Hemşirelerin Yüzde 69’u Şiddet Mağduru

Türk Sağlık Sen tarafından hemşirelerin çalışma hayatlarındaki sorunları belirlemek amacıyla bin anket gerçekleştirildi. 407 hemşire ile yapılan anket sonucuna göre hemşirelerin yüzde 69’u mesleğini icra ederken şiddete uğramış.

Hemşirelerin Yüzde 69’u Şiddet Mağduru
11 Mayıs 2012 Cuma 11:07


Hemşirelerin Yüzde 10’u Sayısını Hatırlayamayacağı Kadar Şiddete Uğramış
Anket sonuçlarında hemşirelerin şiddete uğrama sıklığı ile ilgili durumlara da yer verildi. Sonuçlara göre Hemşirelerin yüzde 10’u bir kez, yüzde 31’i birkaç defa, yüzde 11’i birçok kez mesleğini icra ederken şiddete maruz kalmış. Sayısını hatırlamadığı kadar şiddete uğrayan hemşirelerin oranı ise yüzde 9.  Yüzde 31’i ise şiddete maruz kalmamış.


Hemşireler Amirleri İle Sorun Yaşamaktan Endişe Duyuyorlar
Ankette Mesleğinizi icra ederken duyduğunuz en büyük endişe nedir ? sorusuna hemşirelerin yüzde 33’ü amirlerle sorun yaşamak cevabını verdi.  Hemşirelerin yüzde 23’ü baskı, dayatma, sürgün ve soruşturmaya maruz kalmaktan, yüzde 22’si çocuklarına iyi bir gelecek hazırlayamamaktan, yüzde 15’i ise ekonomik olarak geçinememekten dolayı endişe  duyuyor. Yüzde 6’sı işini kaybetmekten yüzde 2’si ailesine vakit ayıramamaktan endişeli


Hemşireler Amirlerin Ayrım Yaptığını Düşünüyor
Türk Sağlık-Sen tarafından gerçekleştirilen ankette hemşirelere amirleri hakkındaki düşünceleri de soruldu. Sonuçlara göre hemşirelerin yüzde 29’u i amirlerin çalışanlar arasında ayrım yaptığını düşünüyor. Amirleri adaletli bulan hemşirelerin oranı ise sadece yüzde 5, hemşirelerin yüzde 24’ü amirlerin psikolojik baskı uyguladığını, yüzde 19’u keyfiyete göre yönetim gösterdiklerini düşünüyor. Yüzde 23’ü ise amirleri hoşgörülü olarak nitelendiriyor.


Hemşirelere Göre Çalışma Şartları Geriliyor.
Ankette hemşirelere son beş yıl içerisinde çalışma şartlarındaki değişimde soruldu. Sonuçlara göre hemşirelerin yüzde 67.4’ü son 5 yılda çalışma şartlarının gerilediğini düşünüyor. Yüzde 21.6’sı çalışma şartlarının değişmediğini yüzde 11’ise çalışma şartlarının iyileştiğini düşünüyor.


Önder Kahveci: Hemşirelerimizin Sorunları Çözülsün
Anket sonuçları ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci “ Türkiye’de yaklaşık 110 bin hemşire görev yapıyor. Bir hemşireye 680 kişi düşmektedir. Türkiye’de hemşire eksikliği daha fazla istihdamla giderilmelidir.  Hükümetin istihdamdan da öncelikli işi hemşirelerimizin çalışma hayatlarındaki sorunlarının çözümünü sağlamaktır.  Anket sonuçlarına göre hemşirelerimiz önemli bir oranda şiddete maruz kalmışlardır. Amirlerle ilgili düşüncelerine baktığımızda da bir şiddet türü olan mobbingede maruz kaldıklarını görüyoruz.  Çalışma şartlarının gerilediğini düşünüyorlar. Artık hemşirelerimizin de sabrı taşmaktadır. Sorunlarının çözümü için harekete geçilmesini, hak ettikleri mali ve sosyal hakların, çalışma hayatlarını kolaylaştıracak imkânların kendilerine sunulmasını talep ediyoruz, tüm olumsuzluklara rağmen büyük bir özveri ile çalışan, şifa dağıtan tüm hemşirelerin Hemşireler Haftası'nı kutluyorum” dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.