Hemşirelikte Yıldırma Artıyor

HEMŞİRELİKTE YILDIRMA ARTIYOR

Hemşirelikte Yıldırma Artıyor
03 Kasım 2014 Pazartesi 10:44

Hemşirelik mesleğin ‘yıldırma’ çok önemli bir sorun haline gelirken, bir çok hemşire bu sorunla baş edemediği için işinden ayrılmak istiyor.

Ezgi Bardakçı ve Neslihan Partlak Günüşen, Dokuz Eylül Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu Elektronik Dergisi’nde yayınlanan ‘Hemşirelerin çalışma ortamlarındaki önemli bir tehlike: Yıldırma’ isimli makalelerinde bu konuyu ele aldı.

Çarpıcı makalede şu bilgilere yer verildİ:

Yıldırma hemşirelik için önemli bir sorundur. İşyerinde yıldırma son yıllarda dikkat çeken bir konu haline gelmiştir. Yıldırmada hem bireysel hem de kurumsal özellikler önemli görünmektedir. Özellikle mağdurların ve saldırganların özelliklerini bilmek riskli grupları belirleme açısından önemlidir. Ayrıca yıldırmaya zemin hazırlayan kurumsal faktörlerin de planlamalarda göz önüne alınması gerekmektedir. Yıldırmanın sonuçları hem hemşireleri hem de kurumları olumsuz etkilemektedir. Yıldırmaya uğrayan bireyler hem fizyolojik hem psikolojik olarak olumsuz etkilenmektedirler. Ayrıca yıldırmanın yoğun olduğu kurumlarda çalışanlar işten ayrılmayı düşünmekte, motivasyonları düşmekte ve verimlilikleri azalmaktadır. Hemşirelerin yıldırmayla ilgili hakları konusunda bilgilendirilmeleri, hemşireleri bireysel ve kurumsal olarak güçlendirecek önlemlerin alınması gerekmektedir. Hemşirelerin kendilerini daha rahat ifade edebilecekleri çalışma ortamına ihtiyaçları bulunmaktadır.

HEMŞİRELER ELEŞTİRİ ALMAKTAN SAKINIYOR

Hemşireler yıldırma davranışları ile karşılaştıklarında çeşitli yöntemlerle baş etmeye çalışmaktadırlar.

Balıkesir’de örnekleminde hemşirelerin de bulunduğu 414 sağlık ve eğitim çalışanı ile yapılan bir araştırmada yıldırmaya maruz kalanların büyük çoğunluğunun baş etmek için ilgili kişiyle yüz yüze konuşarak çözmeye çalıştığı ve aynı zamanda daha planlı ve daha çok çalışarak eleştiri almaktan sakındığı ortaya çıkmıştır (Palaz ve ark., 2008). Üye’nin 2008 yılında İstanbul’da 762 hemşire ile yaptığı bir araştırmada yıldırmadan kurtulmak için %81.6’sının daha planlı ve daha çok çalıştığı, %79.4’ünün eleştiri almamak için işine daha çok özen gösterdiği, % 74.3’ünün uğradığı haksızlığı ilgili kişiyle yüz yüze konuşarak çözmeye çalıştığı saptanmıştır (Üye, 2008). Efe ve Ayaz’ın (2010) çalışmasında hemşirelerin yıldırma davranışları karşısında daha çok durumu arkadaşlarına anlatmayı ve hiçbir şey yapmamayı tercih ettikleri belirlenmiştir. Başka bir çalışmada yıldırmaya maruz kalan hemşirelerin %31.7’sinin bu durumla ilgili herhangi bir şikayette bulunmadığı belirlenmiştir (Çevik Akyıl, Tan, Sarıtaş ve Altuntaş, 2012). Yıldırım ve Yıldırım (2007) tarafından yapılan çalışmada yıldırmaya maruz kalan hemşirelerin daha dikkatli çalışarak yıldırmadan kaçınmaya çalıştıkları belirlenmiştir. Hemşirelerin bu davranışlarla baş etmede kullandıkları yollardan biri de ilgili kişi ile görüşerek problemi çözmeye çalışmaktır. Araştırma sonuçları hemşirelerin hem aktif hem de pasif yöntemlerle yıldırma davranışları ile baş etmeye çalıştıklarını göstermektedir. Yıldırmayı Önlemeye Yönelik Girişimler İşyerlerinde yıldırma ilk başladığında önlemesi kolaydır fakat ilerlediği zaman önüne geçilmesi zorlaşır. Artan işgücü kaybı, sağlık masrafları, personel değişimi ve stresli bir ortam gibi sorunlar kendini göstermeye başlar. Medyasaglik
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.