Hemşirelerde Hekimler Gibi Uzmanlaşmak İstiyor

Hemşirelerin yüzde 80’i işyerinde mesleği dışında bir görev verilmesini istemiyor. Her 4 hemşireden üçü hekimler gibi mesleklerinde uzmanlaşma isteklerini ortaya koyuyor.

Hemşirelerde Hekimler Gibi Uzmanlaşmak İstiyor
21 Kasım 2015 Cumartesi 07:40

Sağlık-Sen’in 12 bölgede 869 hemşire ile gerçekleştirdiği araştırma; hemşirelerin çalışma koşulları ile ilgili çarpıcı sonuçlar içeriyor.

 

 

ÇÖZÜLMESİNİ İSTEDİKLERİ EN ÖNEMLİ SORUNLAR

Her dört hemşireden biri, döner sermaye adaletsizliği sorununun çözülmesini istiyor. Hemşirelerin yüzde 67’si hekimler ile aralarındaki döner sermaye uçurumundan rahatsız.

 

Yüzde 21’i sözleşmeli personel uygulamalarını yüzde 18’i mesleki görev tanımlarının net olmamasını çözülmesi gereken öncelikli sorun olarak ifade etmektedirler.

 

Yüzde 63’ü çalıştıkları kurumlardaücret dengesizliği olduğunu düşünüyor.

 

 

ŞİDDET VE MOBBİNG’E EN ÇOK HEMŞİRELER UĞRUYOR

Katılımcıların yüzde 68.1’i zaman zaman sözlü ve fiziksel şiddete maruz kaldıklarını belirtiyor. Yüzde 57’si şiddetin kaynağı olarak hasta yakınlarını, yüzde 19’u yönetsel sorunları, yüzde 52’si medyanın haber dilini gösteriyor.

Her 10 hemşireden 9’u mesleğin en önemli riskinin enfeksiyona yakalanmak olduğunu belirtiyor. Her 4 hemşireden biri çalıştıkları kurumların enfeksiyondan korunma konusunda yeterli olmadığını düşünüyor.

 

MESLEKİ BEKLENTİLERİ

Araştırmaya katılan hemşirelerin yüzde 41’inin işyerinde geleceğe dönük beklentileri olumsuz. Hemşirelerin yüzde 42’si çalıştığı kurumun mesleğinde ilerleme konusunda fırsat tanınmadığından yakınıyor. Yüzde 54’üterfi politikalarında kendilerine adil davranılmadığını düşünüyor.

 

ERKEK HEMŞİRE TALEBİ

Yüzde 42.5’i çalıştığı kurumdapersonel yetersizliği olduğuna inanıyor. Yüzde 54’ü erkek hemşireliğin yaygın olmasının fiziksel anlamda iş yüklerini hafifleteceğini düşünüyor.  Ancak, Sağlık-Sen’in erkek çalışanların hemşireler ile ilgili kanaatlerini de ölçtüğü araştırmasında, erkeklerin yarısından fazlası hemşirelik mesleğinin kadınla özdeşleşen bir meslek olduğunu belirterek erkek hemşire fikrine karşı çıkıyor.

 

 

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş:

“Döner Sermaye adaletsizliği giderilmeli”

Hemşireler Haftası nedeniyle açıklamada bulunan Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, hemşirelerin yaşanan döner sermaye adaletsizliğinden rahatsız olduğunu vurgulayarak, hekim-hekim dışı personel arasındaki uçurum adil bir seviyeye çekilmelidir. Hemşireler performans değerlendirmelerinde haklı olarak kendi emeklerinin dikkate alınmasını istemektedirler. Performansa dayalı ek ödeme sistemi mutlaka adil bir yapıya kavuşturulmalıdır” şeklinde konuştu.

 

Hemşirelere Uzmanlaşma İmkanı Tanınmalı

Hemşirelere de hekimlikte olduğu gibi branşlaşma ve uzmanlaşma imkanları tanınması gerektiğini söyleyen Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, bu konuda eğitim olanaklarının artırılması gerektiğinin altını çizdi. Memiş, hemşirelerin yardımcı sağlık personeli şeklinde tanımlanmasını haksızlık olarak değerlendirerek, “Hemşirelik de hekimlik gibi bilimsel disipline sahiptir. Hemşireler yardımcı sağlık personeli tanımlamasıyla görevleri dışında işlerde çalıştırılmamalı, kendi mesleğinde uzmanlaşma imkanları sağlanmalıdır” dedi.

Memiş, hemşirelerin sağlık sistemi içinde yönetim kademelerinde daha fazla yer alabilmelerinin sağlanması gerektiğini de söyledi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.