Hemşireler Derneği Sınıfta Kaldı!..

Türk Hemşireler Derneği Gaziantep Şube Başkanı Rabia Sohbet'in açıklamaları hemşireler başta olmak üzere sağlık çalışanlarında adeta soğuk duş etkisi yarattı. Hemşireler için "Ahlaki ve vicdani donanımları yetersiz" diyen Gaziantep Sağlık Müdürü'ne tepki göstermesi beklenen Hemşireler Derneği'nin tam tersine tepki gösterenlere tepki göstermesi büyük tepki çekti.

Hemşireler Derneği Sınıfta Kaldı!..
17 Mayıs 2014 Cumartesi 18:44

Gaziantep Sağlık Müdürü Metin Karakök'ün konuşmaları yazılı ve görüntülü olarak kelimesi kelimesine yazılı, görsel ve internet basınında yayınlandı. Türkiye'nin sağlık hizmet kolundaki üç büyük sendikası Sağlık-Sen, Türk Sağlık-Sen ve SES'in genel merkezleri ve temsilcileri de Sağlık Müdürünün konuşmalarına sert tepki gösterdi, istifasını istedi. Hatta Türkiye'nin çeşitli illerinden sağlık çalışanları, bireysel başvuru hakkını kullanarak Sağlık Müdürü'nün cezalandırılması için suç duyurusunda bulundu. 

Durum böyle iken THD Şube Başkanı Rabia Sohbet'in Sağlık Müdürünü savunması tam bir şok etkisi yarattı. Sayın Sohbet'e göre, Sağlık-Sen, Türk Sağlık-Sen, SES ve onlarca basın yayın organı Sağlık Müdürü Metin Karakök'ün konuşmalarını yanlış anladı. Bir tek Türk Hemşireler Derneği Gaziantep Şube başkanı doğru anlamış. Çünkü bugüne kadar Sağlık Müdürünün Hemşireler Gününde yaptığı konuşmaları dinleyen ya da basından okuyan herkesin ortak sözü, "Bir sağlık müdürü nasıl böyle konuşur? Hemşireler gününde hemşirelere nasıl hakaret eder?" oldu. 

Tepkileri değerlendiren sağlık çalışanları, hemşirelerin en büyük meslek örgütü ve saygın bir kuruluş olan Türk Hemşireler Derneği'nin Gaziantep Şubesi'nin mesleğin onuruna yönelik böyle bir saldırı karşısında aldığı tavırla sınıfta kaldığını ifade ettiler.

 

İŞTE TÜRK HEMŞİRELER DERNEĞİ GAZİANTEP ŞUBESİNİN BASIN AÇIKLAMASI

5-12 Mayıs Ebe ve Hemşireler Haftası münasebetiyle İl Sağlık Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlediğimiz programda İl Sağlık Müdürümüzün konuşmaları içerisinde geçen ebe ve hemşirelerimizin mesleğinin önemine ilişkin konuşma metninin içerisinden alınarak sanki bütün konuşmayı kapsıyormuş algısı yapılarak medyada servis edilen ifadeler bizlerde üzüntü ve menfi olarak karşılanmaktadır. Çünkü İl Müdürümüzün konuşmasının bütününde yaratılmaya çalışılan algı ifadesi kesinlikle yoktur. İl Sağlık Müdürümüzün göreve geldiği günden bu yana hemşire ve ebe meslek çalışanlarına yaklaşımı ve verdiği değer tarafımızca bilinmektedir. Oluşan bu yanlış algı yönetiminden törende bulunan ve konuşmanın tamamını dinleyen bizlerde üzüntü duymaktayız.

RABİA SOHBET

TÜRK HEMŞİRELER DERNEĞİ GAZİANTEP ŞUBE BAŞKANI
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.