Her Yıl 40 Milyon Kişi Bu Hastalığa Yakalanıyor. Asrın Cezası Aids...!

Her Yıl 40 Milyon Kişi Bu Hastalığa Yakalanıyor. Asrın Cezası Aids...!

Her Yıl 40 Milyon Kişi Bu Hastalığa Yakalanıyor. Asrın Cezası Aids...!
29 Kasım 2014 Cumartesi 10:39

 Tüm dünyada HIV/AIDS gerçeğine dikkat çekmek ve AIDS’li kişilere yapılan ayrımcılığı önlemek adına 1 Aralık günü “Dünya AIDS Günü” olarak ilan edilmiştir.

   AIDS (Kazanılmış Bağışıklık Yetmezliği Sendromu) kişiye HIV virüsünün (İnsanda Bağışıklık Azaltıcı Virüs) bulaşması sonucunda oluşan ve bağışıklık sistemini etkileyerek değişik enfeksiyonlara neden olabilen hastalıklar bütünüdür. Kişinin bağışıklık sisteminin etkilenmesine bağlı olarak hastalığın seyri değişmektedir.

     Gösterilen tüm çabalara rağmen AİDS'in yayılımı sürmektedir. Bütün ülkelerde görülen ve yayılmaya devam eden hastalığın henüz tedavisi ya da aşısı bulunamamıştır. Bu nedenle, AİDS ile mücadelede bireylerde ve toplumda korunmaya ilişkin olumlu davranışların geliştirilmesi için yoğun çaba sarf edilmektedir. Ancak kişi ve toplumda istenilen davranış değişikliğinin gelişmesi uzun yıllar alabilmektedir.

AİDS ile mücadelenin temelini koruyucu önlemler oluşturmaktadır. Dünyada ve ülkemizde halen en yaygın bulaşma yolu cinsel ilişki olan AİDS'e karşı toplumun korunması ve enfekte kişilere sosyal destek sağlanması yönünde halkın bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Bulaşmanın sadece belirli yollarla olması nedeniyle koruyucu önlemler alınması ve halkın eğitimi ile AİDS'in yayılımını durdurmak ileride mümkün olabilecektir. Yan etkileri fazla ve ekonomik olarak büyük yük getiren tedavisine rağmen, hastalıktan ölüm hemen hemen tamamen ortadan kalkmış, HIV infeksiyonu ölümcül hastalık olmaktan çıkıp, yaşam boyu ilaç kullanımını gerektiren bir tür kronik hastalığa dönüşmüştür

1 Aralık Dünya AİDS Günü aktivitelerinin amacı, AIDS konusunda toplumsal farkındalık oluşturmak, yani; insanların AIDS’den korunma yolları konusunda bilgilendirilmeleri ve doğru davranış şekilleri ve doğru alışkanlıklar kazanmalarının sağlanmasıdır.          

 HIV/ Nedir?

Human Immunodefıcieny Virus (İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü) kelimelerinin baş harfleri ile adlandırılmış HIV virüs, bağışıklık sisteminin içine yerleşerek, bireyin bağışıklık sistemini zayıflatan bir virüstür.

HIV Pozitiflik Nedir?

Kanında HIV virüsü bulunan kişilere HIV pozitif denir. Bu kişiler aynı zamanda kanında antikor bulunan seropozitif (Anti-HIV testi=ELISA testi pozitif) kişilerdir.

AİDS Nedir?

AİDS bulaşıcı bir virus hastalığıdır. Mikrobu HIV (hiv) adı verilen virüstür. HIV girdiği vücudun, mikroplara karşı koyma yeteneğini sağlayan bağışıklık sistemini etkileyip yok eder. Direnci azalan vücutta, HIV in etkisinin yanı sıra, çeşitli mikroplar da hastalıklara neden olurlar

 AİDS NASIL BULAŞIR?

  • Cinsel temas (her türlü korunmasız olarak yapılan cinsel temasla) bulaşır.

  • Kan yoluyla (Kan ve kan ürünlerinin kullanımı, organ ve doku nakli, deriyi delici-kesici aletler, enjektör, damar içi uyuşturucu kullanımı sırasında iğne paylaşımı ile) bulaşır.

  • Anneden bebeğe (HIV+ anneden gebelik sürecinde, doğum ve emzirme döneminde bebeğe) bulaşır.

HIV/AIDS NASIL BULAŞMAZ?

  • AIDS, sosyal davranışlar, öpüşme, dokunma, okşama, el sıkışma, sarılma ile bulaşmaz.

  • Yiyecek, su, çatal-bıçak, kaşık, bardak, tabak paylaşımı ile bulaşmaz.

  • Öksürme ve aksırma ile bulaşmaz.

  • Sinek, sivrisinek, böcek sokması, hayvan ısırması ile bulaşmaz.

  • Yüzme havuzu, genel tuvalet, duş, sauna paylaşımı ile bulaşmaz

  • Nefes, gözyaşı ve ter ile bulaşmaz.                                                                                                                                                                                                Halk Sağlığı Müdürlüğü 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.