Henüz Bebek Dostu Olmadınız Mı ?

AİLE HEKİMLİĞİ BİRİMLERİNİN “BEBEK DOSTU AİLE HEKİMİ” OLABİLMESİ İÇİN YAPILACAK ÇALIŞMALARIN AKIŞ ŞEMASI

Henüz Bebek Dostu Olmadınız Mı ?
04 Aralık 2014 Perşembe 22:38

 

Bebek Dostu Aile Hekimi Birimi olabilmek için 15 saat uzaktan eğitim ve 3 saat pratik uygulama eğitimi yapılacaktır. Eğitimler sonrasında Bebek Dostu Ekibimiz tarafından yapılan izleme değerlendirme sonucu Bebek Dostu Aile Hekimi  olunabilecektir.

İlk aşamada Aile Hekimlerine ve Aile Sağlığı Elemanlarına uzaktan eğitim DVD leri dağıtılacaktır. Aile Hekimliği Birimlerimizin (Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Elemanı) DVD leri izleyerek eğitimlerini tamamlamaları gerekmektedir.

Uzaktan eğitim DVD’lerinin dağıtımından itibaren 15 gün sonra Bebek Dostu Ekibimiz , anne sütü ve emzirme danışmanlığı hakkında pratik uygulamalı eğitim vermeye başlayacaktır. Pratik uygulama eğitiminde Aile Hekimlerinin davet ettiği ya da o an ASM ’de bulunan yeni doğum yapmış anneye Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Elemanının verdiği anne sütü ve emzirme danışmanlığı gözlemlenecektir.

Pratik eğitimde sözlü değerlendirme yapılacak, ön test ve son test de değerlendirilecektir.

Pratik uygulama ve izleme sonucunda bilgileri yeterli ve güncel olarak değerlendirilen Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Elemanlarının  nüfuslarındaki gebe ve emzikli annelere anne sütü ve emzirme ile ilgili eğitimlerini tamamlamaları için süre verilecektir.

Son aşamada Bebek Dostu Ekibimiz Aile Hekimliği Birimlerinde; Aile Hekimleri için, Aile Sağlığı Elemanı için ,en az 5 tane  Emziren Anne( 6 ayın altında bebeği olan)için ve en az 5 tane Hamile Kadın için olan (32 haftanın üstünde)anketleri doldurarak son değerlendirmeleri yapacaktır.

Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar Ve Kanser Şubesi tarafından yapılan Kurum Değerlendirmesi sonucu kriter olan 8 ana başlığın en az 6 tanesi Evet ise o Aile Hekimliği Birimi “Bebek Dostu” olabilecektir.NOT: Bebek Dostu Ünvanı  ASM olarak değil Aile Hekimliği Birimi olarak alınacaktır. Bebek Dostu Aile  Hekimliği Birimi olmak için hem Aile Hekimi hem Aile Sağlığı Elemanı Bebek Dostu olmalıdır.

 

 

 

İZLEME DEĞERLENDİRMEDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

1-Her Aile Sağlığı Birimi için “Başarılı Emzirmede 8 Adım” ve bu 8 adıma göre “Emzirme Politikası” nın görünür yerde asılı olması gerekir.

2-Anne Sütü ile ilgili afiş ve posterlerdeki mesajların anne sütü uygulamalarına uygun   olması gerekir.

3-Kurumun herhangi bir yerinde mama ile ilgili reklamların olmaması gerekir. ( Takvim, poster, saat vs.)

4-Emzirme odasının olması, emzik ve biberonun olmaması gerekir.

 

*Her türlü bilgi için Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şubemizi arayabilirsiniz.

 

 


AİLE SAĞLIĞI BİRİMLERİ İÇİN

BAŞARILI EMZİRMEDE 8 ADIM

EMZİRMEYE  DAİR  YAZILI BİR POLİTİKA HAZIRLANMALI VE BU DÜZENLİ ARALIKLARLA BİRİMDE GÖREVLİ OLAN TÜM SAĞLIK PERSONELİNİN VE MERKEZİ ZİYARET EDEN HALKIN  BİLGİSİNE SUNULMALIDIR.

 

2. AİLE SAĞLIĞI BİRİMİNDEKİ TÜM SAĞLIK PERSONELİ BU POLİTİKA DOĞRULTUSUNDA EĞİTİLMELİDİR.

                                                  

3. AİLE SAĞLIĞI BİRİMİNE BAŞVURAN BAŞVURAN VE EV GEZİLERİ SIRASINDA TESPİT EDİLEN GEBELER, EMZİRMENİN YARARLARI VE YÖNETİMİ KONUSUNDA BİLGİLENDİRİLMELİDİR.

 

4. ANNELERE NASIL EMZİRECEKLERİ VE BEBEKLERİNDEN AYRI KALDIKLARI ZAMANLARDA LAKTASYONU NASIL SÜRDÜRECEKLERİ GÖSTERİLMELİDİR

 

5. TIBBEN GEREKLİ GÖRÜLMEDİKÇE, YENİ DOĞAN BEBEKLERE İLK 6 AY ANNE SÜTÜNDEN BAŞKA YİYECEK VE İÇECEK VERİLMEMELİDİR.

 

6. BEBEĞİN HER İSTEDİĞİNDE EMZİRİLMESİ TEŞVİK EDİLMELİDİR.

 

7. EMZİRMENİN KORUNMASI, DESTEKLENMESİ VE YAYGINLAŞTIRILMASI İÇİN KURUMLAR ARASI İŞBİRLİĞİ YAPILMALIDIR.

 

8. KURUMDA ANNE SÜTÜ MUADİLİ ÜRÜNLERLE İLGİLİ GEREKLİ DÜZENLEMELER YAPILMALIDIR. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.