Hemşire Krizini Bakan Çözecek

Hemşire krizini bakan çözecek

Hemşire Krizini Bakan Çözecek
08 Eylül 2013 Pazar 12:05

 22 bin Aile Sağlığı Elamanı Tedirgin

 

Hemşire krizini bakan çözecek

Takvim'in gündeme getirdiği aile sağlığı elemanlarıyla ilgili taslakta son kararı Sağlık Bakanı Müezzinoğlu verecek. 22 bin hemşire sözleşme yetkisinin doktora verilmesine tepkili.

Aile hekimlerinin yanında görev yapan hemşire ve aile sağlığı elemanlarının işe giriş ve çıkış yetkisinin, hekime verilmesi konusunda son sözü, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu söyleyecek. Bakan'ın imzalaması halinde, hemşirelerin patronu artık yanında çalıştığı doktor olacak.

DOKTORLAR İSTEDİ

Sağlık Bakanlığı, aile sağlığı merkezlerinde görevli hemşireler ve aile sağlığı elemanlarının çalışma koşullarını belirleyen yönetmelik hazırladı. Yönetmelikte aile hekimlerinin taleplerine de yer verdi. Bazı aile hekimlerinin yanında çalıştırdığı, "hemşire, aile sağlığı elemanı" gibi personelden duyduğurahatsızlığı dile getirerek, "Birlikte çalışacağımız ekibi kendimiz kurmak istiyoruz. Merkezden atama olunca sorunyaşanıyor" talebi üzerine Bakanlık, aile sağlığı elemanlarınınişten giriş ve çıkışına çalıştığı hekimin karar vereceğiniyönetmeliğe ekledi.

 

GÖRÜŞLER TOPLANDI

Bakanlık, hazırladığı yönetmeliği aile hekimleri, çalışanlar ve ilgili kurum ve kuruluşlara görüş sormak için gönderdi. Görüşlerinin tamamının alınmasından sonra yönetmelik Bakan onayına sunulacak. Yönetmelikte haklarına ilişkin düzenlemelere hemşireler itiraz etti. Ancak son kararı Bakan Müeizzinoğlu verecek. Müezzinoğlu, önümüzdeki ay önüne gelecek olan yönetmeliği aynen onaylarsa, bundan sonra hemşireler ve aile sağlığı elemanları, doktorun kararıyla işe alınacak ve işten çıkarılabilecek.

 

HÜSNİYE ORAL / Takvim

 

 (4); Aile hekimi ve aile sağlığı elemanının uyumlu çalıştıkları yolunda müşterek beyanlarının mevcut olması halinde aile sağlığı elemanının sözleşmesi yenilenir. denilmektedir. Şu an bu yönetmelik taslak aşamasındadır. Aile Sağlığı Çalışanları  böyle bir maddenin yönetmelik taslağında bile bulunmasından son derece rahatsızlar. Çünkü madde suistimale çok açık bir maddedir.

Uyumlu çalışmak ibaresinin altı net sınırlarla çizilmelidir kime göre neye göre uyumsuzluktan bahsedilmektedir. Aile hekimliği uygulamasında uygulanacak ihtar puanı cetvelinde aile hekimi ve aile sağlığı elmanı için kurallar ve ceza puanları bellidir. Bunun dışında kalan bir uyumsuzluk iş uyumsuzluğundan ziyade hatır gönül uyumsuzluğuna girmektedir. Aile sağlığı çalışanları bu maddeyle kamuda değil de özel muayenede hizmet veriyor olacak devletin eliyle lisanslı imzalı köle durumuna düşürülecektir. İş güvencesi kalmayacak 657 li olmasının hiçbir anlam teşkil etmeyecektir. Bu madde tehdit unsuru olarak sürekli aile sağlık elamanına  sunulacak ve  mobbingler  artacaktır. Bu nedenle aile hekimliği hizmet sözleşmesi Sağlık bakanlığı adına il valiliği ile olmalıdır. Müşterek beyanlarının olması halinde aile sağlığı elemanının sözleşmesi yenilenir değil, müşterek beyanlarının olması halinde aile hekimi ve aile sağlığı elamanının sözleşmesi yenilenir şeklinde düzeltilmelidir. Müşterek beyandan bahsedilirken cezanın tek tarafa kesilmesi hiç adil değildir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.