Hemşire Yüksek Lisans Yaparsa Özlük Hakları Nasıl Değişir?

Sağlık Hizmetleri Sınıfına dahil Hemşire unvanlı kadrolarda görev yapan Devlet memurlarının yüksek lisans (master) yapmaları halinde, özlük haklarında ciddi bir değişiklik olmamaktadır.

Hemşire Yüksek Lisans Yaparsa Özlük Hakları Nasıl Değişir?
17 Şubat 2015 Salı 13:54

 Sağlık Hizmetleri Sınıfına dahil Hemşire unvanlı kadrolarda görev yapan Devlet memurlarının yüksek lisans (master) yapmaları halinde, özlük haklarında ciddi bir değişiklik olmamaktadır.

Kamu kurum ve kuruluşlarında, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi hemşire kadrolarında lisans mezunu olarak görev yapanların;

*Meslekleriyle ilgili alanda yüksek lisans yapıp diplomalarını Sağlık Bakanlığına tescil ettiren hemşireler, uzman hemşire unvanını kazanırlar. Ancak, ihdas edilmiş “Uzman Hemşire” kadrosu bulunmadığından, yüksek lisans yapan hemşirelerin kadroları değişmemektedir.

*Meslekleriyle ilgili alanda olsun ya da olmasın, yüksek lisans yapan hemşirelerin kazanılmış hak aylık derece/kademelerine “1” kademe ilave edilir.

*Meslekleriyle ilgili alanda olsun ya da olmasın, yüksek lisans yapan hemşirelerin; “ek göstergeleri”, “yan ödemeleri”, “ek ödeme oranları” ve “özel hizmet tazminatı oranları” değişmez.

*Meslekleriyle ilgili alanda olsun ya da olmasın, yüksek lisans yapan hemşirelerin aylık ücretleri, “1” kademe ilerlemesinden kaynaklı olabilecek değişiklikler dışında değişmez.

*Meslekleriyle ilgili alanda olsun ya da olmasın, yüksek lisans yapan hemşirelerin emekli keseneğine esas derece/kademelerine “1” kademe ilave edilir ve bunun dışında emekliliğe ilişkin haklarında değişiklik olmaz.

Değerlendirmemiz

Mesleklerinde yüksek lisans yapan hemşirelerin “Uzman Hemşire” unvanı kazanacakları Hemşirelik Kanununda hüküm altına alınmıştır. Ancak, yüksek lisans yapmaları nedeniyle unvanları değişen Hemşirelerin, kadrolarında ve özlük haklarında değişiklik yapan düzenlemeler yapılmadığından, Uzman Hemşire unvanını kazanmış olanlar mağduriyet yaşamaktadırlar.

Yaşanan mağduriyetlerin giderilebilmesi için; Uzman Hemşire kadrosu ihdas edilmesi ve bu kadroya ait yan ödeme puanları ile özel hizmet tazminatı ve ek ödeme (sabit döner sermaye) oranları belirlenmesi gerektiğini memurunyeri.com olarak düşünmekteyiz.

 Memurunyeri.com'
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.