Hemşireler Mobbing Ve Şiddet Mağduru

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci ve Genel Başkan Yardımcıları Hemşireler Haftası dolayısıyla sendikamız tarafından yapılan anket sonuçlarını açıklamak için akşam yemeğinde ajansların, gazetelerin ve televizyonların sağlık muhabirleri ile bir araya geldiler.

Hemşireler Mobbing Ve Şiddet Mağduru
13 Mayıs 2014 Salı 16:14

Yemekte Genel Başkan Önder Kahveci tarafından " Hemşirelerin Çalışma Şartları Araştırması" sonuçları sağlık muhabirleri ile paylaşıldı. Kahveci ayrıca sağlıkta istihdam ve sağlık çalışanlarının sorunları ile ilgili görüşlerini aktardı.

Kahveci,  Türk Sağlık-Sen tarafından gerçekleştirilen ankete toplam 2 bin 443 hemşirenin katıldığını belirterek hemşirelerin yüzde 36.8'inin çalışma hayatındaki en büyük endişe olarak amir baskısını gördüklerini kaydetti. yüzde 22,64'ü iş güvencesinin ortadan kalkması olarak ifade ettiğini belirtti.

Şiddet ve Mobbing
Anket sonuçlarına göre son bir yılda hemşirelerin yüzde 66.68'inin mobbinge, yüzde 62.3'nün işe sözlü veya fiziksel şiddete maruz kaldığının ortaya çıktığını kaydetti.

Hemşirelerin bir yıl içerisinde sayısını hatırlamadığı kadar mobbinge maruz kalanların oranının yüzde 36, sayısını hatırlamadığı kadar şiddete maruz kalanların oranının ise yüzde 22 olduğunu belirtti.

Ücretler
Ankette hemşirelerin ekonomik durumları ile de çarpıcı sonuçların ortaya çıktığını kaydeden Kahveci "Hemşirelerimize maaş ve diğer ödemelerin yeterli olduğuna inanıyor musunuz diye sorduğumuz zaman hemşirelerimiz yüzde 75,81'i yeterli değil cevabını vermiştir. Sabit ek ödeme dışında ne kadar performans ücreti alıyorsunuz diye sorduğumuz zaman, ise yüzde 38,6'sı 0-100 TL, yüzde 14,16'sı 101-200 TL aldığını belirtmiştir." Şeklinde konuştu

Çalışma Koşullarının Zorluğu
Kahveci " Ankette katılımcılara çalışma koşullarınızı zorlaştıran unsurlar nelerdir diye yöneltilen soruya hemşirelerin yüzde 41,55'i personel eksikliği, yüzde 23,95'i ücretlerin yetersiz olması olarak ifade etmiştir.

Yüzde 34'ü 60 saatin üzerinde nöbet tutmaktadır.%28.28' de nöbet tutmadıklarını ifade etmektedir. Aylık 60 saat'in üzerinde nöbet tutanların oranı %34 iken, %28,28'in hiç nöbet tutmaması, en azından nöbetlerin planlamasında ve nöbetten mütevellit iş yükü dağılımında gerekli ve adil bir personel planlaması yapılmadığının göstergesidir.

Yüzde 55,34'ü kurum yöneticilerin sorunlarla hiç ilgilenilmediğini belirtmiştir.

Meslekten memnuniyetsizlik oranı yüzde 59'dur.

Yüzde 65,74'ü az vakit ayırabildiğini, yüzde 17,89'u da hiç vakit ayıramadığını belirtmiştir.

Yüzde 81,46'sına göre ise kurumlarında kreş hizmeti olmadığını ifade etmiştir" dedi.

Hemşire Kız Kardeş Demektir

Önder Kahveci anket sonuçlarının hemşirelerinin sorunlarını net bir biçimde olduğunu ortaya koyduğunu belirterek hemşirelerin sorunlarının acil çözülmesi gerektiğini kaydetti. Kahveci "Hemşire kız kardeş demektir. Yetkililer kız kardeşlerine neyi layık görüyorlarsa hemşirelere de onu layık görmeli" dedi.

Önder Kahveci ayrıca sağlık personeli istihdamın yetersizliğinin de ciddi bir sorun olduğunu ifade ederek yabancı doktor gibi bazı düzenlemelerin bu sorunu gidermediğini belirterek " Biz yabancı doktorunda sorun çözemeyeceğini ifade etmiştik. Bize göre çözüm kendi insan kaynağımızın planlı ve programlı şekilde bir istihdam politikası ortaya koyabilmekten geçmektedir.

Genel Başkan KAHVECİ sözlerini şu cümlelerle tamamladı:" Yukarıda saydığımız olumsuzlukların çözüme kavuştuğu nice 12 Mayıs tarihinde bir bayram sevinci ile kutladığı nice hemşireler günlerde buluşmak üzere, tüm hemşirelerimizin hemşireler gününü kutluyorum 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.