Helikopterle Taburcuyu Yadırgıyoruz

İşin birde Zonguldak Hakkari arası uçuş üçreti ( yaklaşık 35-40 bin tl ) var ki, reklam yapalım derken yetimin yoksulun hakkı yeniyor... ona Allah (cc) karar verecektir.

Helikopterle Taburcuyu Yadırgıyoruz
112 çalışanları olarak işimiz sadece hayatı tehdit altına alan aciller değil. Çıktığımız vakaların neredeyse % 90'ı acil olmayan vakalar. İnsanlar bizi yani 112'yi taksi niyetine kullanmakta. Gecenin 3'ünde bir haftadır süren kulak ağrısı, santranç turnuvasına görevlendirilme, zamanında normal doğum gibi 112 ambulansına gerek olmayacak çoğu vaka ile hergün karşı karşıya gelmekteyiz. 

Ambulans ve istasyon sayısının artması ile 112'ye aşırı talep oldu. Kara ambulanslarının yanında helikopter ve uçak ambulanslar hergün ciddi vakalara çıkıp hayat kurtarmakta. Kara ambulansına göre daha acil ve ciddi vakalara çıkan helikopter ambulansın acil durumlarda organ nakli, personel nakli gibi göevleride bulunmaktadır.Dakikaların çok önemli olduğu anlarda tabiri yerinde ise helikopter ambulans hızır gibi yetişmektedir.

Saatlik uçuşu 5 bin Euro olan helikopterin tükettiği yakıt insan hayatı söz konusu olduğunda önemli değildir. Zira bir hayat kurtarmenın bedeli olamaz. Ancak taburcu olacak, stabil hasta için helikopter tahsis edilmesinin bazı sakıncaları vardır. Taburcu olacak durumdaki hastaya helikopter tahsis edildiğini gören, duyan sade vatandaş '' taburcuya bile helikopter geliyorsa ben hastalandığımda bana uçak gelir'' demektedir. Bu durum beklentileride yükseltmektedir. 

Kara ambulansına işi düşen biri ambulansın başka bir görevde olması sebebi ile geç gelmesi yada gelmemesi durumunda taburcu olanlara helikopter tahsis edilen bir ülkede normal ambulansı bulamamanın stresini yaşayacaktır.İşin birde Zonguldak Hakkari arası uçuş üçreti ( yaklaşık 35-40 bin tl ) var ki, reklam yapalım derken yetimin yoksulun hakkı yeniyor... ona Allah (cc) karar verecektir.

İşte haberimize konu olan diğer haber;


Bartın'da arkadaşının düğününde geçirdiği trafik kazasında yaralanarak 2 aydır Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) Tıp Fakültesi'nde tedavi gören Hakkârili genç, yolun çok uzun olması nedeniyle Sağlık Bakanlığı tarafından hava ambulansı ile memleketi Yüksekova'ya gönderildi. 
Ankara'da bir tuğla fabrikasında çalışan 19 yaşındaki Übeyt Aktay, 4 Nisan'da bir tanıdığının düğünü için arkadaşları ile birlikte geldiği Bartın'da trafik kazası geçirerek ağır yaralandı. 
Bartın Devlet Hastanesi'nde yapılan ilk müdahalenin ardından ZKÜ Tıp Fakültesi'ne sevk edilen genç, 2 ay süren tedavisinin ardından ambulansla taburcu edilmek istendi. Hastanın doktorunun, İl Sağlık Müdürlüğü 112 Acil Hizmetler Şube Müdürü Barış Fidan'ı arayarak, gencin memleketine gönderilebileceğini aktardı. Havaların sıcak ve mesafenin uzun olması nedeniyle 112 Acil Hizmetler Şubesi'nin talebi üzerine Yüksekovalı genç, Zonguldak'a gönderilen 112 acil helikopteri ile memleketine uğurlandı. 
112 Acil Hizmetler Şube Müdürü Barış Fidan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 2 gün önce hastanın doktorunun kendilerini arayarak, tıbbi tedavisinin tamamlandığını ve ikametine gidebileceğini aktardığını ifade ederek, "Gencin ailesinin Hakkâri'nin Yüksekova ilçesinde olduğunu öğrendik. Kara ambulansı ile bin 500 kilometre mesafenin yaklaşık 28 saatte alınabileceği gerçeği ile bunun sağlıklı bir insan bile çok zor olacağına karar verdik ve çare aramaya başladık. " dedi. 
Durumu Sağlık Bakanlığı'na aktardıklarını ve gelen olumlu cevap ile çaresiz genci ailesinin yanına hava yoluyla göndermenin mutluluğunu yaşadıklarını anlatan Fidan, şunları söyledi: "Havanın sıcak, mesafenin uzun olmasından dolayı kendisinin hava ambulansı ile naklinin daha uygun olacağı kanaatine vardık. Çünkü sağlıklı bir insanın bile saatlerce sürecek bir ambulansa dayanamayacağını düşündük. Durumu öncelikle bakanlığımızın kriz merkezi ile görüştük. 
Hava Ambulans Operasyon Merkezi'nden hastanın nakledilebileceği bilgisi ulaştı. Hasta önce hava ambulansı ile Ankara'ya, oradan ambulans uçakla Van'a, Van'dan tekrar helikopterle Hakkâri'nin Yüksekova ilçesine nakledildi. " Oğlunun hastanede yattığı 2 ay süresince yanında kalan 7 çocuk babası Hasan Aktay ise kendilerine böyle bir imkânı sunan herkese teşekkür ettiYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması