Hemşirelik Mezunlarına Danıştay’dan Sevindiren Karar

Sağlık meslek liselerinin hemşirelik bölümü mezunları için, tıbbi laboratuar programı üst öğrenim sayılacak.

Hemşirelik Mezunlarına Danıştay’dan Sevindiren Karar
03 Haziran 2016 Cuma 06:14

 ANKARA- Sağlık çalışanlarının meslek lisesinden mezun olduktan sonra, hem gelirlerini hem de eğitim düzeylerini artırmak amacıyla okudukları ön lisans programlarının bir kısmı YÖK tarafından üst öğrenim kabul edilmiyor. Danıştay İdari Dava Daireleri, Sağlık-Sen’in bu konuda açtığı davada önemli bir karara imza attı.

Sağlık-Sen, tıbbi laboratuar önlisans programını sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümünün üst öğrenimi saymayan Sağlık Bakanlığı işleminin ve bu işleme dayanak teşkil eden YÖK kararının iptali için dava açtı. Danıştay 8. Dairesi, yürütmeyi durdurma istemini reddetti. Sağlık-Sen üst mahkeme olan Danıştay İdari Dava Daireleri Kuruluna itiraz etti. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Sağlık-Sen’in itirazını haklı bularak, yürütmeyi durdurma kararı verdi. Kararda, sağlık meslek lisesi mezunlarının tıbbi laboratuarlık bölümüne sınavsız geçiş hakkı bulunduğuna dikkat çekilerek, dava konusu kararda bilimsel ve hukuki gerekçe bulunmadığı görüşüne yer verdi. Mahkeme kararı,  tıbbi laboratuar programından mezun olan çalışanların aylık gelirlerine 150-250 TL arası katkı sağlayacak.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, sağlık çalışanlarının mesleki standartlarını geliştirmek amacıyla eğitim süreçlerine yoğun ilgi gösterdiğini belirterek, başarılı şekilde eğitimlerini tamamlayan çalışanların özlük haklarının da sahip olduğu eğitim durumuna göre düzenlenmesi gerekir” dedi. Memiş, “Danıştay, sağlık meslek lisesi mezunlarına önlisans programlarına sınavsız geçiş hakkı veren YÖK’ün, bitirdikleri bölümü üst öğrenim sayması gerektiği yönünde karar vermiştir. YÖK, üst öğrenim konusunda kısıtlayıcı eğilim içinde olmamalıdır” şeklinde görüş belirtti.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.