Hemşirelik Mesleği Nasıl Yok Edilir...

HEMŞİRELİK MESLEĞİ NASIL YOK EDİLİR

Hemşirelik Mesleği Nasıl Yok Edilir...
07 Kasım 2012 Çarşamba 10:31

TÜRK HEMŞİRELER DERNEĞİ, YAPTIKLARI YAZILI AÇIKLAMADA MESLEKLERİNİN HİÇE SAYILDIĞINI, KAMU HASTANE BİRLİKLERİNDE LİYAKATIN YERİNE SENDİKALARIN ETKİLİ OLDUĞU HAKKINDA ZEHİRZEMBEREK BİR YAZI YAYINLADI. 

BİRİNCİ BÖLÜM: MESLEĞİN GELİŞİMİNE YÖNELİK UMUT-SEVİNÇ

1960’lı yıllardan bu yana değişmesini istediğimiz, 1992 yılından 2007 yılına kadar değişmesi için aralıksız mücadele verdiğimiz 1954 tarih 6283 sayılı Hemşirelik Kanunu, 2007 yılı nisan ayında AKP Hükümeti tarafından bazı hükümleri hariç  (Aile Hekimlerinin yanında çalışma; Sağlık Meslek liselerinin 5 yıl süre ile devamı ile ebelere hemşirelik yapma yetkisi veren geçici iki hüküm) istediğimiz doğrultuda değişmiştir.

Bu kanunu hayata geçirilir hale getiren yönetmeliklerin ilki 2010,  2010 yönetmeliğinde yeni düzenlemeler yapan ikincisi ise 2011 yılında yayımlanmıştır.
Bu düzenlemelerle, mesleğimiz, YÖK bünyesinde lise üzerine 4 yıl süreli lisans eğitimi ile elde edilebilen bir meslek haline gelmiştir. Meslekte uzmanlık tanınmıştır. Yönetmeliklerle kimlerin hangi görevlere hangi ölçütlerle gelebileceğine açıklık getirilmiştir.

İKİNCİ BÖLÜM:  MESLEĞİN GELİŞİMİNE YÖNELİK UMUT VE SEVİNCİN YARA ALMAYA BAŞLAMASI.

2011 KHK 663: Baş hemşirelik makamı yok edilmiştir. Meslek liseleri hemşirelik bölümlerine öğrenci alımı ve ebelerin hemşirelik alanında çalışma yetkilerinin genişletilerek devamı hükme bağlanmıştır. 2011-2012
MEB ‘na bağlı Meslek lisesi sayısı 339’a çıkartılmıştır. Sayısını bilemediğimiz hemşirelikte özel sağlık meslek lisesi, KPSS de başarı, üniversiteye girme ve iş bulma garantisi ile çoğu yıllık 7 bin TL karşılığı açılmıştır. MEB ve özel okullarda hemşire olarak yetiştirilmesi planlanan çocuk yaştaki insanlar, nitelik yönünden de kabul edilemez koşullarda ki bir eğitimden geçmektedirler. Böylece meslek çok tehlikeli bir darbe almıştır.
Meslek lisesi mezunu meslektaşlarımızın mesleklerinde bir üst eğitim yapmaya yönelik haklı ihtiyaçları/ istekleri, bu eğitimin nitelikli bir eğitim olması için verdiğimiz tüm çabalar boşa çıkartılarak,  paralı uzaktan eğitimle karşılanmış. Kişiler diploma, bunu yapan üniversiteler çok para kazanmıştır.
Bu alanın kar getiren bir alan olduğu fark edilince, aynı eğitim düzeni devam etmeye başlamış, yetmediği gibi giriş koşulları daha da kolaylaştırılarak, uzaktan, tezsiz ve paralı Yüksek Lisans Programı birden fazla üniversitede açılmıştır.
Şimdi, Sağlık meslek liselerinde okuyan binlerce öğrenci de mezun olduklarında bu yollardan geçeceklerdir.
Öte yandan, lise ya da dengi mezunu olup, zorlu üniversite sınavlarından sonra 4 yıl süreli lisans eğitiminden geçerek hemşire olan, olmak üzere olan ve mesleğinde yüksek lisansını, üniversitelere devam ederek ve tez yaparak uzmanlaşan ve halen bu yolda olan meslektaşlarımız da vardır. Bunlar tam bir yıkım, kahır içindedirler. Biz bu çileyi neden çektik/ çekiyoruz diye haykırmaktadırlar.” Kapansın okullarımız “ demektedirler. Durumu fark eden öğrenciler de isyan halindedir.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM:  UMUTLARIN YOK OLUŞU

05 Kasım 2012 günü Kamu Hastane Birlikleri Bakım Hizmetleri müdürlüklerine,  çoğunlukla Sağlık Sen üyesi olan, bu sendika için kendisi ya da bir yakını çalışmış olan meslektaşlarımızın atanmış olması, hemen hiç birisinin üniversitelerin lise sonrası 4 yıl süreli hemşirelik programı mezunlarından olmaması, kurumda hem tanımlanan nitelikte lisans mezunu ve hem de tezli yüksek lisansı olan meslektaşlarımızın değerlendirilmemiş olması.  Liyakatın bile bile hiçe sayılması. Meslektaşlar arasında birbirine güvensizlik, öfke. Bize ulaşan haberler böyle. Karışıklık, umutsuzluk, küskünlük …

SON BÖLÜM: KANUNLARIN, YÖNETMELİKLERİN, ALIN TERİNİN GEÇERLİ OLMADIĞI YERDE NE UMUT OLUR, NE DE GERÇEK BAŞARI.

HER ŞEYE RAĞMEN MESLEĞİMİZE VE ALIN TERİNE SAHİP ÇIKMAKTAN VAZ GEÇMEYECEĞİZ.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.