Hemşireler Devlete Geçti, Üniversite Hastanesinde Hizmet Aksıyor

Hemşireler devlete geçti, üniversite hastanesinde hizmet aksıyor

Hemşireler Devlete Geçti, Üniversite Hastanesinde Hizmet Aksıyor
18 Mayıs 2016 Çarşamba 02:56

 Bölge hastanesi konumundaki bin yatak kapasiteli Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde hemşire sıkıntısı yaşanıyor. Öğretim görevlisi, doktor, asistan ve memur kadrolarında sorun yaşanmayan hastanede, en az 500 hemşirenin verebileceği sağlık hizmetini 380 hemşire karşılamaya çalışıyor.
Özlük hakları daha iyi olduğu için devlet hastanelerine geçen hemşireler ve Sağlık Bakanlığı’nın hemşire dağıtım sisteminden kaynaklanan nedenlerden dolayı Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ndeki hemşire sorunu giderilemiyor.
Üniversite hastanesinden Sağlık Bakanlığı’na ait başka hastanelere geçiş yapmak isteyen bazı hemşireler, Kamu Personeli Seçme Sınavı(KPSS)’na giriyor. Sınavda başarılı olan hemşireler ise soluğu başka hastanelerde alıyor. Bu duruma eski hastane Başhekimi Gökhan Köylüoğlu, bir çıkış yolu bulamayınca zorunlu küçülme kararı almış ve göğüs cerrahisi servisinin kalp damar cerrahisi bünyesine, çocuk cerrahisinin de pediatri servisine dâhil edilmesini gündeme getirmişti. Ancak Sağlık İl Müdürlüğü, üniversite hastanesinin kapasite küçültme gibi bir tasarrufunun olamayacağını hizmetlerin var olan personelle yürütülmesi gerektiğini kaydetti.
Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin yeni Başhekimi Suphi Müderris de gündemlerinde kapasite küçültme gibi bir durumun olmadığını belirtti. Hastanede, öğretim görevlisi, asistan ve memur kadrolarında her hangi bir sıkıntı yaşamadıklarını belirten Müderris, hemşire sayısında sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi.
Bin yatak kapasiteli hastanenin bölge hastanesi statüsünde olduğunu vurgulayan Müderris, “Bu hastanede en az, 500 hemşirenin görev yapması gerekiyor. Ancak hali hazırda bizim toplam hemşire sayımız 380 kişi. Bu sayı en az olması gerekenin de altında olunca hemşire arkadaşlarımızın iş yükü artıyor.” diye konuştu.
Sağlık Bakanlığı’nı, hemşire dağıtım sistemi ve tıp fakültelerindeki hemşirelerin özlük haklarını yeniden gözden geçirmeye davet eden Müderris, “Hemşirelerimiz özverili bir şekilde çalışıyor ancak bu sorunun kesinlikle çözülmesi gerekiyor. Sağlık Bakanlığı’nın, hemşire dağıtım sistemini gözden geçirmesini ve bütün tıp fakültelerindeki hemşire kadrosunda yaşanan sıkıntıyı çözmesini bekliyoruz.” şeklinde konuştu.
Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Müderris, eskiden olduğu gibi halka tepeden bakma diye bir şeyin söz konusu olmadığını söyledi.
Bu nedenle halkın artık üniversite hastanesine daha fazla ilgi göstermeye başladığını belirten Müderris, “Biz Sivas’ı seviyoruz onlar da bizleri sevsinler.” dedi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.