'hemşireler Ucuz İş Gücü Haline Getiriliyor'...

'Hemşireler ucuz iş gücü haline getiriliyor'

'hemşireler Ucuz İş Gücü Haline Getiriliyor'...
17 Temmuz 2012 Salı 15:53

3 Temmuz’da meclisten geçirilen Torba Yasa’da yer alan düzenleme ile hemşireler son darbesini aldı. Yasayı soL’a değerlendiren Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Genel Başkanı Çetin Erdolu, hemşirelerin ucuz iş gücü haline getirilmek istendiğini söyledi.

Torba Yasa ile meclisten geçirilen düzenleme ile birlikte artık ebeler 3 yıl çalışmanın ardından hemşireliğe geçecekken, oluşturulacak Sağlık Meslek Liseleri ile hemşire ve ebeler iyiden iyiye ucuz iş gücü haline getirilecek. 3 Temmuz’da meclisten geçirilen Torba Yasayı SES Genel Başkanı Çetin Erdolu soL’a değerlendirdi.

AKP ve CHP’den hemşirelere darbe
Aile Hekimliği uygulamasıyla ilk darbeyi alan, daha sonra yabancı hemşire yasası ile birlikte iyiden iyiye hedef haline getirilen hemşirelik mesleği, son olarak 3 Temmuz gecesi meclisten geçirilen torba yasa ile birlikte Hükümetten son darbesini CHP’nin de desteği ile almış oldu.

Yasayı soL’a değerlendiren Çetin Erdolu, en az 3 yıl hastanelerde çalışan ebelerin hemşire olabilmesine dönük düzenlemenin daha önce geçici olarak çıkarıldığını şimdi ise kalıcın olarak hayata geçirildiğini hatırlattı.

“Ebe kadrosu açılmıyor”
Buradaki sorunun planlamadan kaynaklandığını belirten Erdolu, “Ebeler fiili olarak hemşirelik yapmalarına karşın ebe kadrosunda bulunuyorlar. Burada temel sıkıntı ebelerin mezun olmalarına rağmen kadro açımlamadığı için işsiz kalmasında” diye konuştu.

“Hemşireler ucuz iş gücüne dönüştürülmek isteniyor”
Hemşirelik kanununun birinci maddesinde, hemşire olabilmek için lisans eğitimine sahip olmanın gerekliliğinin belirtilmesine rağmen yeni yasayla birlikte oluşturulacak sağlık meslek lisesi mezunların hemşire olabilecek olmasına da tepki gösteren Erdolu, yapılmak istenenin hemşireleri iyiden iyiye ucuz iş gücüne dönüştürmek olduğunu söyledi.

“Sağlığın niteliği düşürülüyor”
Burada ortaya çıkacak önemli sıkıntılardan birinin sağlığın niteliğinin düşmesi olacağına dikkat çeken Erdolu, “4 yıllık lisans mezunları hemşirelerin mesleklerine dair bilimsel gelişkinliğinin sürdürülmesi ve arttırılması yerine, ucuz iş gücü yaratmak için niteliksiz bir sağlık sistemi yaratılıyor. Sağlık Meslek Liseleri’nin açılmasındaki temel amaç budur” dedi.

“Ortak bir mücadele başlatacağız”
AKP’nin sağlıkta dönüşüm adını verdiği sürecin temel amaçlarından birinin sağlıkta sermayeye daha fazla kar sunmak olduğunun altını çizen Erdolu, “Sağlık Meslek Liselerinin oluşturulması da, yabancı hemşire alınımına dönük adımda da bundan bağımsız düşünülemez. Yaşanan tüm bu saldırılara karşı tüm sağlık meslek örgütleri yakın zamanda ortak bir mücadele hattını açıklayacak” diye konuştu.

(soL – Haber Merkezi) 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.