Hemşirelikte Yaratıcılık" Yarışmasının Ödülleri Sahiplerini Buldu

Hemşirelikte Yaratıcılık" Yarışmasının Ödülleri Sahiplerini Buldu

Hemşirelikte Yaratıcılık
30 Mart 2012 Cuma 14:10

Pek çok yeniliğin öncüsü olan Acıbadem Üniversitesi dünyada ve ülkemizde ilk defa hemşirelerin yaratıcılıklarını ortaya koyduğu özel bir yarışma düzenledi. Acıbadem Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü tarafından yaratıcı hemşire sayısını artırmak ve bu olası potansiyele ışık tutmak amacıyla düzenlenen 'Hemşirelikte Yaratıcılık' temalı proje yarışmasının ödülleri 22 Mart 2012 Perşembe günü sahiplerini buldu. Acıbadem Maslak Hastanesi Konferans Salonu'nda gerçekleşen ödül törenine çok sayıda öğretim görevlisi ve hemşire katıldı. 

Acıbadem Üniversitesi dünyada ve ülkemizde ilk defa hemşirelerin yaratıcılıklarını ortaya koyduğu özel bir yarışma düzenledi. Acıbadem Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü tarafından yaratıcı hemşire sayısını artırmak ve bu olası potansiyele ışık tutmak amacıyla düzenlenen 'Hemşirelikte Yaratıcılık' temalı proje yarışmasının ödül törenine çok sayıda hemşire katıldı. 


Ödül töreninin açılış konuşmasını projenin yaratıcısı Acıbadem Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fatma Eti Aslan yaptı. Aslan, konuşmasında, hemşirelikte yaratıcı düşünmenin önemini vurgularken, "Hemşireler tüm dünyada sağlık bakımını geliştiren ve bakım maliyetini düşüren yeni ve yaratıcı faaliyetler sürdürüyor. Kıt Kaynaklar, hemşireleri yaratıcı fikirleri ve uygulamaları ortaya çıkartmayı yöneltiyor. Hemşirelikte Yaratıcılık Proje Yarışması'nın ortaya çıkış amacı onların farklı fikirlerini ortaya çıkartmaları konusunda cesaretlendirmekti. Bu yarışmayla çok sayıda yaratıcı proje ile karşılaştık." diye konuştu. 


Ödül törenine katılan Acıbadem Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İrfan Güney ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeynep A. Güven de hemşirelerin yaratıcılıklarını ortaya koyduğu bu projenin sağlığa olan olumlu katkılarından bahsetti. 


Hemşirelikte Yaratıcılık Yarışması'na Türkiye'nin dört bir yanından toplam 113 projenin katıldı ve ödül alanlar bağımsız jüri üyeleri tarafından belirlendi. Yarışmada birinciliği "Portlet" projesiyle Acıbadem Adana Hastanesi'nden katılan hemşire Meltem Kaya ve Nursen Ülke kazandı.  Kemoterapi hastalarının hayatını kolaylaştıran özel bir atlet olan "Portlet" hastaların infüzör denilen aletten kurtulmalarını sağlıyor. Hastalara kemoterapinin ardından takılan infüzör sosyal hayatlarında onları zorluyor. Halbuki atlet görünümünde olan portlet özel ceplerine yerleştirilen ilacın hastaya verilebilmesi sayesinde günlük hayatın sekteye uğraması engelleniyor.  Kaya ve Ülke, birinci oldukları için çok mutlu olduklarını belirtirken, " Projemiz hayata geçtiğinde kanser hastaları kemoterapi dönemlerini çok daha kolay atlatacaklar. Portleti kullanabilmek için gerekli başvuruları yapmaya başladık. Umarız en kısa zamanda kullanmaya başlayacağız. Böyle önemli bir yarışmada bu ödüle layık görüldüğümüz için çok mutluyuz." diye konuştular. 


Yarışmada ikinciliği "Tıkanmayan İntraket" isimli projesiyle hemşire Nuğran Arslan, üçüncülüğü ise  " Akıllı Pijama" projesiyle hemşire Hürkan Cantutan ve Sema Kınataş kazandı. 


Dereceye giren ilk üç projenin sahiplerine farklı miktarlarda para ödülü verildi.  Yarışmaya katılanlar arasında seçilen 10 proje de teşvik ödülüne layık görüldü. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.