Hemşire Sıkıntısı Ve Sebepleri

Hastane Yöneticileri Gözüyle Sağlıkta Gündem" Hastane Dergisi'nin yayın hayatında 13. yılına girdiği 70. sayısında kapak dosyası konumuzu oluşturuyor

Hemşire Sıkıntısı Ve Sebepleri
28 Şubat 2016 Pazar 18:13

Hastane Yöneticileri Gözüyle Sağlıkta Gündem" Hastane Dergisi'nin yayın hayatında 13. yılına girdiği 70. sayısında kapak dosyası konumuzu oluşturuyor

Hastane yöneticileri gözüyle sağlıkta gündem konusunu işlediğimiz kapak dosyamızda hemşirelik hizmetlerindeki durum ve buna yönelik uygulanan politikalar da gündemin önemli başlıklarını oluşturuyor. Çeşitli platformlarda da dile getirildiği üzere tüm dünyada hemşire açığı yaşandığı gibi Türkiye'de de yaşanıyor. Avrupa Birliği'nde 2009 yılı verilerine göre her 100.000 kişiye 745 hemşire düşerken bu sayı Türkiye'de bu sayının 140 kişi olarak saptandığı bildiriliyor. Bu açığın nedenlerini Acıbadem Sağlık Grubu Hemşirelik Hizmetleri Direktörü Ayşe Cengiz şu bilgilerle aktarıyor: 

"Hemşire açığının bir çığ gibi büyümesinde; daha az kişinin hemşirelik mesleğini tercih ediyor olması, hemşirelerin meslek değiştiriyor olmaları ya da çalışmamaları, erkeklerin hemşirelik mesleğini daha az tercih etmeleri, çalışma koşullarının istendik şartlarda olmaması ve hemşirelerin arayış içinde olmaları gibi nedenler sayılabilir. Hemşire açığını konuşurken hemşirelerin hangi alanlarda çalıştırıldıklarını da değerlendirmek gerekir. Hasta başında çalışması gereken hemşirelerin poliklinik alanlarında kayıt işlemlerinde, arşiv gibi hastadan tamamen uzak alanlarda çalıştırılıyor olması da ayrıca dikkat çekicidir. 2007 yılında gerçekleşen hemşirelik yasası değişikliklerinin, hemşirelik mesleğine katkılarını yakın zamanda göreceğimizi ümit ediyorum. 'Sorumluluk var, yetki yok' anlayışı ile çalışan ve mesleki doyuma ulaşamayan hemşireler için yayınlanan hemşirelik yönetmeliği ile belirlenen görev, yetki ve sorumlulukların faydalı olacağı kanaatindeyim." 

Öte yandan hem doktor hem de hemşire açığını kapatabilmek için bütün ülkeler çeşitli planlamalar yaparak buna yönelik önlemlerini almaya çalışıyorlar. Örneğin Almanya'da hem doktor hem de hemşireye yardımcı elemanlar yetiştirilmek üzere üniversiteler bünyesinde çeşitli bölümler kuruluyor. 

Türkiye'ye baktığımızda da kamu personeli sınavı ile özel hastanelerden kamuya geçen hemşire sayısının ciddi boyutlara ulaşması özel hastaneleri bu yönde farklı çalışmalar yapmaya itiyor. Bu çalışmalarda pek çok özel hastane üniversitelerle işbirliği yaparak hemşirelik mesleğini daha cazip hale getirmek için seminerler düzenliyor, öğrencilere burslar veriyor ya da özel hastaneler kendi elemanlarını yetiştirmek üzere üniversitelerini kurma yoluna başvuruyorlar. 

Hatta kimi hastanelerin özel sağlık meslek liseleri açarak bu açığı gidermeyi planladıkları da fısıldanıyor. Özel hastanelerin hizmeti aksatmadan sürdürebilmek adına geliştirdiği biraz da mecburi pratik çözümler arasındaysa birçok özel hastanede Acil Tıbbi Teknikerlerin (ATT) hemşireymiş gibi çalıştırılması geliyor. Çünkü Türkiye'de yüksek oranda hemşire açığı varken şu anda ihtiyaçtan fazla ATT mezun oluyor ve asıl çalışma alanı acil servis ve ambulans olan ATT'lerin hepsine ne yazık ki devlet tarafından kadro verilemiyor. 

hastanedergisi.com
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.