HEMŞİRELİK ALANINDAKİ ARAŞTIRMALAR ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR ..!!

TÜRKİYE’de hemşirelik alanında yapılan araştırmaların yüzde 40’ının uluslararası düzeyde, yüzde 60’ının da ulusal düzeyde gerçekleştirdiği belirtildi..

HEMŞİRELİK ALANINDAKİ ARAŞTIRMALAR ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR  ..!!
08 Temmuz 2015 Çarşamba 15:35

Birinci Ulusal Halk Sağlığı Kongresi, Halk Sağlığı Hemşireliğinde İyi Uygulamalar paneli Ege Üniversitesi 20 Mayıs Amfisinde gerçekleşti. Saat 14.30’da başlayan panelde ‘’Ülkemizde halk sağlığı hemşireliği alanında üretilen bilimsel bilginin değerlendirilmesi’’ ve ‘’Kanıttan eyleme: Dünyada halk sağlığı hemşireliği uzmanlık alanlarından ülke örnekleri’’ konuları yer aldı.

Oturum başkanlıklarını Hemşirelik Fakültesi Halk Sağlığı Hemşireliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süheyla Özsoy ve Gazi Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Öğretim üyesi Doç. Dr. Yeter Kitiş yaptı. 

TOPLUMU VE AİLEYİ DÜZELTMEDEN,KİŞİYİ DÜZELTMEK MÜMKÜN DEĞİL..

İlk konuşmayı gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Halk Sağlığı Hemşireliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selma Öncel, Hemşirelik üzerine yapılan tezler, tezlerdeki konu alanları, örneklemleri ve kullanılan modellemeler hakkında bilgi verdi. Türkiye’de yapılan bu araştırmaların %40’ının uluslararası düzeyde, %60’ının da ulusal düzeyde gerçekleştirdiğini belirten Doç. Dr. Öncel, son 20 yılda hemşirelik alanının küçücük bir fidanken ağaca dönüştüğünü söyledi. Toplumu ve aileyi düzeltmeden, kişiyi düzeltmenin mümkün olmayacağını vurguladı.

İkinci konuşmacı Celal Bayar Üniversitesi  Hemşirelik Bölümü Halk Sağlığı Hemşireliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Dilek Özmen, kaliteli hemşirelik hizmeti için kanıt ve uygulamanın önemini anlattı. 2006’dan sonra hemşirelik hizmetinin kalitesinin hızla yükseldiğini bambu ağacı örneğiyle açıklayan Doç. Dr.Dilek Özmen,bambu ağacının  uzun süreli çalışmaların sonucunda birden  27 metre uzadıklarını söyledi. Kanıta dayalı uygulama araştırmalarından örnekler veren Doç. Dr. Özmen, araştırma ve uygulama arasındaki uçurumu daraltmak için daha güçlü kanıtlar bulmalıyız dedi..

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.