HEMŞİRELER ''KADRO DUASI'NA'' ÇIKTI ..!

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi'nde (DEÜ) çalışan hemşireler, 'kadro duasına çıktı' 2 saatlik iş bırakma eylemi gerçekleştirdi...

HEMŞİRELER ''KADRO DUASI'NA'' ÇIKTI ..!
14 Temmuz 2015 Salı 13:02

Kadro yetersizliği, döner sermaye kesintileri ve yoğun çalışma koşullarını protesto eden Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi hemşireleri, 2 saatlik iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Hemşireler hastane bahçesinde ellerini havaya kaldırıp dua ederek Sağlık ve Maliye Bakanlığı’ndan kadro talebinde bulundu.

Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi (DEÜ) sağlık çalışanları, personel yetersizliği, çalışma koşulları ve ek ödemelerdeki kesintileri protesto etmek amacıyla iki saatlik iş bırakma eylemi gerçekmleştirdi. Saat 10.30’da hastane bahçesinde toplanan hemşireler, hastane yönetimi ve Sağlık Bakanlığı’nı uyardı. Türk Sağlık-Sen Üniversiteler Şubesi, SES, ve Türk Hemşireler Derneği’nin ortak olarak yaptığı açıklamada döner sermayede yapılan kesintilere ve hemşire sıkıntılarına değinildi.

“SESİMİZE KULAN VERİN”

Türk Sağlık-Sen Üniversiteler Şube Başkanı Yasemin Zengin, hastenedeki çalışma koşullarının ağırlığından doğan sıkıntıları dile getirerek, hemşirelerin farklı kurumlara kaçtığını söyledi. Hastanede 103 yatağın kapatıldığını söyleyerek, bu durumun kurum için maddi kayba neden olduğunu ve aynı zamanda vatandaşın sağlık hizmeti almasının engellendiğini anlatan Şb. Bşk. Yasemin Zengin, “Ameliyathane ve birçok birimde tüm çalışanlar artık insan dışı bir çalışma ortamına maruz bırakılmaktan, tükenmişliğin son noktasına gelmiştir. Hemşire sayısı göz ardı edilerek ameliyatlar yapılmakta, hasta yatırılmakta ve hizmet beklenmektedir. İzin kullanamayan, artı mesaide çalıştırılan, hemşire eksikliği nedeni ile sürekli farklı birimlere çekilen, iş yükü azaltılmasına yeterli düzeyde gitmeyen kurum sayesinde tüm hemşirelerimiz, sağlık sorunları ile boğuşmak zorunda kalmış ve seslerine kulak veren muhatap da bulamamışlardır” diye konuştu.

YASEMİN ZENGİN:”TAVİZ VERMEYECEĞİZ”

Ameliyathane hemşirelerinin talepleri ile ilgili hastane yönetiminden olumlu açıklama aldıklarını dile getiren Zengin, “Bugünden itibaren eksik kadro nedeni ile hizmet veremez konuma gelen ameliyathane çalışanları için, Ortopedi ve Genel Cerrahiden 2 salon kapatılacak ve ek salon talebinde bulunulmayacak. Ameliyathane çalışanları adına yapılan bu olumlu açıklama sorunlara çare olmaz ise, hemşirelerimizin sorunları giderilmez ise iş bırakma kararımız ileriki günlerde devam edecek ve sorun çözülene kadarda eylem ve etkinliklerimizden taviz verilmeyecektir” dedi.

SES İşyeri Temsilcisi Günsevi Uğur ise,“Bugün ameliyathanelerde 2’nci vakalar alınmadı, gündüz hastanesi ise çalışmadı. Bayram sonrasında ssorunların çözüğmü için somut adımlar atılmadığı takdirde 22 Temmuz’da daha uzun süreli ve kitlesel iş bırakma eylemi yapacağız” şeklinde konuştu.

HEMŞİRELER ‘DUA’YA ÇIKTI...

Sağlık Bakanlığı, Maliye Bakanı, Başbakan ve Cumhurbaşkanı’ndan kadro talep ettiklerini ancak taleplerine geri dönüş alamdıklarını dile getiren Türk Sağlık-Sen Başkanı Yasemin Zengin, “Taleplerimize cevap gelmedi. Kimden kadro isteyeceğiz? Bize de tek bir yol kaldı” diyerek, hemşireleri, hemşire duasına çağırdı. Hemşireler yüzlerine taktıkları kan ağlayan hemşire maskelerini takarak hemşire duasına çıktı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.