Hemşire Olmak

Belki bu ülkede adı olupta varlık gösteremeyen tek meslek gurubudur HEMŞİRELİK. Ne sendikaların en büyük üye potansiyeli olan meslek gurubu olması, ne bir kurumdaki en fazla sayıya sahip meslek gurubu olması bunu değiştirememektedir.

Hemşire Olmak
31 Ocak 2015 Cumartesi 09:21

 Hemen hemen gece vardiyası olan tüm meslek gurublarında yıpranma payı var olmasına rağmen biz hala beklemekteyiz. Daha ne kadar bekleriz bilemiyorum. Bakanlık her daim atayacagı yeni bir kadro için hemen ebe yada hemşire olmama şartı getirmekte. 20/25 Yılı dolan artık yorulmuş hemşireleri bile 25/ 30 yataklı servislerde tek başına uykusuz olarak nöbet tutması beklenmektedir. Birde hastanelerin alt yapısı oluşturulmadan afiliye hastane adı altında eğitim araştırma hastanelerine çevrilmesi tam olarak hemşirelerin hayatını kabusa cevirmiştir. İntörn ve asistan hekimlerde olmayınca doğal olarak profösörler, ve doçentlerde asistan ve intörn hekimlerin yapacagı işlemleri hemşirelerden beklemekteler. Hemşirler yetkileri olmayan işlemleri yapmakla yapmamak arasında kalmaktalar. Bu durum hasta ve çalışan güvenliği açısındanda tam bir kaos ortamı oluşturmaktadır. Alt yapı oluşturulmadan, fiziki mekan ve eleman yetersizlikleri had safahadayken bir hastanenin birdenbire eğitim araştırma hastanesi olması sadece ve sadece hemşireleri ve hastaları mağdur etmektedir.
 Hemşireler olarak sendika yönetimi dahil  yönetimin hiç bir kademesinde yer alamamaktayız. Bahaneler hazır bir  hemşire yetersizligi birde bayan olma sebebimizle sanki yönetimde olmak bizi sıkıntıya sokacakta onlar bizi o nedenle yönetime almıyorlarmış gibi bir tavır takınılmakta. Biz bir göreve talip olmuşsak gereklerinide yerine getirmeyi biliriz.
Tabi hiç bir yönetimde yer alamayınca haklarımızıda savunan olmamakta, gün geçtikçe her meslek gurubunun özlük haklarında iyileştirmeler olurken biz hak kaybına ugramaktayız.Aynı bakanlığa bağlı olarak çalışırken hekimlerin 4de biri kadar maaş alamamaktayız. Hastanelerin teknik atölyesinde çalışan teknisyen kadar bile maaş alamamaktayız. Her meslek gurubunun bir görev tanımı varken onlar mesai saatinde boş bile olsalar onları ekstra çalıştıramazken hemşireler açık olan her alana sürülmektedir.Hekimlerin döner sermayesi emekliliğe yansıtılırken biz hemşirelerin böyle bir durumu henüz gündemde bile yok.
Emekli olduğunda en aza emekli maaşı alan meslek gurubuda malesef yine biziz. Ülkemizde  HEMŞİRENİN ADI VAR KENDİ YOK.
                                                                      Sevde Nisa BEYAZ
                                                                  Personel sağlık net Editörü
                                                                 sevdenisa.beyaz@outlook.com
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.