın kalbinin temiz, Allah'a inan insanlara yardım eden, uğradığı yere bolluk, bereket, zenginlik sunan, insanlara şifa ve derman dağıtan, bitkilerin yeşermesini, hayvanların üremesini, insanların güçlenmesini, şanslarının açılmasını sağlar. Hızır ayrıca uğur ve kısmet sembolu olarak görülür. Mucize ve keramet sahibi olduğuna inanılmaktadır. Ülkemizde Hıdırellez olarak kutlanan 6 Mayıs, Hristiyanların inancında da doğanın uyandığı gün olarak kabul edilmektedir. Bugünü Ortodokslar Aya Yorgi Günü, Katolikler ise St. Georges Günü olarak kutlamaktadırlar.

KUR'AN-I KERİM'DE HIZIR

Hızır'dan Kur'an-ı Kerim'de doğrudam isim olarak bahsedilmese de, Kehf Suresi'nde bahsedilen olaydan Hızır çıkartılmaktadır. Kehf Suresi'nde Hz. Musa ile bir gencin kıssası anlatılmaktadır. Musa ile gencin balıkları unutmasının ardından karşılarına çıkan birinden bahsedilir. 65. ayette, "Derken, Katımız'dan kendisine bir rahmet verdiğimiz ve tarafımızdan kendisine bir ilim öğrettiğimiz kullarımızdan bir kulu buldular." denilerek Hızır olarak atfedilenden bahsedilmektedir. Bunun yanı sıra çeşitli hadislerde ise Hızır'dan bahsedilmektedir. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.