Herkesin Bir Derdi Var, Bakım Hemşire Derneğinin Derdi Nedir

Herkesin bir derdi var, bakım hemşire derneğinin derdi nedir

Herkesin Bir Derdi Var, Bakım Hemşire Derneğinin Derdi Nedir
12 Kasım 2015 Perşembe 20:54

Yeni doğan bebeklerin yoğun bakım hastası olmamasına rağmen para için yoğun bakımda tutulması yada erken doğuma alınıp yoğun bakıma alınması orta çıkmıştı.

Hemşire Derneği mesleklerinin geleceği, onuru ve hak ettiği noktaya ulşaması için çabaladığına şahit olduk. Ancak söz konusu açıklamalarında '' ATT'leri kırdığı '' kanısındayız.

Hemşire derneği bilmiyorsa biz söyleyelim. 112'lerde, doğum evlerinde, Sağlık Müdürlüğü bürolarında, Sağlık Evlerinde, Şube Müdürü,Sağlık Müdür Yardımcısı, Diyaliz, Yoğun Bakım, Eczane,Depo vb akla gelecek tüm birimlerde HEMŞİRE'ler çalışmaktadır. Tutup söz konusu olayın geçtiği hastanede hemşire çalışmıyormuş, ordakiler ATT imiş, herkes kendi branşı ile alakalı yerde çalışmalıdır demek ATT'lik mesleğini küçük düşürmektedir. 
Hemşire Derneği bilmiyorsa birşey daha söyleyelim. Sağlık Meslek Liselerinde hemşire ve ATT'ler hemen hemen aynı müfredatı görmektedir. Fazladan ATT'lere acil sağlık sistemi hakkında dersler verilmektedir. Hemşirelik mesleğine en yakın meslek ATT'dir.
11.04.1928 tarih ve 1219 sayılı kanunun 3. maddesine eklenen madde ile ATT ve Paramedikler, hekim dışında hastaya müdahale edebilecek tek meslek grubudur
30 yıl önceki siyasetçilerin her ilçeye açtığı Sağlık Liselerinde bugün itibariyle 47 bin ATT mezun oldu. Bunlardan sadece 12 bin tanesi Sağlık Bakanlığında işe girdi. 30 binden fazla mezun boştadır. Şuan 30 bin tane hemşire boşta değildir. Sadece son yıl mezunları yeni bir kpss ye giremediği için açıktadır.
Bir mesleğin hakkı aranırken başka meslek rencide edilemez. Hemşire derneği aşağıda sorumuş '' DİPLOMASI HEMŞİRE OLMAYANLARIN HEMŞİRELİK ALANINA GİREN İŞLERDE ÇALIŞTIRILMASIYLA İLGİLİ OLARAK HUKUKÇULAR  NE DÜŞÜNMEKTEDİRLER'' Hemşireden 112 çalışanı olsun, şube müdürü olsun, KKM çağrı karşılama perosneli olsun, eczacı olsun, şef olsun, doğum evinde her serviste çalışsın... Siz bu konuda ne düşüyorsunuz peki ?

Sistemin aksaklığı sebebi ile bazı yanlışlar var. Bunu bizde kabul ediyoruz. Bunlara çözüm aranmalıdır. Tutup başka branşlar rencide edilmemelidir. Hemşire derneğinden özür bekliyoruz. Saygılarımızla

ATT.EDİTÖR
personelsaglikhaber.net
Genel Yayın YönetmeniTÜRK HEMŞİRELER DERNEĞİ’NDEN BASIN DUYURUSU

GEÇEN HAFTA SONU İSTANBUL ÖZEL KARTAL HASTANESİNİN YENİDOĞAN BEBEK ÜNİTESİNDE CEREYAN EDEN OLAYLARLA İLGİLİ OLARAK   MEDYADAN ALDIĞIMIZ HABERLER ÜZERİNE   HASTANE BAŞHEMŞİRESi VE HASTANE GENEL KOORDİNATÖRÜ  İLE  YAPILAN  GÖRÜŞMEDE  YALNIZCA  OLAYLARI BASINA YANSITANIN DEĞİL O BÖLÜMDE Kİ TÜM ÇALIŞANLARIN  DA ACİL TIP TEKNİSYENİ OLDUĞU  ÖĞRENİLMİŞTİR. 

BİLGİ ALMAK AMACIYLA, BASINA KENDİSİNİ HEMŞİRE OLARAK TANITAN SAĞLIK ÇALIŞANI  İLE DİĞER ÇALIŞANLARA TÜM ÇABALARA RAĞMEN ULAŞILAMAMIŞTIR.

BASINA YANSIYAN OLAY, ÜZERİNDE ÖNEMLE DURULMASI GEREKEN BİR OLAYDIR. BU NEDENLE TÜRK HEMŞİRELER DERNEĞİ BU ÖNEMLİ OLAYI İSTANBUL ŞUBESİ ARACILIĞI İLE AÇIKLIĞA KAVUŞTURMAYA ÇALIŞACAK, ELDE ETTİĞİ VERİLERİ HALKIMIZLA PAYLAŞACAKTIR.

BU OLAY NEDENİYLE, ŞİMDİLİK ÖNEMLİ  BİR KAÇ SORUYA YANIT VERMELERİNİ YETKİLİLERDEN TALEP EDİYORUZ.

1- HEMŞİRELİK MESLEĞİ' NİN, DİPLOMASI HEMŞİRE OLMAYANLAR TARAFINDAN İCRASINA İZİN VERİLMESİ,  BUNA GÖZ YUMULMASI HANGİ ULUSAL VE ULUSLAR ARASI NORMA UYGUNDUR?
2- TÜRKİYE' DE HEMŞİRE EKSİKLİĞİ OLDUĞU İÇİN DİPLOMASI HEMŞİRE OLMAYANLARIN HEMŞİRE OLARAK  ÇALIŞTIRILMASINA GÖZ YUMANLAR , 1950'Lİ YILLARDAN BU GÜNE KADAR HANGİ AKILCI ÖNLEMİ HANGİ ÖNGÖRÜYLE ALMIŞLARDIR? SAĞLIK BAKANLIĞI, YÖK, DEVLET PLANLAMA TEŞKİLATI, ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI ŞİMDİYE DEĞİN NE YAPMIŞTIR?
3- DİPLOMASI HEMŞİRE OLMAYANLARIN HEMŞİRELİK ALANINA GİREN İŞLERDE ÇALIŞTIRILMASIYLA İLGİLİ OLARAK HUKUKÇULAR  NE DÜŞÜNMEKTEDİRLER?
4- 18 YAŞ ALTI ÇOCUKTUR. SAĞLIK MESLEK LİSESİ MEZUNLARI EN FAZLA 18 YAŞINDA HEMŞİRE OLMAKTADIRLAR. ÇOCUK YAŞTA BU MESLEĞE BİNLERCE İNSAN ALINMASI, AĞIR VE TEHLİKELİ İŞLERİN İCRA EDİLDİĞİ HASTANELERDE ÇOCUK YAŞTA ÇALIŞMAYA BAŞLAMASI, ÇOCUK İSTİSMARI  KAPSAMINA GİRMEZ Mİ? HEMŞİRE AÇIĞI HANGİ GELİŞMİŞ  VE GELİŞMEKTE OLAN ÜLKEDE BU YOL İLE GİDERİLMEKTEDİR?
5- HASTANELERDE CEREYAN EDEN OLAYLARIN ÇOĞUNUN  BU YOL İLE HEMŞİRELERE MAL EDİLMESİ  BU İNSAN GÜCÜNÜN İYİCE  BEZİP İÇİNE KAPANMASINA YOL AÇMAZ MI? MESLEKTEN AYRILMAYI HAYAL EDEREK ÇALIŞMASINA YOL AÇMAZ MI? ONLARIN SAĞLIĞINI BOZMAZ MI?   ÇALIŞMA HAYATININ YIĞINLA SORUNUYLA BAŞ ETMEYE ÇALIŞIRKEN BİR DE BU  FAKTÖR  İŞ VERİMLİLİĞİNDE KAYBA YOL AÇMAZ MI?
HEMŞİRELİKLE İLGİLİ BU VE BENZERİ SORUNLARI  SAĞLIK BAKANIMIZLA GÖRÜŞME İSTEĞİMİZE YÖNELİK OLARAK 02 NİSAN 2011 GÜNÜ  BAKANLIK ÖZEL KALEMİNE YAPTIĞIMIZ YAZILI MÜRACAATIN   OLUMLU KARŞILIK BULACAĞINI UMUYORUZ. 
TÜRK HEMŞİRELER DERNEĞİ
04 NİSAN 2011 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.