Hemşir Mi Hemşire Mi ?

Değerli meslektaşlarımız, son günlerde erkek meslektaşlarımıza bir olasılıkla onları üzebiliriz düşüncesiyle ya da aklımıza gelmeyen başka gerekçelerle “hemşir”

Hemşir Mi  Hemşire Mi ?
08 Aralık 2014 Pazartesi 11:20

Türk Hemşireler Derneği Başkanın Yazısı ;

 Değerli meslektaşlarımız, son günlerde erkek meslektaşlarımıza bir olasılıkla onları üzebiliriz düşüncesiyle ya da aklımıza gelmeyen başka gerekçelerle “hemşir” denildiğine tanık oluyoruz. Son tanıklığımız yakın zamanda  başlayıp halen devam eden İzmir Dokuz Eylül Üniversitesinde ki meslektaşlarımızın çalışma koşullarına karşı verdikleri tepkinin sosyal medyaya  yansıyan  halinde oldu. 
personel Bu durum bir açıklama yapma gereği doğurmuştur.

Her şeyden önce bu sözcük tümüyle uydurma bir sözcüktür.
1992’lı yılı eylül ayından  itibaren başlayan Hemşirelik Kanunu’nu değiştirme çalışmaları  sürerken, erkeklere ne diyelim diye düşünmüş, en doğru ismi bulabilmek amacıyla  en doğru adresin Türk Dil Kurumu olduğuna karar vermiş ve   Ümit Seviğ hanımla birlikte, önceden randevu alarak ve görüşeceğimiz  konuyu bildirerek  gitmiştik.
Orada bir üst heyete  doğru ismi bulabilmek için uzun uzun hemşireliğin ne olduğunu, nelerle, görevli, sorumlu ve yetkili olduğunu anlatmıştık. Onlar da uzun uzun dinleyip sorular sorduktan sonra
“Sağlık Bakıcısı” ‘nın   tam değilse de durumu en iyi ifade edeceğini söylemişlerdi . Biz de tüm sağlık çalışanlarının bir anlamda az ya da çok sağlık bakıcısı olduğunu,  bu nedenle bu sıfatlandırmanın sorunu çözmeyeceğini söylemiştik. Hak vermişler  ve böylece hemşire sözcüğünde kalmanın doğru yol olacağında mutabık kalmıştık. Bunun gerekçesi de şu idi: Sözcükler hayatın içinde ilk anlamlarından farklı anlamları yüklenir hale gelebilirler. Sözlüklere bakın, çoğu kez bir sözcüğün ikiden fazla anlamı olabiliyor. Örneğin, bir sözcüğün  ilk 2. ya da 3. anlamı birbirine benzer oluyorsa da diğer anlamları tümüyle farklı olabiliyor. Çünkü, sözcükler yaşayan varlıklardır. Her yaşayan varlık gibi değişime uğrayarak yeni anlamlar kazanırlar.
Bir gün gelecek “hemşire” sözcüğü , sözlükte yeni anlamını kazanmış olarak yerini alacak. Şöyle ki: Sağlık Bakım hizmeti  veren erkek ve kadınları ifade eder.
Biz  o yıllarda pek çok şeyle birlikte bunları tartışırken , konu her nasılsa o yıllarda Cumhuriyet Gazetesi yazarı merhum  Mustafa Ekmekçi ‘ ye de ulaşmış, o da köşe yazısında  erkeler de hemşire olacakmış, bari onlara da “hemşir” diyelim diye kendisinin de hafife aldığı sözde bir öneri getirmişti. Hemen yayılan lüzumsuz şeyler gibi bu da yayıldı.
Erkek meslektaşlarımızın çoğunun “hemşir” gibi uydurma bir sözcükten çok rahatsız olduklarını ve kendilerini rahatlıkla “hemşire” olarak ifade ettiklerini biliyoruz.. İnanıyorum ki  onlar bu konuya sahip çıkacaklardır.
Sorun yaratanlar daha çok her durumda kırılmaya hazır olan kişiliklerdir.
Onları da bir olasılıkla rahatlatmak için, çok güzel, çok  anlamlı bir mesleğin üyesi olduklarını ya da olacaklarını hatırlatmaktan, gereksiz şeylerle kendilerini yorup üzmekten kaçınmalarını ifade etmekten,  durumdan hiç de rahatsız olmayan meslektaşlarımızla görüşerek rahatlamaya çalışmalarını  önermekten  başka şimdilik bir yol bulamıyorum.
Sevgilerimle.
 
Saadet Ülker
THD Genel Başkan
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.